Autem za historií, přírodou i astronomií z Valašského Meziříčí na jihozápad

Dopravní prostředek:   
AUTO, PĚŠKY
Délka trasy: 80 km
Start: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Cíl: Kroměříž, Břest


POPIS TRASY:


Trasa vás provede malebnými zákoutími Hostýnsko - Vsetínské hornatiny.

Z Hvězdárny Valašského Meziříčí vyrazíme po silnici 57 směrem na Vsetín a za obcí Jablůnka odbočíme doprava, směr Hošťálková.

Kachtíkvy Lípy - HošťálkováJako první zastávku na naší trase navštívíme památné lípy v obci Hošťálková. Lípy jsou zároveň jednou ze zastávek naučné stezky Tesák, vedoucí ze Vsetína na vrchol Tesák.Skály - Držková

Další zajímavou lokalitou jsou Skály nad obcí Držková, které při troše snahy můžeme zahlédnout po pravé straně při vjezdu do obce. Cestou vzhůru doporučujeme se občas ohlédnout, Hrad Lukovz vyvýšených míst jsou zajímavé výhledy.

Velmi zajímavým místem k dalšímu zastavení je Hrad Lukov, který se nachází ve stejnojmenné obci. Cestou k hradu doporučujeme zastávku u skalního masivu Králky.

Nyní již pomalu opustíme hory a vydáme se do nížin, za slunečními hodinami. První zastávkou bude město Fryšták, kde na kostelní fasádě nalezneme krásné, barevné sluneční hodiny. Tato zastávka je rovněž zastávkou na Andrýskově naučné stezce. Už jen malou zajížďkou je návštěva vodní nádrže Fryšták s klidnou vodní hladinou.

Sluneční hodiny - FryštákZ Fryštáku se nyní vydáme směrem k Holešovu, kde cestou narazíme v obci Martinice na sluneční hodiny, jenž se nacházejí na fasádě místní školy.
V Holešově nesmíme opomenout hvězdárničku v zámecké zahradě.

Hvězdárna - HolešovZ Holešova se dále vydejme směrem na  Kroměříž. Určit, která ze zajímavostí tohoto města je nej, je vpravdě nadlidský úkol, proto zde nabízíme cílů hned několik a je jen na vás, které si vyberete.

Na prvním místě si jistě zaslouží zmínku Květná zahrada Libosad, kde kromě nádherné květné výsadby nalezneme i jednu astronomickou zajímavost, dokazující zemskou rotaci, tzv. Foucaltovo kyvadlo.

V centru města nabízí oddech a odpočinek procházka v Podzámecké zahradě.

Okolí Kroměříže dále nabízí k návštěvě hned několik zastávek v podobě slunečních hodin.Květná zahrada Kroměříž

Sluneční hodiny Těšnovice, sluneční hodiny Břest. V obou případech nejde ani tak o krásu slunečních hodin, jako spíše o malebnou atmosféru míst, kde se nachází.

Vzhledem k množství slunečních hodin na trase doporučujeme využít spíše stabilního letního počasí.

ČASOVÁ NÁROČNOST:

Samotná trasa je poměrně dlouhá a snažit se ji projet za jediný den by se rovnalo spíše sprintovému maratonu, proto doporučujeme rozvrhnout jednotlivé zastávky nejméně do dvou dní, případně si rozmyslet, zda některé body nevypustit.

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu