Pikritové mandlovce u Kojetína

Leží na jižním okraji obce Kojetín. 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Jedna ze skal tvořící Přírodní památku Pikritové mandlovce u Kojetína

Přírodní památka Pikritové mandlovce u Kojetína o rozloze 0,23 ha byla vyhlášena roku 1997. Nachází se na jižním konci obce Kojetín.

Mimořádně hodnotný geologický útvar pikritových mandlovců dokládá složitý vývoj vnějšího oblouku Západních Karpat. Obnažené zaoblené hnědé skály jsou jedním z typických příkladů podmořské sopečné činnosti na našem území v období spodní křídy. Po podmořském výbuchu sopky se usazovaly žhavé útržky lávy spolu se sopečným pískem a prachem uvolněným při erupci. V základní vyvřelé hmotě jsou obsaženy vtroušené úlomky těšínsko-hradišťského souvrství v nepravidelně rozptýlených shlucích - "mandlích" - s útržky nebo úlomky vyvřelé horniny. Poté, co se hornina usadila, byla přeměněna jednak prosakováním různých roztoků vzniklých při samotné sopečné činnosti, jednak působením mořské vody.

Na stěnách odkryvu se vyvinulo společenstvo rostlin vázané na suché a teplé skalní podloží - např. rozchodník prudký (Sedum acre), pamětník rolní (Acinos arvensis) a kostřava žlaznatá (Festuca rupicola).

Na svrchní stěně odkryvu se nachází louka, ze které je panoramatický výhled směrem na Kopřivnici a Moravskoslezské Beskydy

Při pokračování výletu směrem na Nový Jičín narazíte na další zajímavá místa - Vrch Svinec, Vodní nádrž Čerťák a Studánka Svinec. Naopak směrem na obec Straník naleznete v lese u cesty Pikritový lom s jezírkem u Straníku a Polštářové lávy u Straníku.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - ze silnice 57 Valašské Meziříčí - Nový Jičín, směr Nový Jičín odbočit doleva směrem na obec Hostašovice. Po 2 km jízdy odbočit na křižovatce doprava směr obec Straník. Po 1 km jízdy odbočit na křižovatce v obci Straník doleva směrem na obec Kojetín. Zaparkovat je možno na rozšířeném okraji silnice 30 m před lokalitou.
 2. Cyklostezky - 6175
 3. Turistické trasy:
  • červená Frenštát pod Radhoštěm - Štramberk - Nový Jičín - Straník - Trojačka - Velký Javorník
  • žlutá Kletné - Starý Jičín - Pikritové mandlovce u Kojetína - Jasenice
 4. Naučné stezka - NS Františka Palackého  

Další fotografie

Mandlovce byly odkryty při zářezu cesty do terénuPohled z louky nad skalním odkryvem na přírodní památkuSkalní vegetace mandlovcůHrana skályNa skalním odkryvu roste několik druhů jitroceleDetail povrchu skalního odkryvuPikritový mandlovecSkalní stěny jsou nejvýše 3 m vysokéSpolečenstvo lučních druhů rostlin obklopuje mandlovceSkalni odkryv je patrný po obou stranách silniceInformace o přírodní památce se turista dozví z informační tabule naučné stezkyMandlovce se nachází u cesty mezi Kojetínem a StraníkemPříjezdová cesta směrem od obce Straník k přírodní památce

Mapa

GPS zem. šířka: 49.55905   zem. délka: 17.98418


Kontakt

Poznámka

 

Klíčová slova

 • naučná stezka
 • přírodní památka
 • skála
 • skalní vegetace
 • vulkanická činnost
 • výhled

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu