Koupaliště bez předsudků

04.02.2021

Staré předsudky vzaly s konečnou platností zasvé až v roce 1929, kdy radní vyhlásili soutěž na projekt nového koupaliště v Městských sadech, otevřeného všem lidem bez rozdílu. Vyhrál funkcionalistický návrh architekta Otta Reichnera, považovaného za nejvýznamnějšího představitele meziválečné opavské architektury. Jeho projekt počítal s návštěvou až 3 tisíc lidí na celkové ploše 24 tisíc čtverečních metrů.

Stavba koupaliště s budovou zahrnující převlékárny, restauraci a další zázemí, s bazény včetně skokanského můstku, skluzavky, sprch nebo dětského brouzdaliště proběhla v letech 1930–1931 a přišla na téměř 5 milionů korun. Betonáž bazénů provedla firma Ast&Co. a Warzog, zednické a technické práce na hlavní budově jsou dílem stavitele Faiky, vnější kanalizace zajistila firma stavitele Aloise Geldnera.

Superlativy, jež dokončenou stavbu hodnotily jako „nejkrásnější a nejmodernější lázně v Zemi moravskoslezské“, nebyly ani trochu přehnané. Vzniklo zde mimořádně kultivované, funkčně výborně řešené a velkorysé stavebně technické dílo, splňující nároky lidí, kteří se sem přicházeli koupat, brouzdat v průběžných brouzdalištích lemujících bazény, skákat ze skokanského můstku nebo se slunit na písečné pláži mezi budovou a bazény, oživené hudebním pavilonkem, případně na terasách.

Návštěvníci se mohli bavit při hudbě, sledovat plavecké závody z divácké tribuny, jež vznikla z valu oddělujícího koupaliště od fotbalového hřiště, posedět v kavárenské restauraci, nakupovat a využívat služeb kadeřnického salonu nebo masáží...

Jen zčásti se naplnil záměr zakomponovat do areálu výtvarná díla. Dodnes se na dětském brouzdališti vyjímá socha Vodníka hrozivě zhlížejícího do stylizované peřeje, kterou z bílého supíkovického mramoru vytvořil sochař Josef Obeth.

Opavské koupaliště je od roku 1974 zapsáno v seznamu kulturních památek. Magistrát v posledním čtvrtstoletí provádí jeho soustavou rekonstrukci, jejímž cílem je zachovat původní dobový charakter funkcionalistické stavby a zároveň vyhovět současným hygienickým, užitným a jiným požadavkům. Vznikla zde replika hudebního altánu, postavená podle historických fotografií. Šatny, kabinky a převlékárny jsou nové a jejich číslování se nese v duchu 30. let minulého století, obdobně stylová je i jedna restaurace.

http://www.koupalisteopava.cz/

Zdroje: http://www.koupalisteopava.cz/; https://cs.wikipedia.org

Foto: www.kultura.cz; www.zlatestranky.cz 

           

    

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu