Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Záhumenní 367/1, Kopřivnice 

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

První automobil - Präsident

Technické muzeum Tatra Kopřivnice se nachází v centru města Kopřivnice, konkrétně na ulici Záhumenní 367/1.

Technické muzeum Tatra a nedaleké Muzeum Fojtství dokumentuje historii vzniku myšlenky výroby, samotnou výrobu a úspěchy, a také neúspěchy nejdříve kočárů, posléze pak osobních a nákladních automobilů v Kopřivnici. Samotná značka TATRA dosáhla především v odvětví nákladních automobilů světového ohlasu a kvalitní vozy vyrábí dodnes. V současnosti je však množství vyrobených vozů podstatně nižší, než bylo v druhé polovině 20. století.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice nabízí na téměř pěti tisících metrech čtverečních nejen expozici 60 osobních a nákladních automobilů - ať téměř nepoužitých prototypů či vozů s desetitisíci kilometry na tachometru, které znázorňují postupný technický vývoj automobilky, ale také samostatné podvozky a motory, dále pak modely aut, poháry a medaile z různých soutěží a závodů, a také dobové fotografie. Kdo si spojuje značku Tatra pouze s auty, ten je na velkém omylu. Před vchodem do muzea si není možné nevšimnout kdysi nejrychlejšího vlaku československých drah „Slovenská strela“ pyšnící se v té době úctyhodnou rychlostí 130 km za hodinu. V interiéru muzea pak žasnete nad dvojplošníkem Tatra 131 či sněžným skútrem. V jednotlivých sekcích muzea si můžete díky videoboxům s krátkými filmy doplněnými komentáři udělat představu o tom, jak vystavované exponáty obstály v provozu a zatěžkávacích zkouškách.

Kopřivnická Tatra je nejstarší automobilkou ve střední Evopě a druhou nejstarší na světě. Její historie sahá až do roku 1850 a je spojena se jménem Ignáce Šustaly, který v Kopřivnici vyráběl povozy a drožky. Až za dlouhých 47 let - v roce 1897 - spatřil světlo světa první automobil v tehdejším Rakousko - Uhersku, pojmenovaný Präsident. První nákladní vozidlo na světě na sebe nenechalo dlouho čekat. Následující rok vyjel z brány kopřivnické továrny první nákladní automobil. Vývoj jak na poli osobních, tak na poli nákladních automobilů poté nabral rychlý spád. Některá konstrukční řešení dílčích částí vozidel byla unikátní a ne zřídka revoluční v automobilovém průmyslu.

Samotná historie muzea pak sahá do roku 1947. Tehdy byla vyčleněna jedna z historických budov (vila rodiny Ignáce Šustaly), do které přestěhoval kopřivnický rodák Emil Hanzelka své soukromé sbírky a začal vytvářet expozice. Díky rozrůstajícím se sbírkám a potřebám zkompletovat jednotlivé epochy vývoje Tatry, a také pro vytvoření odpovídajícího zázemí návštěvníkům muzea, byla v roce 1997 dokončena a otevřena stavba nového Technického muzea tak, jak ji známe dnes. 

Část budovy muzea je věnována také kopřivnickému rodákovi a světoznámému sportovci Emilu Zátopkovi. Expozice VENI VIDI VICI ZÁTOPEK mapuje život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

 I když Technické muzeum Tatra Kopřivnice je nejznámějším lákadlem pro turisty, jistě není v Kopřivnici a jejím blízkém okolí jediným. Již zmiňované Muzeum Fojtství vás zavede do historie nejen kočárů. Při cestě na Rozhlednu Bílá hora určitě zavítejte k osamocenému skalnímu bloku s názvem Váňův kámen. Sejdete-li z rozhledny do nedalekého Štramberku, jistě vás kroky dovedou na Štramberskou Trúbu, k Jeskyni Šipka, do Botanické zahrady a arboreta Štramberk, do Aqua Terra - MiniZOO Štramberk či k romantickému prameni Horní koryto. A na náměstí si dejte místní pochoutku - štramberské uši. 

Otevírací doba

Otevírací doba:
Informace o otevírací době zde:

Vstupné:

Informace o vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Hodslavice, silnice 483 Hodslavice - Veřovice, silnice 480 Veřovice - Kopřivnice, ulice Záhumenní. Zaparkovat na parkovišti u muzea.
 2. Cyklostezky - 502
 3. Turistické trasy:
  • modrá Frýdek-Místek - Hukvaldy - Větřkovice - Technické muzeum Tatra Kopřivnice - Štramberk
 4. Naučné stezky - 300 m severně od Lašské naučné stezky

Další fotografie

Technické muzeum Tatra KopřivnicePohled na muzeumSlovenská strelaSlovenská strelaSlovenská strelaVchod do muzeaVchod do muzeaJeden z vystavených exponátůHasičské vozidloOsobní automobilyOsobní automobilyJeden z videoboxůPodvozky, motory,...DodávkyNákladní automobilyNákladní automobilyUpomínkové předměty

Mapa

GPS zem. šířka: 49.59957   zem. délka: 18.14395


Kontakt

 • Adresa: Technické muzeum Tatra Kopřivnice, Záhumenní 367/1, 742 21 Kopřivnice
 • Telefon: 556 808 421
 • E-mail: recepce@tatramuseum.cz
 • Internet: www.tatramuseum.cz

Poznámka

Pro lidi se sníženou pohybovou schopností nabízí Technické muzeum Tatra k dispozici zapůjčení invalidního vozíku zdarma. 

Klíčová slova

 • expozice
 • informační tabule
 • muzeum
 • řemeslo
 • technická zajímavost

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu