Astronomická procházka po Vsetíně

Dopravní prostředek: PĚŠKY
Délka trasy: 3,5 km
Start: Sluneční hodiny u Základní školy Rokytnice
Cíl: Hvězdárna VsetínPOPIS TRASY:

Ač se to na první pohled nezdá, nabízí někdejší průmyslové město Vsetín zájemcům řadu zajímavých lokalit se vztahem k astronomii. Jsou však roztroušeny na poměrně velké ploše, takže si na jejich návštěvu nechejte raději celé odpoledne. Pořadí si můžete samozřejmě zvolit libovolné. Pokud však půjdete s námi, můžete využít malé instruktážní mapky, podle které jsou číslovány jednotlivé zastávky v textu.

My, abychom se nemuseli vracet, se vydáme od jihu na sever a začneme u základní školy ve Vsetíně Rokytnici. Zde můžete shlédnout skupinu stojících kamenů s údaji o místě (nadmořská výška, zeměpisné souřadnice apod.) a se slunečními hodinami [1] . Kameny tvoří dominantu nádvoří základní školy a slouží také jako učební pomůcka. Na jednom z ležících kamenů je vyryto šachovnicové pole, takže si nezapomeňte sebou vzít figurky.

Druhá zajímavost, která obyčejnému turistovi zůstane skryta pod stromy malého parčíku, se nachází na sídlišti Trávníky, vzdáleném vzdušnou čarou asi 1 km. Jedná se o mramorovou plastiku "Památník dobývání kosmu", která je, přesto že vznikla v roce 1973,  věnována jak ruským, tak i americkým pokusům o dobytí vesmíru [2].

Další astronomickou zajímavostí Vsetína jsou sluneční hodiny s meteorologickými přístroji na Dolním náměstí. Jde o otáčivou plastiku z brazilského granitu s názvem ‚Planetka Vsetín‘ [3]. S hodinami si můžete sami ‚pohrát‘ a za slunečného počasí vyzkoušet všechny jejich  funkce. Název ‚Planetka Vsetín‘ získala plastika podle skutečného tělesa Sluneční soustavy – malé planetky pojmenované Vsetín. A čím si Vsetín zasloužil místo ‚na obloze‘? Tím, že hostí malou hvězdárnu, která je konečným cílem tohoto našeho malého putování. Na náměstí najdete také infocentrum, kde vám rádi poradí, co dalšího můžete v okolí navštívit a jakých služeb využít. My se však vypravíme rovnou dále – na vsetínský zámek.

Zámek se nachází na Horním městě, čili se připravte na malý výstup do kopce. Na přiložené mapce jsou z náměstí vyznačeny 3 alternativní cesty. Osobně bych doporučil oranžovou nebo růžovou trasu vedoucí podél řeky Bečvy, respektive přes zámecký park (Panskou zahradu) s jezírkem a lavičkami. Kromě toho, že zámek je sídlem Muzea regionu Valašsko, má ještě jednu zvláštnost: jeho věž je přístupná veřejnosti jako rozhledna, ze které je nádherný pohled do údolí Bečvy [4]. A lze odtud spatřit také Hvězdárnu Vsetín, kam se vydáme na závěr.

Hvězdárna Vsetín nabízí návštěvníkům denní a večerní program, o jehož aktuální podobě se můžete informovat na internetu [5]. Přes všední den se vás jistě někdo ujme, večerní pozorování se konají v úterý a v pátek. Pro větší skupiny lze předem domluvit program prakticky libovolně i během víkendu.

Jste-li pěší turistický typ, můžete od hvězdárny vyrazit dál do kopce za dalšími místními přírodními zajímavostmi (Vršky-Díly, Ježůvka či Valova skála). Vede zde také značená naučná stezka Okolím Vsetína nebo cyklistická trasa. Takže vašemu dalšímu programu se meze nekladou.

 

ČASOVÁ NÁROČNOST:

Celá trasa má délku necelé 4 km. Pokud si máte vychutnat všechno, co tato trasa nabízí, je vhodné si vyčlenit pro návštěvu Vsetína celé jedno odpoledne.

NovinkyPROGRAM PRO RODINY S DĚTMI - Velikonoce na hvězdárně

21.03.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. pořádá v sobotu 6. dubna 2019 ve 14:00 hodin zajímavé... číst více

Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních

08.03.2019

Správa jeskyní ČR, Správa Javoříčských jeskyní a Česká společnost pro ochranu netopýrů... číst více

Tajemství hlubin vesmíru - přednáška Jiřího Grygara

04.03.2019

V rámci cyklu „Rok s vědou a technikou v knihovně“, se 21. 3. 2019 v 16:00 hodin uskuteční ve... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

 PROGRAM PRO RODINY S DĚTMI-      Fyzika a chemie z kuchyňského šuplíku

23. 3.  2019


mapa webu