Velký Javorník

Vrch Velký Javorník (918 m n. m.) - Veřovické vrchy (Moravskoslezské Beskydy)
Leží 3 km západně od obce Veřovice. 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Pohled na Velký Javorník směrem od Veřovic

Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, které jsou západní částí Moravskoslezských Beskyd, má jméno Velký Javorník (918 m n. m.). Nachází se mezi obcí Veřovice a městy Rožnov pod Radhoštěm a Frenštát pod Radhoštěm.

Kopce, které se jmenují Javorník - ať už Malý, Velký, Kelčský atd. - mají svůj název pravděpodobně odvozen od stromu javoru klenu (Acer pseudoplatanus), který je typickou dřevinou drsnějšího klimatu našich pohoří. 

Velký Javorník je jedním z turisty nejnavštěvovanějších vrcholů Moravskoslezských Beskyd. Je to jednak díky - oproti jiným horám v Beskydech - relativně snadnému a krátkému výstupu ze všech výchozích bodů, ale především pro úžasný výhled na nejkrásnější část Moravskoslezských Beskyd - nejvyšší vrchol Lysou horu (1 323 m n. m.), Smrk (1 276 m n. m.), Kněhyni (1 257 m n. m.), Radhošť (1 129 m n. m.), Noříčí horu (1 047 m n. m.), Palkovické hůrky, masiv Ondřejníku nebo těžbou vápence odtěžený kopec Kotouč (532 m n. m.) u Štramberku. Při dobré viditelnosti se v dálce rýsují Jeseníky a Oderské vrchy. 

Dalším - neméně významným - lákadlem je turistická chata Pohorské jednoty Radhošť, ve které je možné se občerstvit a odpočinout před sestupem z Velkého Javorníku. Útulna na Velkém Javorníku stávala již v roce 1895. Po jejím požáru postavila Pohorská jednota Radhošť v letech 1934 - 1935 chatu novou, která slouží turistům dodnes. V pohnuté historii nejen výstavby, ale i samotného provozu chaty na Velkém Javorníku lze nalézt také ilegální ukrývání osob či schůzky partyzánů během druhé světové války.

Velký Javorník je také oblíbeným a vyhledávaným cílem paraglidistů, kterých v příznivém počasí nad vrcholem uvidíte kroužit i několik desítek.

Pohodlně se na vrchol Velkého Javorníku dostanete zpevněnou asfaltovou cestou vedoucí z Veřovic. Kromě toho zde vede také několik turistických chodníků.  

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné

Turistická chata Pohorské jednoty Radhošť:
Úterý - neděle: 9:00 - 17:00

 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Hodslavice, silnice 483 Hodslavice - Veřovice. Po 2,5 km jízdy obcí Veřovice odbočit doprava k fotbalovému hřišti. U fotbalového hřiště na parkovišti zaparkovat. Pokračovat pěšky 5,2 km po žluté a následně červené turistické trase nebo 3 km po žluté a následně modré turistické trase. 
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy: 
  • červená Velký Javorník - Trojačka - Straník - Svinec - Štramberk - Frenštát pod Radhoštěm 
  • modrá Velký Javorník - Padolí
  • zelená Kunčice pod Ondřejníkem - Frenštát pod Radhoštěm - Velký Javorník - Rožnov pod Radhoštěm - Ráztoka
 4. Naučné stezky - NS Veřovické vrchy

Další fotografie

Pohled na Velký Javorník od Pinduly u Frenštátu pod RadhoštěmVýhled z Velkého JavorníkuVýhled z Velkého JavorníkuVýhled z Velkého JavorníkuVýhled z Velkého JavorníkuVýhled z Velkého Javorníku směrem ŠtramberkPosezení před Turistickou chatou na Velkém JavorníkuChata Pohorské jednoty Radhošť na Velkém JavorníkuChata Pohorské jednoty Radhošť na Velkém JavorníkuChata Pohorské jednoty Radhošť na Velkém JavorníkuChata Pohorské jednoty Radhošť na Velkém JavorníkuVrchol Velkého JavorníkuVýhled z Velkého Javorníku na Palkovické hůrkyVelký Javorník je ráj paraglidistůVelký Javorník je ráj paraglidistůVelký Javorník je ráj paraglidistůSvahy Velkého Javorníku jsou porostlé mimo jiné bukovými lesySvahy Velkého Javorníku jsou porostlé mimo jiné bukovými lesyVýhled z Velkého Javorníku na hřeben Ondřejníku

Mapa

GPS zem. šířka: 49.52722   zem. délka: 18.16163


Kontakt

Pohorská jednota Radhošť, Chata Velký Javorník: 
 • Adresa: Pohorská jednota Radhošť, Chata Velký Javorník, Trojanovice 415, 744 01 Trojanovice
 • Telefon: 556 835 685 
 • E-mail: velky_javornik@jinak.cz
 • Internet: javornik.razitkuj.cz

Poznámka

 

Klíčová slova

 • javor klen
 • Jeseníky
 • Moravskoslezské Beskydy
 • výhled

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu