Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Postačí vypravit se do Olomouce, kde zhruba 150 metrů od známého orloje najdete 1. moravské soukromé muzeum papírových modelů. A je to úctyhodná sbírka, vždyť počet modelů se blíží dvěma tisícům!

Nejstarší exponát – dřevěná vesnička s kostelem a zvonicí – vznikl před sto lety. Ostatní jsou z pozdější doby, všechny jsou ale výsledkem notné dávky lidského umu, trpělivosti a lásky. Vedle významných objektů zmíněných v úvodu můžete obdivovat mnoho dalších skvostů světové architektury, třeba římské Koloseum, londýnský Tower Bridge, washingtonský Capitol, vatikánskou Baziliku svatého Petra, úchvatné chrámy v kambodžském Angkoru nebo šikmou věž v italské Pise.

Podívat se můžete i na „papírové“ Česko, jež reprezentují hrady, zámky, tvrze, rozhledny, chalupy, stavení, statky, hotely, kaple, kostely a nádraží.  Ochuzeni nebudou ani milovníci dopravních prostředků, kteří mohou obdivovat auta osobní, nákladní, závodní, užitková, terénní, historická i městské hromadné dopravy, stavební, lesní, zemědělskou i vojenskou techniku, vozidla záchranáčů, hasičů a policistů, expediční automobily, motokáry, motorky, vlaky, letadla, balóny a dokonce i vzducholodě. Nechybí ani papírový model historického velorexu, který proslavila komedie Vrchní, prchni!

Figurální tvorbu zastupují hudebníci, vojáci, roboti, mimozemšťané a zvířátka, stejně jako unikátní model bitvy husitů s křižáky, v němž účinkují také husitské vozy a tarasnice. Všechny exponáty jsou vystaveny v exkluzivních vitrínách s osvětlením a zrcadly, takže si je můžete prohlédnout i zezadu.

A pokud byste si chtěli sami ověřit svou zručnost a přesnost a procvičit jemnou motoriku a trpělivost, můžete si po skončení prohlídky zakoupit vystřihovánky papírových modelů, ale též leporela, origami nebo betlémy.

Muzeum papírových modelů

Zdroj : https://www.papirmodely.cz

Foto: https://www.facebook.com/papirmodely/ 

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu