Sluneční hodiny u Základní školy Rokytnice

Rokytnice 436, Vsetín 

Kategorie: Sluneční hodiny

Sluneční hodiny a základní škola se nachází v centru sídliště

Sluneční hodiny u Základní školy Rokytnice u Vsetína byly zhotoveny na návrh bývalého ředitele školy Mgr. Jana Kincla akademickým sochařem Miroslavem Machalou v roce 1982. Slouží jako učební pomůcka i jako umělecké dílo.

Celé dílo, které zahrnuje nejen sluneční hodiny, se skládá z centrálního kamene ve středu a ostatních kamenů seřazených do kruhů kolem něj. Středový kámen, orientovaný zadní plochou ve směru východ - západ, má na horní ploše špičku v podobě trojbokého jehlanu, která vrhá stín na stupnici vytesanou na jižní straně kamene, na které se odečítá čas. Pod stupnicí jsou posuvná pravítka, s jejichž pomocí lze znázornit čas na různých vybraných místech na Zemi. Pod jehlanem jsou umístěny tři čtverce s vyznačenými středy, na které každoročně dopadne stín vrcholu jehlanu, což umožňuje sledovat závislost vrženého stínu jehlanem na výšce Slunce nad obzorem. Na severní ploše kamene jsou uvedeny zeměpisné souřadnice: nadmořská výška H = 370 m n. m., zeměpisná šířka 49° 19´ 50´´ a zeměpisná délka 17° 59´ 30´´. Na západní straně středového kamene je ve výšce 1 metr vytesán zářez, který vrhá stín. Toho se využívá pro názornou ukázku určení výšky pomocí vrženého stínu předmětu o známé výšce. Další 2 kameny byl zhotoveny jako "tabule" pro nákresy křídou při vysvětlování jednotlivých funkcí hodin. V menším kruhu je na kameni umístěno šachovnicové pole, na kterém lze hrát šachy nebo dámu. 

V roce 2006 prošlo celé dílo rekonstrukcí, kdy byla také položena nová dlažba a provedena nová výsadba keřů a jiných rostlin v okolí.

Další sluneční - opět dílo Miroslava Machaly - s názvem Planetka Vsetín se nachází na Dolním náměstí ve Vsetíně. Dalším vaším astronomickým cílem může být také Hvězdárna Vsetín. Zkuste využít našeho průvodce astronomickými zajímavostmi Vsetína - s ním se neztratíte!! Odpočinout si můžete v zámeckém parku Vsetín nebo v nedalekých přírodních památkách Vršky-Díly nebo Ježůvka.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice. Po 550 m jízdy směrem Vizovice odbočit doprava. Po ulici Okružní dojet k Základní škole Rokytnice. Zaparkovat na některém z parkovišť.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • modrá Vsetín, železniční stanice - Sluneční hodiny u ZŠ Rokytnice - Pod Vartovnou - Pozděchov - Trubiska
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Základní škola Rokytnice v pozadíSluneční hodiny se skládají z několika samostatných kamenůKameny slunečních hodinHodiny slouží i jako názorná učební pomůckaKámen s šachovnicovou deskou a dva kameny jako sedátka

Mapa

GPS zem. šířka: 49.33081   zem. délka: 17.98959


Kontakt

 • Adresa: Základní škola Vsetín - Rokytnice, Rokytnice 436, 755 01 Vsetín
 • Telefon: 571 412 772, 733 678 887
 • E-mail: skola@vsetin.zsrokytnice.cz
 • Internet: http://www.vsetin.zsrokytnice.cz 

Poznámka


Klíčová slova

 • Machala Miroslav
 • sluneční hodiny
 • základní škola

NovinkyNoc padajících hvězd

05.08.2020

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Jako každým rokem,... číst více

Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

 U města Odry na Novojičínsku se nedávno otevřel Flascharův důl. Toto důlní dílo z přelomu... číst více

I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu