Vodu pumpuje vítr

16.11.2020

Větrná čerpadla jsou svým principem velmi jednoduchá zařízení. Rotor s lopatkami a kormidlem, které zajišťuje jeho natáčení proti směru vanoucího větru, je poháněn větrem a prostřednictvím excentru na své ose dává pohyb táhlu spojenému s pístem čerpadla.

Jedno takové čerpadlo v roce 1930 přivezl Karel Dreiseitl z Nové Horky u Studénky na svou usedlost v Radíkově, do provozu ho uvedl o dva roky později. Větrná turbína s oběžným kolem o třiceti plechových lopatkách a průměru čtyři metry je umístěna na jedenáct metrů vysokém stožáru příhradové konstrukce. Turbína je výrobkem firmy Ant. Kunz z Hranic na Moravě, svého času největšího výrobce vodovodů a čerpadel v rakouské monarchii. Mimochodem, větrná čerpadla se majiteli továrny Antonínu Kunzovi stala osudnými – jeho největší stroj typu Samson již překročil hranice konstrukčních možností a nedaleko Benešova se zřítil. Kunz se pokusil o sebevraždu a v nemocnici v Benešově následně zemřel. .

Původní pumpa v Radíkově sloužila přes čtyřicet let, teprve v roce 1976 ji majitel vyměnil za novou. Jedná se o poslední větrné vodní čerpadlo  v Česku, jež nepřetržitě zásobuje vodou celou usedlost. Mimo to se větrné turbíny používaly k pohonu například malých domácích pil, šindelek nebo hospodářských strojů, které lidem usnadňovaly práci. Karel Dreiseitl postavil v Radíkově celkem čtyři větrná čerpadla na vodu, dochovalo se pouze jedno. Stojí však na soukromém pozemku, a proto si ho můžete prohlédnout jen zdálky.

www.povetrnik.cz 

Zdroje: www.povetrnik.cz; www.partasvih.blogspot.com; www.3pol.cz

Foto: www.povetrnik.cz 

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu