Vodu pumpuje vítr

16.11.2020

Větrná čerpadla jsou svým principem velmi jednoduchá zařízení. Rotor s lopatkami a kormidlem, které zajišťuje jeho natáčení proti směru vanoucího větru, je poháněn větrem a prostřednictvím excentru na své ose dává pohyb táhlu spojenému s pístem čerpadla.

Jedno takové čerpadlo v roce 1930 přivezl Karel Dreiseitl z Nové Horky u Studénky na svou usedlost v Radíkově, do provozu ho uvedl o dva roky později. Větrná turbína s oběžným kolem o třiceti plechových lopatkách a průměru čtyři metry je umístěna na jedenáct metrů vysokém stožáru příhradové konstrukce. Turbína je výrobkem firmy Ant. Kunz z Hranic na Moravě, svého času největšího výrobce vodovodů a čerpadel v rakouské monarchii. Mimochodem, větrná čerpadla se majiteli továrny Antonínu Kunzovi stala osudnými – jeho největší stroj typu Samson již překročil hranice konstrukčních možností a nedaleko Benešova se zřítil. Kunz se pokusil o sebevraždu a v nemocnici v Benešově následně zemřel. .

Původní pumpa v Radíkově sloužila přes čtyřicet let, teprve v roce 1976 ji majitel vyměnil za novou. Jedná se o poslední větrné vodní čerpadlo  v Česku, jež nepřetržitě zásobuje vodou celou usedlost. Mimo to se větrné turbíny používaly k pohonu například malých domácích pil, šindelek nebo hospodářských strojů, které lidem usnadňovaly práci. Karel Dreiseitl postavil v Radíkově celkem čtyři větrná čerpadla na vodu, dochovalo se pouze jedno. Stojí však na soukromém pozemku, a proto si ho můžete prohlédnout jen zdálky.

www.povetrnik.cz 

Zdroje: www.povetrnik.cz; www.partasvih.blogspot.com; www.3pol.cz

Foto: www.povetrnik.cz 

« Zpět

NovinkyVyřezávané Slovensko jako na dlani

26.11.2020

Učebnice dějepisu i zeměpisu, zrcadlo umu a umění řezbářských tradic, z něhož dýchá optimismus,... číst více

Kyvadlo pravdy o Zemi

26.11.2020

Ten pokus si možná pamatujete z hodin fyziky. Kmitající hrot zaznamenává do písku pohyb kyvadla,... číst více

Romantika, která bere dech

25.11.2020

Kdo by neznal Semmering! Legendární horská železnice, vedoucí stejnojmenným rakouským průsmykem.,... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu