Petřkovická hůrka

Vrch Petřkovická hůrka (608 m n. m.) - Moravskoslezské Beskydy
Leží mezi obcemi Jasenice (místní část obce Lešná), Hostašovice, Straník, Starý Jičín a Petřkovice.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Výhled na Moravskoslezské Beskydy z louky na úbočí Petřkovické hůrky

Petřkovická hůrka leží v severozápadní části Moravskoslezských Beskyd, asi 1 km východně od obce Petřkovice.

Vrch Petřkovická hůrka je posledním vyvýšeným místem severozápadní části Moravskoslezských Beskyd. Dále na západ se nachází sníženina Moravské brány oddělující Moravskoslezské Beskydy od pohoří Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku.

Samotný vrchol kopce je zalesněný a nenabízí žádný výhled. Nicméně v jeho nejbližším okolí se nachází několik zajímavých míst.

Jedná se především o opuštěný stěnový lom nedaleko žluté turistické trasy směrem na obec Jasenice. Těžba v tomto kamenolomu probíhala na přelomu 19. a 20. století, ve 20. letech 20. století ustala. Dnes je bývalý lom vyhledávanou geologickou lokalitou pro výskyt kalcitových a křemenných žil, pikritu s mandlovcovou strukturou a chalcedonu. Některé pravidelné krystaly křemene dosahují velikosti i přes 1 cm. V asi 15 m vysoké stěně jsou dvě menší jeskyně, ke kterým vyšplháte za pomoci obnažených kořenů okolních stromů.

Pokud půjdete ještě několik desítek metrů po žluté turistické trase směrem na obec Jasenice, stanete na louce, odkud se před vámi otevře úžasný výhled na Moravskoslezské Beskydy včetně nejvyššího vrcholu - Lysé hory (1 323 m n. m.). Za symetricky zvlněnými hřbety kopců Veřovských vrchů v popředí s nejvyšším vrcholem - Velký Javorník (918 m n. m.) je možno vidět vrch sedmé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd - Radhoště (1 129 m n. m.) s kaplí sv. Cyrila a Metoděje.

Sejdete-li loukou dál směrem na obec Jasenice, setkáte se s vstřícným chováním místních lidí, kteří u cestičky vedoucí loukou postavili zastřešené posezení a nedaleko volně přístupnou zahradní chatku, která je turistům k dispozici pro odpočinek a úkryt před špatným počasím. Ochotu zdejších lidí oceníte především na další lavičce vzdálené jen pár desítek metrů od posezení, kde se můžete kochat výhledem na Moravskou bránu v pozadí s obrysy hřbetů Oderských vrchů. Toto místo je starousedlíky nazýváno Padělek. Na lavičce je připevněna schránka s Deníkem Padělku, do kterého můžete zvěčnit své pocity.

Při výletu na Petřkovickou hůrku si pozorný turista uvědomí naprosto rozdílný ráz krajiny při pohledu severozápadním a jihovýchodním směrem. Všímejte si také pozůstatků dřívějšího rolnického života, který se zachoval v podobě schodovitých zářezů v terénu (ať v lesích nebo na loukách) - tzv. meze, kterými se zřetelně odlišovaly jednotlivé vlastnické vztahy k pozemkům (patrné především v lesích a na loukách nad obcí Jasenice).

Dle směru, kterým se z vrcholu Petřkovické hůrky, můžete dojít k Petřkovským Lourdám (směr Petřkovice), k Pikritovým mandlovcům u Kojetína a Přírodní rezervaci Svinec (směr Kojetín), k Pikritovému lomu s jezírkem u Straníku (směr Straník), ke Studánce U Obrázku (směr Hostašovice) a k Lomu Jasenice (směr Jasenice).

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E 442) Valašské Meziříčí - Hranice na Moravě. Na 4. km směr Hranice na Moravě odbočit doprava směrem na obec Mštěnovice. Po průjezdu obcí Mštěnovice odbočit na křižovatce doprava směrem na obec Jasenice. V Jasenici zaparkovat u místí kaple a pokračovat pěšky asi 3 km po žluté turistické trase.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
 4. žlutá Jasenice - Petřkovická hůrka - Kojetín - Svinec - Starý Jičín - Suchdol nad Odrou - Kletné
 5. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Výhled na Petřkovickou hůrku ze silnice mezi obcemi Perná a PorubaStěnový lom se nachází na úbočí kopceStěnový lom nedaleko vrcholu Petřkovické hůrkyStěnový lom s jeskyněmiDo jeskyně vyšplháte za pomocí kořenů stromůGeology vyhledávaná lokalita stěnového lomuLouka na úbočí Petřkovické hůrkyZahradní chatka s možností odpočinkuPosezení u žluté turistické trasyLavička se schránkou s deníkem na místě zvaném PadělekVýhled z Padělku na Moravskou bránu ponořenou v oparuVýhled z Padělku v ziměVýhled na Moravskoslezské BeskydyPestré druhové složení lesaV lesích rostou také letité jedle bělokoré (Abies alba)

Mapa

GPS zem. šířka: 49.54491   zem. délka: 17.96359


Kontakt

Poznámka

Poezie vztahující se k Petřkovické hůrce:

"Ta Petřkovská Hůra v Novojickém kraji,
jak překrásný rozhled nám všem v sobě tají.
Neb z jejího vrchu, jenž hrdě se vypíná,
určíš mnohé kraje, též slavný chrám Hostýna."

Klíčová slova

 • Jeseníky
 • jeskyně
 • les
 • louka
 • Moravskoslezské Beskydy
 • odpočívadlo
 • opuštěný lom
 • výhled

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu