Štramberská Trúba

Kopec 77, Štramberk 

Kategorie: Rozhledny

Pohled na Štramberskou Trúbu od Jeskyně Šipka

Dominanta městečka Štramberk - kamenná věž nesoucí jméno Štramberská Trúba - je nejzachovalejší částí rozsáhlého hradního komplexu Hradu Štramberk, jehož historie sahá až do konce 13. století; první písemná zmínka pak pochází z roku 1359. Během pestré historie byl hrad v držení několika šlechtických rodů. Především během třicetileté války a dále pak v dalších stoletích hrad postupně chátrá a stává se z něj ruina. 

Na lepší časy se začalo blýskat až v roce 1899, kdy zříceninu získává Klub českých turistů. Byl vytvořen projekt, podle kterého měl být hradu navrácen vzhled z období gotiky s množstvím romantických prvků. Z velkolepého plánu byla realizována pouze úprava strážní věže s přebudováním na rozhlednu v letech 1901 až 1903 (podle návrhu významného pražského architekta Kamila Hilberta), jak ji známe dnes. Válcová věž o výšce 40 m a průměru 10 m byla zastřešena. Zbytek projektu nebyl vzhledem k nedostatku financí realizován. 

Na základech většího hradního paláce byla na začátku 20. století vystavěna nová turistická útulna Mudr. Adolfa Hrstky. Při její výstavbě v roce 1924 byla při kopání základů nalezena puklinová jeskyně o průlezné hloubce 54 m. Byla pojmenována Slámova jeskyně podle povídkáře Dr. Františka Slámy, který jeskynní prostory pod hradem zmiňoval často ve svých povídkách. Od roku 1994 je majitelem Trúby město Štramberk.

Samotný výstup na dřevěný vyhlídkový ochoz je po dřevěném schodišti. Jako odměna za pokoření Trúby vás čekají úžasné výhledy na nejbližší okolní kopce, jimiž jsou z jedné části odtěžený vrch Kotouč (532 m n. m.) a kopec Bílá hora (556 m n. m.) s rozhlednou na vrcholu. V pozadí se pak tyčí zvlněné hřbety vrcholků Moravskoslezských Beskyd a kopec Starý Jičín se zříceninou hradu, který je posledním vyvýšeným předělem od sníženiny - tzv. Moravské brány, která odděluje Moravskoslezské Beskydy od Oderských vrchů a Jeseníků. 

Město Štramberk a jeho okolí je bohaté na zajímavá místa, která stojí za to navštívit. Ve Štramberku samotném je to především Botanická zahrada a arboretum Štramberk, Jeskyně Šipka, na náměstí pak Aqua Terra - MiniZOO a v jedné z uliček pramen Horní koryto. Při scházení z Rozhledny Bílá hora minete Váňův kámen a za navštívení v Kopřivnici stojí mimo jiné Muzeum Fojtství a Technické muzeum Tatra Kopřivnice.

Otevírací doba

Otevírací doba:
květen - září:
pondělí - neděle: 9:00 - 19:00

duben a říjen:
pondělí - neděle: 9:00 - 17:00

listopad - březen:
sobota, neděle: 10:00 - 16:00

Vstupné:
- osoba nad 15 let - 35 Kč
- dítě do 15 let - 25 Kč
- dítě do 6 let - zdarma

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Hodslavice, silnice 483 Hodslavice - Veřovice, silnice 480 Veřovice - Štramberk. Ve Štramberku zaparkovat na parkovišti na náměstí.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • modrá Frýdek-Místek - Hukvaldy - Větřkovice - Muzeum Fojtství - Štramberk - Botanická zahrada a arboretum Štramberk
  • žlutá Štramberk - Příbor
 4. Naučné stezky - NS Štramberk  

Další fotografie

Pohled na Štramberskou Trúbu z jedné z uličekPohled na Štramberskou Trúbu z náměstíPohled na Štrambreskou Trúbu z náměstíChata Dr. HrstkyŠtramberská TrúbaŠtramberská TrúbaJaroňkova útulna je pokladnou pro zakoupení vstupenek na Trúbu, dárků a suvenýrůPříchod k TrúběPříchod k TrúběPohled na Trúbu a Štramberk

Mapa

GPS zem. šířka: 49.59224   zem. délka: 18.11624


Kontakt

 • Adresa: Valašské Království
 • Telefon: 774 668 045
 • E-mail: truba@valasske-kralovstvi.cz
 • Internet: www.stramberskatruba.cz 

Poznámka

Slámova jeskyně je po předchozí domluvě na vlastní nebezpečí a na vlastní zodpovědnost přístupná. Více informací naleznete na www.stramberskatruba.cz.

Klíčová slova

 • Jeseníky
 • jeskyně
 • Moravskoslezské Beskydy
 • národní kulturní památka
 • pověst
 • rozhledna
 • technická zajímavost

NovinkyPROGRAM PRO RODINY S DĚTMI - Zvyky a symboly Vánoc

12.11.2018

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá v sobotu 15. prosince 2018 ve 14:00 hodin zajímavý ... číst více

PROGRAM PRO RODINY S DĚTMI - Cesta ke hvězdám

26.10.2018

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá v sobotu 17. listopadu 2018 ve 14:00 hodin... číst více

Týden Vědy a Techniky Akademie Věd ČR

19.10.2018

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. se v letošním roce již potřetí aktivně připojuje k... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


tip měsíce

 Cesta ke hvězdám - program pro rodiny s dětmi

17. listopadu 2018

ve 14:00 hodin

Hvězdárna Valašské Meziříčí

www.astrovm.cz/


mapa webu