Starojický kopec a zřícenina hradu Starý Jičín

Vrch Starojický kopec (496 m n. m.) 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Hradní zdi - vstup do hradního areálu je na vlastní nebezpečí

Zřícenina hradu Starý Jičín na Starojickém kopci (496 m n. m.) se nachází 600 m severně od obce Starý Jičín a asi 4 km severovýchodně od města Nový Jičín.

Torzo hradu stojí na Starojickém kopci, který pro svou strategickou polohu v krajině přímo vyzýval již ve 12. století k výstavbě strážiska spojnice Jadranu a Baltského moře, kudy vedla Jantarová cesta. Ve 13. století se strážisko mění v pohraniční hrad střežící cestu do Polska. Tomu nasvědčuje také to, že kostel v obci, která postupně vznikala se vzrůstajícím významem hradu, je zasvěcen svatému Václavu, který byl v tehdejších dobách považován za patrona státní hranice. Během dlouhé a pohnuté historie vlastnilo hrad mnoho majitelů, kdy hrad střídavě vzkvétal a chátral. Totální zkáza hradu započala v 18. století, kdy vlastníci (rod Seilernů) nejeví zájem o jeho stav. Poslední snaha o záchranu hradu hrabětem dr. Bedřichem Deymou se datuje do 20. století. Nicméně i přesto podléhá kdysi mohutná stavba působení rozmarů počasí a jiných vlivů destrukci.

Monstróznost hradu a jeho vzhled si člověk může ve své fantazii dokreslit podle pozůstatků několik metrů vysokých obvodových zdí s okny. I přes snahy zabránit dalšímu rozpadu se ze zdí občas uvolňují jednotlivé kameny nebo i různě velké bloky. Nebezpečné mohou být i některé zachovalé klenby nižších pater hradu, které se čas od času řítí.

Pohyb v samotných útrobách hradu je na vlastní nebezpečí a je nutné dbát zvýšené opatrnosti. V roce 1996 byla obcí zrekonstruována hradní věž u přístupové cesty. V jejím přízemí se nachází hradní restaurace. V patrech byla umístěna dobová expozice zbroje a dokumentů o hradu a panství Starý Jičín. 

Z věže, ale i z jiných míst zříceniny, jsou nádherné výhledy jak na město Nový Jičín, tak na protější kopec Svinec a na Oderské vrchy.

Během prázdnin se na hradě konají různé kulturní akce - od folkových koncertů přes sokolnické dny až po strašidelný hrad.

Toužíte-li po tipu na zajímavou trasu s dalšími ojedinělými místy v nejbližším okolí Starojického kopce, zkuste využít námi absolvovanou, detailně popsanou a doporučenou trasu.

Otevírací doba

HRADNÍ AREÁL:
Celoročně volně přístupné (po dobu konání akcí je vstup zpoplatněn aktuálním vstupným)

HRADNÍ VĚŽ:
Informace o provozní době zde:

Vstupné:

Informace o vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Nový Jičín, silnice 48 (E 462) Nový Jičín - Starý Jičín. Zaparkovat na parkovišti na návsi a dále pokračovat pěšky po žluté turistické trase.
 2. Cyklostezky - 600 m severně po žluté turistické trase od cyklostezky 6225
 3. Turistické trasy:
  • žlutá  Kletné - Starý Jičín (hrad) - Kojetín - Jasenice
 4. Naučné stezky - 600 m severně od NS Novojičínská kopretina

 

Další fotografie

Pohled na Starojický kopec z vrchu SvinecPřístupová cesta ke zřícenině hradu od Starého JičínaPřístupová cesta k hraduV hradní věži je možno se občerstvit v restauraciVýhled na Nový JičínVýhled na Nový JičínPohled jihovýchodním směrem na Moravskoslezské BeskydyPohled na sjezdovku na vrchu SvinecVýhled jižním směrem na vrch SvinecVýhled na Nový JičínHradní prostory jsou celoročně volně přístupné (pouze na vlastní nebezpečí)V hradních prostorách je dobré se pohybovat po pěšináchOkenní otvor v hradní zdiHradní zeďStabilita hradních zdí je narušena působením klimatických vlivůPěšiny mezi hradními zdmiKomplex hradních zdíDnes ve vnitřních prostorách hradu rostou borovice a keřeTorzo hradní zdiZachovalé klenby v nitru hraduHradní zeďPohled na hradní věž, v pozadí Moravská BránaProstranství u zrekonstruované hradní věže je využíváno k pořádání různých kulturních akcíObec Starý Jičín se Starojickým kopcem v pozadíPohled na Starojický kopec z úpatí vrchu Svinec

Mapa

GPS zem. šířka: 49.58259   zem. délka: 17.9634


Kontakt

 • Adresa: Hrad Starý Jičín, 742 31 Starý Jičín
 • Kontaktní osoba: Arnošt Pokorný - Kastelán
 • Telefon: 602 320 577
 • E-mail: hradstaryjicin@email.cz
 • Internet: www.hradstaryjicin.cz 

Poznámka

Pohyb v areálu hradu je na vlastní nebezpečí. 

Klíčová slova

 • hrad
 • výhled
 • zřícenina

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu