Roubenky vonící ovocem

08.02.2021

Označují sušírny ovoce ve vesnici Vlachovice u Valašských Klobouk na Zlínsku, kde je jich nejvíce v Česku. V minulosti bylo jižní Valašsko významným ovocnářským krajem. Sušení ovoce představovalo pro místní obyvatele jeden ze zdrojů obživy. Podle toho, jak velký měli sad a jak úrodný byl rok, hospodáři dokázali usušit za sezonu až 40 metráků ovoce. Část si nechali pro sebe jako zimní zdroj cenných vitamínů, zbytek prodali. Po valašských „pečkách“ nebo „ščípalkách“ si pochutnávali lidé Moravě i po celém Rakousko-Uhersku, hlavně ve Vídni, kde zpestřovaly jídelníček císařského dvora.

Ovoce se sušilo v dřevěných roubenkách, které jsou zároveň zajímavou ukázkou lidové architektury 19. století. Ještě okolo roku 1940 bylo ve Vlachovicích a jejich části Vrbětice okolo 25 sušíren, na celém území tehdejších okresů Vizovice a Valašské Klobouky jich bylo v provozu přes devět set. Po válce začaly postupně zanikat. Ve Vlachovicích se jich dochovalo sedm, osmá vznikla teprve před několika lety.

O záchranu původních sušíren se zasloužili samotní vlastníci i nadšenci, kteří založili občanské sdružení Dokopy. Jako první prošla náročnou rekonstrukcí sušírna svatého Františka, kterou rodina Fryzelkova rozebrala a přesunula na vhodnější místo.

Víte, že...
...základem staré sušírny jsou sušicí komora s pecí a stěna s otvory, do nichž se zasouvají lísky s ovocem? Jedna měří až 180 centimetů a vejde se na ni 25 kilogramů čerstvého ovoce, a ještě prostor pro vytápění, k tomu je zapotřebí suché dřevo.
...proces sušení trvá několik dnů, přičemž ovoce je nutné pravidelně kontrolovat a přebírat? Na konci zdlouhavého a pracného postupu je ale sladká a zdravá odměna.
...chcete-li sušené ovoce také ochutnat, bude nejvhodnější příležitostí Den otevřených vlachovských sušíren, který spolu s kulturním programem pořádají ve Vlachovicích vždy na začátku září?
...všechny vlachovické sušírny ovoce spojuje naučná stezka, jediná svého druhu v Česku? Je dlouhá zhruba 11 kilometrů a zavede vás až do Vrbětic, které jsou součástí Vlachovic.

www.dokopy.cz

Zdroje: https://zlin.rozhlas.cz; www.dokopy.cz; www.mapotic.cz

Foto: Český rozhlas Zlín – Roman Verner; www.kudyznudy.cz 

           

     

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu