Most, který měl namále

10.02.2021

Krásný portálový nýtovaný most je ozdobou Kostelan nad Moravou na Uherskohradišťsku. Zároveň představuje jedinečný doklad mostního stavitelství z počátku 20. století. Podle některých zdrojů ho dělníci postavili v roce 1914, podle jiných výstavba započala v roce 1913 a dokončena byla až po první světové válce v roce 1921. Jisté ale je, že se o ni zasloužil tehdejší olomoucký arcibiskup Antonín Stojan, jenž jako poslanec vídeňského sněmu prosadil také urychlení regulace Moravy.

Most má příhradovou konstrukci. Nosníky, věšadlový systém a portály jsou z plávkové oceli, mostovku tvoří dřevěná konstrukce. Celá konstrukce a nosný systém jsou unikáty, jakých se v Česku zachovalo poměrně málo. Namále přitom měl i most v Kostelanech nad Moravou. V roce 1945 ho německá vojska podminovala a vyhodila do vzduchu. Po válce ho místní lidé ze dna řeky vyzvedli, ustavili do původní polohy a opravili. Od roku 1997 je kulturní památkou.

V té době most prošel generální opravou, jež zahrnovala konstrukci mostovky i horní portálové konstrukce včetně nátěrů. Spojnice obou břehů řeky Moravy měří 84 metry, široká je zhruba 4 metry, její součástí jsou dva pětimetrové portály. Nosnost činí 1,5 tuny, a proto tudy mohou projíždět jen osobní auta a cyklisté.

Víte, že...
...od roku 1997, kdy byl portálový nýtovaný most v Kostelanech nad Moravou vyhlášen za kulturní památku, se na něm místní lidé vždy 25. prosince na Boží hod vánoční scházejí při oslavě Betlémského světla? Skupina nadšenců roznáší po celé délce mostu  zavařovací sklenice a do každé vloží svíčku. Malé světýlko spustí k vodní hladině a nechají viset v přesně určené výšce. A za ním další a další, podle toho, jak rychle lidé zapalují svíčky ve sklenicích. Most každý rok osvětlují stovky svíček.

Zdroje: https://www.vychodni-morava.cz; http://www.palava-lva.cz; http://www.ostrozsko.cz; https://www.atlasceska.cz; www.kudyznudy.cz; https://www.idnes.cz

Foto: www.kudyznudy.cz; Aha! – Slávka Červená 

           

           

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu