Hrad Lukov

Vrchol kopce (515 m n. m.) - Hostýnské vrchy
Leží 1 km severně od obce Lukov.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Celkový pohled na hrad z cesty vedoucí po obvodu hradního příkopu

Zřícenina hradu Lukov se nachází na vrcholu kopce (515 m n. m.) v Hostýnských vrších, 1 km severně od obce Lukov.

První zmínka o hradu pochází z roku 1235, kde v listině vydané královnou vdovou Konstancií Uherskou se mezi svědky spolu s dalšími plebány královských hradů uvádí „plebán lukovský Lambert“. O Lukovu je zmínka i v životopise Karla IV. Ten Lukov uvádí mezi hrady (Telč, Veveří, Olomouc, Brno, Znojmo), které v letech 1333-1335 vykoupil ze zástavy. Zeměpanským hradem Lukov zůstává až do poloviny 14. století, kdy jej koupili do svého vlastnictví Šternberkové. V 17. století je hrad Lukov a panství k němu náležející (2 městečka, 25 osad, největší na východní Moravě) místem majetkového sporu mezi Albrechtem z Valdštejna (1583-1634) a Janem Adamem Prusínovským z Víckova (†1628), který aktivně podporoval Valašská povstání v letech 1620 až 1628 (ta trvala s přestávkami až do roku 1644). Po skončení třicetileté války (1618-1648) ztrácel hrad na významu a sloužil pouze pro kanceláře správce lukovského panství. V roce 1773 byla správa přenesena do vesnice Lukov a hrad se stal opuštěným a postupně se stával romantickou zříceninou.

Hradní areál tak, jak jej známe dnes, je výsledkem dlouhého stavebního procesu, který započal ve druhé čtvrtině 13. století a byl zakončen ve druhé polovině 17. století. Z pohledu hradní architektury patří Lukov k nejvýznamnějším hradním stavbám, které leží na území Čech, Moravy a Slezska. Dokazuje to i kostel sv. Jana, který byl součástí hradního areálu a je připomínán v listině signované papežem Bonifácem IX. (1356-1404) v roce 1392. Další zajímavostí, která vyplývá z archeologických průzkumů, je existence tzv. dvojhradu (Ganerbenburk). Celkový rozsah hradu není dnes v terénu zcela jasně patrný. Toto platí především o předhradí, které bylo postaveno v 15. století. 

Díky intenzivní snaze Spolku přátel hradu Lukova v posledních dvou desetiletích bylo o hrad v rámci možností pečováno jak po stránce archeologické, historické a při konzervačních pracích, tak po stránce stavební, a v neposlední řadě také po stránce kulturní - ať pořádáním akcí pro veřejnost, spoluprací s dalšími kulturními institucemi a hlavně - zpřístupněním hradu veřejnosti.

Vydáte-li se k hradu z obce Lukov po Naučné stezce Lukov, navštívíte také skalní stěny Přírodní památky Králky nedaleko zříceniny.

Při návštěvě Lukova určitě zavítejte také k rybníku Bezedník a k Hornímu a Dolnímu lukovskému rybníku.

Otevírací doba

Otevírací doba:
duben, květen, červen:
sobota, neděle, státní svátek: 10:00 - 17:00

červenec, srpen:
denně: 10:00 - 18:00

září, říjen:
sobota, neděle, státní svátek: 10:00 - 17:00


Vstupné:
Informace o vstupném zde:

 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Jablůnka, silnice 437 Jablůnka - Bystřice pod Hostýnem. Ze silnice 437 za obcí Hošťálková odbočit doleva na silnici 489 směr Lukov (Fryšták). V obci Lukov sledovat značení k parkovišti pod hradem Lukov.
 2. Cyklostezky - 1,5 km severně od 5034
 3. Turistické trasy:
  • červená  Valašské Meziříčí - Rajnochovice - Vlčková - Hrad Lukov - Zlín
  • zelená  Hrad Lukov - Velá - U Obrázku - Bzová
 4. Naučné stezky - NS Lukov

Další fotografie

Přístupová cesta vede přes impozantní mostHrad v celé své kráse s charakteristickým přístupovým mostemMalebná zákoutí hraduZbytky zdiva poblíž hradního nádvoříCesta do podzemíNěkteré části hradu jsou i přes jejich stáří poměrně zachovaléSpleť vnitřních cest a cestičekHradní nádvoříHradní nádvoříVstupní věž při pohledu z útrob hraduVstupní věžPřístupový mostCestička od vstupního portálu na nádvoříVyhlídková terasaMalebná zákoutí hraduPoté, co přejdete mostPohled na vstupní portálHrad je ukryt v hustém leseRačte vstoupit!Na hrad je od vstupní části úchvatný pohledPohled z vyhlídkové terasy do údolíVýhled do údolíVýhled do údolí

Mapa

GPS zem. šířka: 49.30310278   zem. délka: 17.74063889


Kontakt

Provozovatel:

 • Adresa: Spolek přátel hradu Lukova, Hradská 280, 763 17 Lukov
 • Telefon: 608 568 142
 • E-mail: sprava@hradlukov.cz
 • Internet: www.hradlukov.cz

Majitel:

 • Adresa: Obec Lukov, K Lůčkám 350, 763 17 Lukov
 • Telefon: 577 113 612
 • E-mail: mistostarosta@lukov.cz
 • Internet: www.lukov.cz  

Poznámka

Přístup od parkoviště je možný buď po zelené turistické trase kolem Králek nebo kratší žlutou trasou, případně po šotolinové cestě, která vede směrem do kopce.

Klíčová slova

 • Hostýnské vrchy
 • hrad
 • les
 • technická zajímavost
 • výhled
 • zřícenina

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu