Ježůvka

Vsetín - místní část Zádilský 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Louka

Bývalá valašská pastvina

Přírodní památka Ježůvka byla vyhlášena v roce 1956 a její rozloha je 4,99 ha (louky 1,2 ha, lesní porosty 3,8 ha). Nachází se na severovýchodním okraji města Vsetín, asi 1 km vzdušnou čarou od centra města, nedaleko Přírodní památky Vršky-Díly.

Předmětem ochrany a velkým unikátem jsou jalovce obecné (Juniperus communis) - dříve typické pro valašské pastviny - rostoucí na bývalých pastvinách na jihozápadním svahu kopce. V 50. letech minulého století se od pastvy hospodářských zvířat upustilo a louka začala postupně zarůstat listnatými stromy (především habrem, olší, vrbou jívou a břízou).

Pro záchranu nejen jalovců, ale i mnoha druhů zde rostoucích orchidejí (vstavač osmahlý /Orchis ustulata/, vemeník dvoulistý /Platanthera bifolia/, bradáček vejčitý /Listera ovata/, prstnatec májový /Dactylorhiza majalis/, kruštík bahenní /Epipactis palustris/ a hlístník hnízdák /Neottia nidus-avis/), a také spousty jiných specifických druhů rostlin (např. mečík střechovitý /Glaiolus imbricatus/, konvalinka vonná /Convallaria majalis/, kociánek dvoudomý /Antennaria dioica/) se na části louky přistoupilo k pravidelnému odstraňování samovolně se množících druhů dřevin. Naopak část pastviny se těmito stromy nechala záměrně zarůst, aby se mohl sledovat přirozený vývoj vznikajícího smíšeného lesa rostoucího bez zásahu člověka. Díky takto rozrůzněným přírodním podmínkám se zde vyskytuje velké množství druhů zvířat, především zástupců hmyzu (kobylka Leptophyes albovittata), obojživelníků (mlok skvrnitý /Salamandra salamandra/) a ptáků (dlask tlustozobý /Coccothraustes cocotrhraustes/, králíček ohnivý /Regulus ignicapillus/).

Kromě živé učebnice přírodopisu je Ježůvka především krásným kouskem přírody s klidnou, ničím nerušenou atmosférou. Po vystoupání na nejvyšší bod svahu jednak mineme prameniště s čistou svěží vodou těsně pod vrcholem, jednak se nám rozevře výhled na okolní kopce, kde se člověk může pokochat krásou okolních svahů a kopců.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín. Z ulice Jasenická odbočit doleva na ulici Stará cesta a dále pak doleva na ulici Za Díly. 1,4 km jízdy od křižovatky mezi ulicemi Stará cesta a Za Díly zaparkovat na krajnici v táhlé pravotočivé zatáčce. Pokračovat chodníčkem v lese, kterým se asi po 100 m chůze dostanete k jihovýchodní hranici přírodní památky. Samotná louka s jalovci a orchidejemi se nachází asi 150 m severozápadně od této hranice.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Celkový pohled na PP JežůvkaRoztroušené jalovce obecné na ploše PP JežůvkaBohatá populace vstavačeZbytky jalovců obecnýchOznačení přírodní památky malým státním znakemVe východní části přírodní památky vyvěrá ze země pramenVe východní části přírodní památky vyvěrá ze země pramenDruhově bohatá luční společenstvaDruhově bohatá luční společenstvaPP Ježůvka je bohatá na výskyt orchidejí - například kruštíkuZápadní část Ježůvky zarůstá náletovými dřevinami

Mapa

GPS zem. šířka: 49.34876   zem. délka: 18.0107


Kontakt

Poznámka

 

Klíčová slova

 • jalovcová pastvina
 • jalovec obecný
 • les
 • louka
 • obojživelník
 • orchidej
 • pramen
 • přírodní památka

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu