Hrad Lukov

Vrchol kopce (515 m n. m.) - Hostýnské vrchy
Leží 1 km severně od obce Lukov.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Celkový pohled na hrad z cesty vedoucí po obvodu hradního příkopu

Zřícenina hradu Lukov se nachází na vrcholu kopce (515 m n. m.) v Hostýnských vrších, 1 km severně od obce Lukov.

První zmínka o hradu pochází z roku 1235, kde v listině vydané královnou vdovou Konstancií Uherskou se mezi svědky spolu s dalšími plebány královských hradů uvádí „plebán lukovský Lambert“. O Lukovu je zmínka i v životopise Karla IV. Ten Lukov uvádí mezi hrady (Telč, Veveří, Olomouc, Brno, Znojmo), které v letech 1333-1335 vykoupil ze zástavy. Zeměpanským hradem Lukov zůstává až do poloviny 14. století, kdy jej koupili do svého vlastnictví Šternberkové. V 17. století je hrad Lukov a panství k němu náležející (2 městečka, 25 osad, největší na východní Moravě) místem majetkového sporu mezi Albrechtem z Valdštejna (1583-1634) a Janem Adamem Prusínovským z Víckova (†1628), který aktivně podporoval Valašská povstání v letech 1620 až 1628 (ta trvala s přestávkami až do roku 1644). Po skončení třicetileté války (1618-1648) ztrácel hrad na významu a sloužil pouze pro kanceláře správce lukovského panství. V roce 1773 byla správa přenesena do vesnice Lukov a hrad se stal opuštěným a postupně se stával romantickou zříceninou.

Hradní areál tak, jak jej známe dnes, je výsledkem dlouhého stavebního procesu, který započal ve druhé čtvrtině 13. století a byl zakončen ve druhé polovině 17. století. Z pohledu hradní architektury patří Lukov k nejvýznamnějším hradním stavbám, které leží na území Čech, Moravy a Slezska. Dokazuje to i kostel sv. Jana, který byl součástí hradního areálu a je připomínán v listině signované papežem Bonifácem IX. (1356-1404) v roce 1392. Další zajímavostí, která vyplývá z archeologických průzkumů, je existence tzv. dvojhradu (Ganerbenburk). Celkový rozsah hradu není dnes v terénu zcela jasně patrný. Toto platí především o předhradí, které bylo postaveno v 15. století. 

Díky intenzivní snaze Spolku přátel hradu Lukova v posledních dvou desetiletích bylo o hrad v rámci možností pečováno jak po stránce archeologické, historické a při konzervačních pracích, tak po stránce stavební, a v neposlední řadě také po stránce kulturní - ať pořádáním akcí pro veřejnost, spoluprací s dalšími kulturními institucemi a hlavně - zpřístupněním hradu veřejnosti.

Vydáte-li se k hradu z obce Lukov po Naučné stezce Lukov, navštívíte také skalní stěny Přírodní památky Králky nedaleko zříceniny.

Při návštěvě Lukova určitě zavítejte také k rybníku Bezedník a k Hornímu a Dolnímu lukovskému rybníku.

Otevírací doba

Otevírací doba:
duben, květen, červen:
sobota, neděle, státní svátek: 10:00 - 17:00

červenec, srpen:
denně: 10:00 - 18:00

září, říjen:
sobota, neděle, státní svátek: 10:00 - 17:00


Vstupné:
Informace o vstupném zde:

 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Jablůnka, silnice 437 Jablůnka - Bystřice pod Hostýnem. Ze silnice 437 za obcí Hošťálková odbočit doleva na silnici 489 směr Lukov (Fryšták). V obci Lukov sledovat značení k parkovišti pod hradem Lukov.
 2. Cyklostezky - 1,5 km severně od 5034
 3. Turistické trasy:
  • červená  Valašské Meziříčí - Rajnochovice - Vlčková - Hrad Lukov - Zlín
  • zelená  Hrad Lukov - Velá - U Obrázku - Bzová
 4. Naučné stezky - NS Lukov

Další fotografie

Přístupová cesta vede přes impozantní mostHrad v celé své kráse s charakteristickým přístupovým mostemMalebná zákoutí hraduZbytky zdiva poblíž hradního nádvoříCesta do podzemíNěkteré části hradu jsou i přes jejich stáří poměrně zachovaléSpleť vnitřních cest a cestičekHradní nádvoříHradní nádvoříVstupní věž při pohledu z útrob hraduVstupní věžPřístupový mostCestička od vstupního portálu na nádvoříVyhlídková terasaMalebná zákoutí hraduPoté, co přejdete mostPohled na vstupní portálHrad je ukryt v hustém leseRačte vstoupit!Na hrad je od vstupní části úchvatný pohledPohled z vyhlídkové terasy do údolíVýhled do údolíVýhled do údolí

Mapa

GPS zem. šířka: 49.30310278   zem. délka: 17.74063889


Kontakt

Provozovatel:

 • Adresa: Spolek přátel hradu Lukova, Hradská 280, 763 17 Lukov
 • Telefon: 608 568 142
 • E-mail: sprava@hradlukov.cz
 • Internet: www.hradlukov.cz

Majitel:

 • Adresa: Obec Lukov, K Lůčkám 350, 763 17 Lukov
 • Telefon: 577 113 612
 • E-mail: mistostarosta@lukov.cz
 • Internet: www.lukov.cz  

Poznámka

Přístup od parkoviště je možný buď po zelené turistické trase kolem Králek nebo kratší žlutou trasou, případně po šotolinové cestě, která vede směrem do kopce.

Klíčová slova

 • Hostýnské vrchy
 • hrad
 • les
 • technická zajímavost
 • výhled
 • zřícenina

Novinky"I tma je přírodní bohatství," tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Prázdniny na hvězdárně

01.07.2020

Stejně jako v předešlých letech bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. v období hlavních... číst více

Projděte Branou do vesmíru!

18.06.2020

Pandemie koronaviru zasáhla i do činnosti a provozu Krajské Hvězdárny v Žilině a jejího pracovistě,... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu