Po vlastních od Čerťáku přes Svinec vzhůru na Starojický kopec

Dopravní prostředek:   
PĚŠKY
Délka trasy: 5 km
Start: Čerťák
Cíl: Starojický kopec se zříceninou Hradu Starý Jičín


POPIS TRASY:

Počátek trasy je u vodní nádrže Čerťák ležící nedaleko silnice mezi městem Nový Jičín a obcí Kojetín. Konec trasy je na Starojickém kopci nad obcí Starý Jičín. Nedaleko obou lokalit se nachází zastávky autobusové dopravy z Nového Jičína.

Výchozí bod Čerťák je strategickým hned z několika důvodů. Jednak se zde můžete posilnit pro zdolání následujících dvou vrcholů (Svinec a Starojický kopec) během cesty ve stylové hospůdce Čertův mlýn, a jednak se můžete zchladit a rozhýbat se plaváním v chladivé vodě.

Obr. 1 - Pohled na Čerťák ze silnice mezi Novým Jičínem a KojetínemPo zelené turistické trase se vydejte na sever k silnici mezi Novým Jičínem a Kojetínem, odkud uvidíte Čerťák jako na dlani s kulisou Moravskoslezských Beskyd v pozadí (Obr. 1 - Pohled na Čerťák ze silnice mezi Novým Jičínem a Kojetínem).

Obr. 2 - Jasanová alej kolem silnice mezi Kojetínem a Novým JičínemPokračujte po silnici, která je lemována alejí vzrostlých stromů (především jasanů) (Obr. 2 - Jasanová alej kolem silnice mezi Kojetínem a Novým Jičínem), asi 400 m dále po zelené turistické trase k rozcestníku (Skalky, rozcestí) červené a zelené turistické trasy. Obr. 3 - Výhled od rozcestníku Skalky, rozcestíZde se nachází také informační tabule č. 5 Naučné stezky Františka Palackého. Východním směrem se můžete pokochat výhledem na obec Bludovice (Obr. 3 - Výhled od rozcestníku Skalky, rozcestí).

Ze zelené turistické trasy sejděte na červenou turistickou trasu, která je lemována Naučnou stezkou Františka Palackého. Mějte na paměti, že od této chvíle Obr. 4 - Tabule přírodní rezervaceaž po dosažení lokality s názvem Oční studánka se nacházíte v Přírodní rezervaci Svinec (Obr. 4 - Tabule přírodní rezervace), která patří mezi maloplošné zvláště chráněné území s určitými omezeními pro návštěvníky vyplývající ze zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Pozvolným stoupáním zdoláte hřbet vrchu Svinec (546 m n. m.). 

Obr. 5 - Romantické zákoutí studánky

Ještě před tím však nezapomeňte asi po 0,5 km chůze od rozcestníku Skalky, rozcestí odbočit na červenou značkou značenou pěšinu vedoucí ke studánce Svinec. Po několika desítkách metrů chůze smrkovým lesem se před vámi rozevře malebné zákoutí se starými, nad dřevěným korýtkem se sklánějícími vrbami, ke kterému je svedena voda z nadstřešené studánky (Obr. 5 - Romantické zákoutí studánky Svinec).

Obr. 6 - Chata SvinecOd studánky je nutno se vrátit stejnou cestou zpět k červené turistické trase. Pokud se vám vracet nechce, můžete vyzkoušet svůj orientační smysl a pokračovat lesem severozápadním směrem za pomoci několika vyšlObr. 7 - Sjezdovka je oblíbeným cílem lyžařů v zimním obdobíapaných chodníčků, až narazíte na červenou turistickou značku těsně pod Chatou Svinec (Obr. 6 - Chata Svinec). I zde je možné se občerstvit a načerpat síly. K chatě patří také sjezdovka (Obr. 7 - Sjezdovka je oblíbeným cílem lyžařů v zimním období) na severním úbočí kopce, která Vás může nalákat k návštěvě Svince i během zimního období.

Obr. 8 - Od Chaty Svinec vede po hřebeni kopce asfaltová cestaPokračujte dále po asfaltové cestě (Obr. 8 - Od Chaty Svinec vede po hřebeni kopce asfaltová cesta), a poté po pěšině vyšlapané v trávě (Obr. 9 - Asfaltová cesta přechází v pěšinu v trávě) po hřebeni směrem ke křížku na  vrcholu Svince. Postupně se před Vámi budou otevírat úžasné výhledy nejdříve jihovýchodním směrem na Moravskoslezské Beskydy Obr. 9 - Asfaltová cesta přechází v pěšinu v trávěvčetně nejznámějšího vrcholu Radhošť (1 129 m n. m.) (Obr. 10 - Výhled na Moravskoslezské Beskydy), a následně také severozápadním směrem na Moravskou Bránu a Oderské vrchy (Obr. 11 - Výhled na Moravskou Bránu), včetně cíle naší cesty – Starojického kopce se zříceninou Hradu Starý Jičín (Obr. 12 - Výhled na zříceninu Hradu Starý Jičín).

Obr. 10 - Výhled na Moravskoslezské BeskydyObr. 11 - Výhled na Moravskou BránuObr. 12 - Výhled na zříceninu Hradu Starý Jičín


Obr. 13 - Křížek s lavičkou na vrcholu kopce Svinec

Pokud není větrno, dopřejte si čas a pokochejte se z lavičky u křížku na vrcholu Svince (Obr. 13 - Křížek s lavičkou na vrcholu kopce Svinec) těmito nádhernými výhledy. Nyní se nacházíte asi v půlce naší cesty a v Obr. 14 - Početná populace česneku medvědíhonohách máte asi 3 km. Až vstanete, pokračujte prudce dolů vyšlapaným chodníčkem v trávě severním směrem značeným žlutou   turistickou značkou. Poté, co vejdete do lesa, podívejte se pořádně kolem sebe – uvidíte (a také ucítíte) koberec česneku medvědího (Allium ursinum), především v měsících květen a červen (Obr. 14 - Početná populace česneku medvědího).

Obr. 15 - Oční studánka s kapličkouCesta lesem Vás dovede až k Oční studánce – prameni údajně léčivé vody. Kaplička nad studánkou (Obr. 15 - Oční studánka s kapličkou) a nedaleká umělá lurdská jeskyně jsou také poutním místem.

Dále pokračujte po žluté turistické trase Obr. 16 - Hradní věž v cíli příkrého stoupáníaž k obci Starý Jičín. Ze žluté trasy vedoucí směrem obec Bernartice nad Odrou odbočte na rozcestníku v obci Starý Jičín ke zřícenině hradu. Připravte se na 700 m dlouhé strmé stoupání po upravené a zpevněné cestě v příjemném stínu lesa k vrcholu Starojického kopce se zříceninou Hradu Starý Jičín. Obr. 17 - Informační tabule pro návštěvníkyPřed vrcholem vás uvítá zrekonstruovaná hradní věž (Obr. 16 - Hradní věž v cíli příkrého stoupání) nabízející možnost občerstvení a skrývající v jednotlivých patrech expozice o historii hradu. Vstup do interiéru hradu mezi Obr. 18 - Pohled na Svinec z Hradu Starý Jičínpozůstatky hradních zdí je na vlastní nebezpečí (Obr. 17 - Informační tabule pro návštěvníky). Z hradu můžete jednak vidět opět Moravskou Bránu, ale také kopec Svinec (Obr. 18 - Pohled na Svinec z Hradu Starý Jičín), na kterém jste před několika desítkami minut stáli, nebo město Nový Jičín (Obr. 19 - Město Nový Jičín z Hradu Starý Jičín), které je zážitkem vidět z tohoto místa také v noci (Obr. 20 - Noční scéna hradu).

                                         Obr. 19 - Město Nový Jičín z Hradu Starý JičínObr. 20 - Noční scéna hradu a výhledu


ČASOVÁ NÁROČNOST:

Celá trasa má délku necelých 5 km. Při průměrné rychlosti turistické chůze 5 km/hod je tato trasa zdolatelná teoreticky za hodinu. Pro průměrně zdatné jedince je optimální čas pro absolvování trasy asi 2,5 hodiny. Pro rodiny s menšími dětmi se trasa může protáhnout na nenáročný celodenní výlet.

Tuto trasu je možné absolvovat v kterékoli roční době. Pro využití veškerých slastí, které lokality na trase nabízí (koupání, otevřené občerstvovací zařízení, výhledy, atd.) je vhodné i z hlediska schůdnosti určitých částí trasy letní období se slunnými dny.
 

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu