Poselství poustevníka Felixe

02.02.2021

Obec Trojanovice na Novojičínsku tady plánuje postavit poustevnickou zvoničku. Návštěvníky hor tak chce upozornit na opomíjený duchovní význam a historii Pusteven, jež sahají mnohem hlouběji než příběh slavných dřevěnic Libušína a Maměnky. Přesně na místě zamýšlené zvoničky na konci 18. století přebýval ve své poustevně zdejší poslední poustevník Felix, podle něhož Pustevny dostaly jméno.

Zvonička bude přes čtyři metry vysoká a bude stát naproti chatě Šumná, blíže k frenštátské kotlině. Autorem návrhu je trojanovický sochař Pavel Cupák, jenž chtěl zvoničku původně umístit před svým ateliérem. Vyrobena bude z jediné desky dubového dřeva, které svým stářím sahá až do období života poustevníka Felixe. Zvnějšku bude opracovaná do tvaru lomeného oblouku jako symbolu sakrálního prostoru, víry a spirituality.

Uvnitř prostoru bude vyřezaná silueta člověka, symbolizující nerozlučnou spojitost víry a lidí, ducha a duše. Další postava bude stát poblíž, jejich nakloněné hlavy směřující k sobě budou projevem vzájemné náklonnosti a spojení. Zvon bude zavěšen v těle jedné z postav a symbolicky tak bude bít pro víru a vše, co nás přesahuje. Bude to kopie vzácného zvonu, který je nyní uložen na trojanovickém obecním úřadě. Zvon už nemá srdce, ale jinak je velmi dobře zachovalý. Zvonaři ho odlili v roce 1738, krátce předtím, než se vlády ujala císařovna Marie Terezie. S největší pravděpodobností na něj zvonil sám poustevník Felix.

Hlas poustevnické zvoničky by se měl poprvé rozeznít na počátku letní sezony roku 2021. Celkové náklady na její stavbu se mají pohybovat okolo 1 milionu korun. Jako protiklad ke komerční tváři současných Pusteven se Trojanovičtí rozhodli získat peníze na zvoničku od lidí, spolků, organizací a ostatních dárců, kteří duchovní rozměr tohoto místa vnímají stejně jako autoři projektu.

Víte, že...
...inicitátoři projektu chtějí pro získání potřebné částky využít platformu HITHIT? Lidé  tam budou moci přispívat od začátku března do poloviny dubna 2021.

www.trojanovice.cz

Zdroj: Tisková zpráva obce Trojanovice

Foto: vizualizace Pavla Cupáka 

« Zpět

Novinky„Zamordována Tatarem pohanem...”

23.02.2021

Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více

Mlýn s pohnutým osudem

22.02.2021

Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr...  číst více

Železnice s úzkou stopou

19.02.2021

Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu