Aktuálně


Dotkněte se vědy!

Dotkněte se vědy!

27.10.2020

Původně sloužila ke skladování dělostřelecké munice, nyní je někdejší prachárna z roku 1857, jež byla součástí císařsko-královské hraniční pevnosti v Olomouci, místem zasvěceným vědě a neformálnímu vzdělávání. V roce 2015 se z ní po rozsáhlé rekonstrukci stala Pevnost poznání, která baví školáky stejně jako vysokoškolské studenty, rodiny s dětmi a seniory.

číst více

Důl Michal a jeho „černé zlato“

Důl Michal a jeho „černé zlato“

26.10.2020

Známkovna, řetízkovna a koupelna, v níž se svého času mohlo sprchovat 1 500 horníků, administrativní budova s expozicemi první pomoci, kanceláří měřičů a geologů, dispečinkem, výdejnou prádla, cechovnou, lampovnou... Ale také těžní budova, strojovna a kotelna – to vše tvoří součást prohlídkové trasy v bývalém Dole Michal v ostravské městské části Michálkovice.

číst více

Bez vápence není železo

Bez vápence není železo

26.10.2020

Vznik vápenných pecí na počátku 19. století souvisel ponejvíce s těžbou a zpracováním železné rudy. Ve Vendryni na Frýdecko-Místecku těžili rudu nejprve pro huť v polské Ustroni a poté pro nově založené železárny v nedalekém Třinci. Těžil se tady rovněž vápenec, který se ve vysokých pecích používá jako struskotvorná přísada.

číst více

Český div uprostřed Jeseníků

Český div uprostřed Jeseníků

22.10.2020

Mluví se o ní jako o jednom ze sedmi divů Česka, stojícím po boku takových skvostů, jakými jsou hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká nad Vltavou. Právem. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou na Šumpersku je třetí největší dílo svého druhu na světě.

číst více

Kde klapou stavy a vrní kolovrátek

Kde klapou stavy a vrní kolovrátek

22.10.2020

Ve staré venkovské chalupě jako by se zastavil čas. V útulné světnici stojí malá kamínka zvaná „vincek", nad nimi visí svazek usušených bylin, opodál se vyjímají masivní truhla a vyřezávaná židle. Přehlédnout nelze ani valchu na praní, dřevěnou formu na máslo a škrpál s dřevěnou podrážkou pobitou železnými hřeby. Je tady prostě všechno, co prostí obyvatelé chudého Jesenicka v 19. století mohli potřebovat k životu. 

číst více

Řemeslo modravého dýmu

Řemeslo modravého dýmu

21.10.2020

Mostek, kozí brada, krkovka, obkuska, vídeňka nebo uherka... Už jenom opravdový znalec pozná, že jsou to různé typy dýmek, nazývaných podle tvaru nebo místa, kam měly být odeslány. Jejich výrobou se od 18. století zabývali také „fajkaři“ ve valašském městečku Kelč.

číst více

Novinky můžete odebírat přes RSS.

NovinkySbírka, kterou neuzvednete

27.11.2020

Pořádně těžkého koníčka si zvolil Jiří Král z Oder na Novojičínsku. Na své zahradě vystavuje... číst více

Záhada kamenných koulí

27.11.2020

Jedni se domnívali, že jsou to zkamenělá vejce dinosaurů, podle jiných se jedná o pozůstatky... číst více

Vyřezávané Slovensko jako na dlani

26.11.2020

Učebnice dějepisu i zeměpisu, zrcadlo umu a umění řezbářských tradic, z něhož dýchá optimismus,... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu