Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Záhumenní 367/1, Kopřivnice 

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

První automobil - Präsident

Technické muzeum Tatra Kopřivnice se nachází v centru města Kopřivnice, konkrétně na ulici Záhumenní 367/1.

Technické muzeum Tatra a nedaleké Muzeum Fojtství dokumentuje historii vzniku myšlenky výroby, samotnou výrobu a úspěchy, a také neúspěchy nejdříve kočárů, posléze pak osobních a nákladních automobilů v Kopřivnici. Samotná značka TATRA dosáhla především v odvětví nákladních automobilů světového ohlasu a kvalitní vozy vyrábí dodnes. V současnosti je však množství vyrobených vozů podstatně nižší, než bylo v druhé polovině 20. století.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice nabízí na téměř pěti tisících metrech čtverečních nejen expozici 60 osobních a nákladních automobilů - ať téměř nepoužitých prototypů či vozů s desetitisíci kilometry na tachometru, které znázorňují postupný technický vývoj automobilky, ale také samostatné podvozky a motory, dále pak modely aut, poháry a medaile z různých soutěží a závodů, a také dobové fotografie. Kdo si spojuje značku Tatra pouze s auty, ten je na velkém omylu. Před vchodem do muzea si není možné nevšimnout kdysi nejrychlejšího vlaku československých drah „Slovenská strela“ pyšnící se v té době úctyhodnou rychlostí 130 km za hodinu. V interiéru muzea pak žasnete nad dvojplošníkem Tatra 131 či sněžným skútrem. V jednotlivých sekcích muzea si můžete díky videoboxům s krátkými filmy doplněnými komentáři udělat představu o tom, jak vystavované exponáty obstály v provozu a zatěžkávacích zkouškách.

Kopřivnická Tatra je nejstarší automobilkou ve střední Evopě a druhou nejstarší na světě. Její historie sahá až do roku 1850 a je spojena se jménem Ignáce Šustaly, který v Kopřivnici vyráběl povozy a drožky. Až za dlouhých 47 let - v roce 1897 - spatřil světlo světa první automobil v tehdejším Rakousko - Uhersku, pojmenovaný Präsident. První nákladní vozidlo na světě na sebe nenechalo dlouho čekat. Následující rok vyjel z brány kopřivnické továrny první nákladní automobil. Vývoj jak na poli osobních, tak na poli nákladních automobilů poté nabral rychlý spád. Některá konstrukční řešení dílčích částí vozidel byla unikátní a ne zřídka revoluční v automobilovém průmyslu.

Samotná historie muzea pak sahá do roku 1947. Tehdy byla vyčleněna jedna z historických budov (vila rodiny Ignáce Šustaly), do které přestěhoval kopřivnický rodák Emil Hanzelka své soukromé sbírky a začal vytvářet expozice. Díky rozrůstajícím se sbírkám a potřebám zkompletovat jednotlivé epochy vývoje Tatry, a také pro vytvoření odpovídajícího zázemí návštěvníkům muzea, byla v roce 1997 dokončena a otevřena stavba nového Technického muzea tak, jak ji známe dnes. 

Část budovy muzea je věnována také kopřivnickému rodákovi a světoznámému sportovci Emilu Zátopkovi. Expozice VENI VIDI VICI ZÁTOPEK mapuje život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

 I když Technické muzeum Tatra Kopřivnice je nejznámějším lákadlem pro turisty, jistě není v Kopřivnici a jejím blízkém okolí jediným. Již zmiňované Muzeum Fojtství vás zavede do historie nejen kočárů. Při cestě na Rozhlednu Bílá hora určitě zavítejte k osamocenému skalnímu bloku s názvem Váňův kámen. Sejdete-li z rozhledny do nedalekého Štramberku, jistě vás kroky dovedou na Štramberskou Trúbu, k Jeskyni Šipka, do Botanické zahrady a arboreta Štramberk, do Aqua Terra - MiniZOO Štramberk či k romantickému prameni Horní koryto. A na náměstí si dejte místní pochoutku - štramberské uši. 

Otevírací doba

Otevírací doba:
Informace o otevírací době zde:

Vstupné:

Informace o vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Hodslavice, silnice 483 Hodslavice - Veřovice, silnice 480 Veřovice - Kopřivnice, ulice Záhumenní. Zaparkovat na parkovišti u muzea.
 2. Cyklostezky - 502
 3. Turistické trasy:
  • modrá Frýdek-Místek - Hukvaldy - Větřkovice - Technické muzeum Tatra Kopřivnice - Štramberk
 4. Naučné stezky - 300 m severně od Lašské naučné stezky

Další fotografie

Technické muzeum Tatra KopřivnicePohled na muzeumSlovenská strelaSlovenská strelaSlovenská strelaVchod do muzeaVchod do muzeaJeden z vystavených exponátůHasičské vozidloOsobní automobilyOsobní automobilyJeden z videoboxůPodvozky, motory,...DodávkyNákladní automobilyNákladní automobilyUpomínkové předměty

Mapa

GPS zem. šířka: 49.59957   zem. délka: 18.14395


Kontakt

 • Adresa: Technické muzeum Tatra Kopřivnice, Záhumenní 367/1, 742 21 Kopřivnice
 • Telefon: 556 808 421
 • E-mail: recepce@tatramuseum.cz
 • Internet: www.tatramuseum.cz

Poznámka

Pro lidi se sníženou pohybovou schopností nabízí Technické muzeum Tatra k dispozici zapůjčení invalidního vozíku zdarma. 

Klíčová slova

 • expozice
 • informační tabule
 • muzeum
 • řemeslo
 • technická zajímavost

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu