Aktuálně


Turbíny pod stříškou

Turbíny pod stříškou

18.11.2020

Dlouhých 60 let odpočívala zahrnutá hlínou v zahradě jednoho z místních domů. Od roku 2010 je Haagova turbína vyrobená v 70. letech 19. století dominantou a turistickou atrakcí Malé Morávky na Bruntálsku. Jako výstavní prostor, v němž je uložena, posloužilo torzo pilířové stodoly moučného mlýna. 

číst více

Doběla vypálená historie

Doběla vypálená historie

16.11.2020

Pokud byste si chtěli prohlédnout nejstarší dochovanou šachtovou vápenku v Olomouckém kraji, museli byste se za ní vypravit až na samou hranici s Polskem – do města Javorník na Jesenicku. Jedná se o bývalou vrchnostenskou vápenku, kterou na městských pozemcích v roce 1833 postavil a na vlastní náklady provozoval Josef Meigsner.

číst více

Vodu pumpuje vítr

Vodu pumpuje vítr

16.11.2020

Možná je znáte spíše z westernů, kde pohánějí vodní pumpy sloužící k zavlažování rozlehlých pastvin, napájení dobytka a doplňování kotlů parních lokomotiv. S větrnými čerpadly se můžete setkat i u nás, například v Radíkově u Hranic na Moravě na Přerovsku.

číst více

Sláva s třaskavou předehrou

Sláva s třaskavou předehrou

13.11.2020

Historických milníků těžby ropy na území bývalého Československa bychom v dobových pramenech našli několik. Přinejmenším dvě významná data se vztahují ke slovenskému městečku Gbely nedaleko hranic s Českem – 23. října 1913 začalo v tamní části Farské hloubení prvního vrtu a 13. ledna 1914 na něm z hloubky 163,8 metru vytryskla lehká ropa, první v takzvané Vídeňské pánvi.

číst více

Aby pivo bylo jako křen...

Aby pivo bylo jako křen...

13.11.2020

Na správné teplotě jejich oblíbeného moku záleželo pijákům piva odedávna. Vlastní ledárnu proto měl i pivovar založený roku 1632 ve slovenské Skalici, kousek od českých hranic. Původní ledárna sice v roce 1866 zanikla, ale už o rok později začal ke skladování ledu sloužit jeden ze sklepů zahloubených do zdejšího svahu Kalvárie.

číst více

Největší meteorologická „samota“

Největší meteorologická „samota“

11.11.2020

Meteorologická stanice Červená u Libavé proslula jako nejodloučenější pracoviště svého druhu v Česku. Vznikla roku 1952 na vrcholu Červené hory poblíž Budišova nad Budišovkou, v nadmořské výšce 749 metrů. A protože je to odsud do vojenského výcvikového prostoru co by kamenem dohodil, zprvu ji využívala armáda k měření síly balistického větru pro dělostřeleckou střelnici.

číst více

Novinky můžete odebírat přes RSS.

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu