Sluneční hodiny u Základní školy Rokytnice

Rokytnice 436, Vsetín 

Kategorie: Sluneční hodiny

Sluneční hodiny a základní škola se nachází v centru sídliště

Sluneční hodiny u Základní školy Rokytnice u Vsetína byly zhotoveny na návrh bývalého ředitele školy Mgr. Jana Kincla akademickým sochařem Miroslavem Machalou v roce 1982. Slouží jako učební pomůcka i jako umělecké dílo.

Celé dílo, které zahrnuje nejen sluneční hodiny, se skládá z centrálního kamene ve středu a ostatních kamenů seřazených do kruhů kolem něj. Středový kámen, orientovaný zadní plochou ve směru východ - západ, má na horní ploše špičku v podobě trojbokého jehlanu, která vrhá stín na stupnici vytesanou na jižní straně kamene, na které se odečítá čas. Pod stupnicí jsou posuvná pravítka, s jejichž pomocí lze znázornit čas na různých vybraných místech na Zemi. Pod jehlanem jsou umístěny tři čtverce s vyznačenými středy, na které každoročně dopadne stín vrcholu jehlanu, což umožňuje sledovat závislost vrženého stínu jehlanem na výšce Slunce nad obzorem. Na severní ploše kamene jsou uvedeny zeměpisné souřadnice: nadmořská výška H = 370 m n. m., zeměpisná šířka 49° 19´ 50´´ a zeměpisná délka 17° 59´ 30´´. Na západní straně středového kamene je ve výšce 1 metr vytesán zářez, který vrhá stín. Toho se využívá pro názornou ukázku určení výšky pomocí vrženého stínu předmětu o známé výšce. Další 2 kameny byl zhotoveny jako "tabule" pro nákresy křídou při vysvětlování jednotlivých funkcí hodin. V menším kruhu je na kameni umístěno šachovnicové pole, na kterém lze hrát šachy nebo dámu. 

V roce 2006 prošlo celé dílo rekonstrukcí, kdy byla také položena nová dlažba a provedena nová výsadba keřů a jiných rostlin v okolí.

Další sluneční - opět dílo Miroslava Machaly - s názvem Planetka Vsetín se nachází na Dolním náměstí ve Vsetíně. Dalším vaším astronomickým cílem může být také Hvězdárna Vsetín. Zkuste využít našeho průvodce astronomickými zajímavostmi Vsetína - s ním se neztratíte!! Odpočinout si můžete v zámeckém parku Vsetín nebo v nedalekých přírodních památkách Vršky-Díly nebo Ježůvka.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice. Po 550 m jízdy směrem Vizovice odbočit doprava. Po ulici Okružní dojet k Základní škole Rokytnice. Zaparkovat na některém z parkovišť.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • modrá Vsetín, železniční stanice - Sluneční hodiny u ZŠ Rokytnice - Pod Vartovnou - Pozděchov - Trubiska
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Základní škola Rokytnice v pozadíSluneční hodiny se skládají z několika samostatných kamenůKameny slunečních hodinHodiny slouží i jako názorná učební pomůckaKámen s šachovnicovou deskou a dva kameny jako sedátka

Mapa

GPS zem. šířka: 49.33081   zem. délka: 17.98959


Kontakt

 • Adresa: Základní škola Vsetín - Rokytnice, Rokytnice 436, 755 01 Vsetín
 • Telefon: 571 412 772, 733 678 887
 • E-mail: skola@vsetin.zsrokytnice.cz
 • Internet: http://www.vsetin.zsrokytnice.cz 

Poznámka


Klíčová slova

 • Machala Miroslav
 • sluneční hodiny
 • základní škola

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu