Radhošť

Vrch Radhošť (1 129 m n. m.) - Moravskoslezské Beskydy
Leží 5,5 km severovýchodně od města Rožnov pod Radhoštěm.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Kaple svatého Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhoště

Sedmá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd - Radhošť (1 129 m n. m.) - se nachází 5,5 km severovýchodně od města Rožnov pod Radhoštěm. Je nejznámějším a nejnavštěvovanějším vrcholem Beskyd.

Tradiční trasa k vrcholu vede z Pusteven (1 018 m n. m.), které byly pojmenovány po poustevnících, kteří zde v minulých staletích žili. Pustevny jsou známé především dřevěnými srubovými stavbami v secesním slohu, které navozují dojem slovanské lidové architektury. Byly zde postaveny na konci 19. století členy turistického spolku Pohorské jednoty Radhošť podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Patří mezi ně Maměnka, Libušín a Zvonička.

Výšlap na Pustevny můžete nahradit vyvezením se sedačkovou lanovkou z Trojanovic nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm nebo dojetím autem na parkoviště na Pustevnách z Prostřední Bečvy nedaleko Rožnova pod Radhoštěm.

Dále vede cesta kolem sochy Radegasta - pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v 9. století údajně na Radhošť zavítali. Žulová socha znázorňující pohanského boha s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a valašskými krpci (obuv z jednoho kusu kůže, součást lidového oděvu) je kopie vytvořená Janem Sobkem. Originál z umělého kamene se železnou vložkou vytesaný akademickým sochařem Albínem Poláškem špatně odolával nepříznivým klimatickým podmínkám.

Cesta k vrcholu pokračuje kolem Horského hotelu Radegast postaveného v roce 1935, který je se svou nadmořskou výškou 1 121 m n. m. nejvýše položenou horskou chatou Moravskoslezských Beskyd, která poskytuje ubytování turistům.

Po několika dalších desítkách metrů stanete před bronzovým 2,6 m vysokým sousoším Cyrila a Metoděje, které je taktéž dílem Albína Poláška. Odlišnost použitých materiálů (bronz, kámen), otočení zády nebo čelem k příchozím poutníkům a ke světovým stranám obou soch má ve spojení s pohanským bůžkem u nohou misionářů symbolizovat poražené pohanství.

Na samotném vrcholu Radhoště stojí od roku 1898 dřevěná Kaple svatého Cyrila a Metoděje. Nově zrekonstruovanou kapli s pohnutou historií je možné navštívit a její zvonici využít jako rozhlednu pro výhledy na krásnou okolní valašskou krajinu.

Pokud vás kroky zavedly až na samotný vrchol Radhoště, sejděte necelých 80 m západním směrem po červené a modré turistické značce k dřevěné chatě, na které jsou umístěny sluneční hodiny.

Otevírací doba

Vrch Radhošť a socha pohanského boha Radegasta jsou celoročně volně přístupné.

Kaple svatého Cyrila a Metoděje:
Otevírací doba:
červenec - září:
denně: 9:00 - 14:00 (v případě velmi nepříznivého počasí je kaple uzavřena)
listopad - červen:

- kaple otevřena pouze v případě dobrého počasí

Vstupné:
- 5 Kč

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 35 (E442) Valašské Meziříčí - Prostřední Bečva. U motorestu Zavadilka odbočit doleva (cedulemi značená odbočka s nápisem Pustevny). Zaparkovat na placeném parkovišti v areálu Pusteven. Pokračovat pěšky 4 km po modré turistické trase na vrchol Radhošť.
  2. Cyklostezky - pouze na Pustevny - 46
  3. Turistické trasy:
    • modrá Ráztoka, lanovka - Pustevny - Radegast, socha - Radhošť - Frenštát pod Radhoštěm
    • červená Radhošť - Černá hora - Rožnov pod Radhoštěm - Valašská Bystřice - Tanečnice - Třeštík
  4. Naučné trasy - NS Radegast 

Další fotografie

Kaple je pravidelně opravovánaInteriér kaple na Radhošti je velmi působivýKaple na RadhoštiVýhled ze zvonice kapleVýhled ze zvonice kapleVýhled ze zvonice kaplePod zvonicí kaple se nachází vyhlídková plošina sloužící jako rozhlednaVýhled z RadhoštěPři pohledu na panorama Moravskoslezských Beskyd je možné Radhošť a Lysou horu rozpoznat díky vysílači na vrcholuPohled na vrch Radhoště ze západní svahuVrch Radhoště je oblíbeným turistickým cílem - především ve směru od PustevenDopoledne v pracovní dny je Radhošť poměrně klidným místemHorský hotel mezi sochou Radegasta a kaplí sv. Cyrila a MetodějeCesta od Pusteven na RadhošťCesta od Pusteven na RadhošťReplika sochy pohanského boha RadegastaBýčí hlava, roh hojnosti a kačena - typické prvky pro RadegastaSocha RadegastaCesta na RadhošťNa úbočí Radhoště je několik sjezdovekJedna ze sjezdovek na úbočí RadhoštěPohled na Pustevny s vrchem Tanečnice (1084 m n. m.) a Čertův mlýn (1205 m n. m.) v pozadíPohled na Pustevny s vrchem Tanečnice (1084 m n. m.) a Čertův mlýn (1205 m n. m.) v pozadíAreál Pusteven nabízí bezpočet stánků s občerstvením, upomínkovými předměty nebo turistickými atrakcemiPohled na  Jurkovičovy domkyZ Pusteven vede několik turistických tras do nitra BeskydLibušínInteriér Jurkovičkovy stavby LibušínInteriér Jurkovičovy stavby LibušínPohled na vrch Radhošť z PustevenNa severním hřbetu hory Radhošť byla v roce 1955 vyhlášena národní přírodní rezervaceKoberce borůvek v NPR RadhošťKoberce borůvek v NPR RadhošťPohled na vrch Radhoště z Kněhyně (1 257 m n. m.)

Mapa

GPS zem. šířka: 49.49188   zem. délka: 18.22251


Kontakt

Poznámka

  1. Vstupné do Kaple svatého Cyrila a Metoděje je 5 Kč.
  2. Během zimního období je možné na Radhošti využít mnoha upravených běžkařských tras a sjezdařských svahů s vleky.

Klíčová slova

  • dřevěná stavba
  • Jurkovič Dušan
  • kaple
  • lanovka
  • národní přírodní rezervace
  • naučná stezka
  • pohanský bůh
  • Polášek Albín
  • Pustevny
  • socha

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu