Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

Nádhera a jedinečnost tohoto místa spočívají v četných kaskádách a zalesněných stráních rokliny. Přírodní památku Haluzická tiesňava najdete v katastru vesnice Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vznikla erozivní činností Haluzického potoka, který prochází břidlicovým a dolomitovým pásmem Bílých Karpat. Tekoucí voda vyhloubila v nepříliš soudržných čtvrtohorních spraších a druhohorních sedimentech soutěsku, která je 1 kilometr dlouhá, 200 metrů široká a přes 50 metrů hluboká, přičemž se stále prohlubuje.

Už za Rakousko-Uherska tady lidé vysazovali keře a v roce 1924 vybudovali síť hrází a vysadili další zeleň. Chtěli tak zabránit silné erozi, bezprostředně ohrožující nedaleký románský kostelík. V roce 1963 byla lokalita vyhlášena přírodní památkou. Kromě bizarně vytvarovaného terénu zaujme také bujnou vegetací popínavých rostlin na dně i svazích soutěsky, která může místy vyvolávat dojem tropického deštného lesa.

Turistické značky Haluzickú tiesňavu míjejí. Snadno se sem ale dostanete po naučném chodníku, osazeném množstvím informačních tabulí. Výlet, který zvládnou i malé děti a senioři, si můžete zpestřit návštěvou zmíněného románského opevněného kostela, přesněji jeho zříceniny. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1299. V roce 1810 v něm církev zakázala provádět mše kvůli špatnému technickému stavu a od té doby svatostánek chátral. Po dílčích opravách je nyní kostel celoročně přístupný. Mše se zde odehrávají pouze při slavnosti Všech svatých, kterým je kostel zasvěcen. Příležitostně se na tomto mystickém místě konají oslavy svátosti manželství.

Když už se budete toulat okolím Haluzic, vyšlápněte si na místní kopec Hájnice. Na jeho vrholu stojí sice jen 7,3 metru vysoká dřevěná rozhledna, ale výhledy z ní jsou skvostné. Za jasného počasí odsud spatříte krásné scenérie Považského Inovce, haluzický kostel, vesnice Haluzice a Bošáca, zříceniny hradů Tematín a Beckov nebo dokonce vrcholky Bílých Karpat.

Zdroje: https://treking.cz; https://cs.wikipedia.org; https://www.tipykamnavylet.cz

Foto: https://www.kamnavylety.sk; https://treking.cz 

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu