Smrk

Vrch Smrk (1 276 m n. m.) - Moravskoslezské Beskydy
Leží 6,5 km jihozápadně od obce Ostravice.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Pohled na Smrk od Čeladné

Smrk (1 276 m n. m.) je druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a nachází se nedaleko obcí Čeladná a Ostravice.

Mezi ostatními vrcholy Moravskoslezských Beskyd poznáte Smrk na první pohled podle podlouhlého táhlého hřbetu směrem na jihozápad a příkře klesajícího svahu ze strany severovýchodní. Možná právě toto vám pomůže se rozhodnout, zda-li Smrk zdoláte využitím kratší, ale příkřejší a krkolomější trasy od Ostravice, kde nedaleko vrcholu Smrku naleznete především v parném létě osvěžující občerstvení u studánky s názvem Tajemná Řásnovka nebo budete pozvolna stoupat zpevněnou lesní cestou s krátkým příkřejším úsekem těsně před vrcholem od Čeladné.

Lesy na úbočí Smrku byly a jsou hospodářsky využívány. Byla tak změněna jejich druhová skladba a zmizela také přirozená výšková rozrůněnost dřevin. Pouze ve vrcholových partiích a v hůře dostupných místech se dochovaly původní porosty s více než 200 let starými smrky ztepilými (Picea abies) vzácného horského beskydského ekotypu společně s bukem lesním (Fagus sylvatica), javorem klenem (Acer pseudoplatanus) a jedlí bělokorou (Abies alba). 

Právě tyto partie jsou součástí Přírodní rezervace Smrk, která byla vyhlášena v roce 1996 a má rozlohu necelých 340 ha. Předmětem ochrany jsou přirozené lesní porosty s výše uvedenými druhy dřevin na rozmanitých stanovištích (prameniště, sutě atd.). V samotné přírodní rezervaci můžete na jihozápadním úbočí vidět názornou ukázku nepřímého působení člověka na přírodu, konkrétně na les. V 70. letech minulého století vlivem průmyslových zplodin z ostravských a třineckých podniků začaly odumírat smrky a postupně vznikl tzv. mrtvý les - uschlá torza stromů, která podléhají působení klimatických činitelů. Nyní zde částečně samovolně, částečně s pomocí člověka vzniká nový les. 

Smrk bývá často nazýván také vrchem pomníčků. Během normalizace vznikly nedaleko vrcholu pomníčky studenta Jana Palacha a Johna Lennona. Roku 2004 zde byl postaven také pomníček památce hokejisty a hokejového trenéra Ivana Hlinky. 

U turistického rozcestníku na samotném vrcholu Smrku se vydejte úzkou cestičkou severozápadně, jakoby mimo červenou turistickou trasu. Po několika metrech stanete na místě ohraničeném dřevěným zábradlím. Právě odtud se vám naskytne úžasný výhled na okolní kopce a hory - Ondřejník (964 m n. m.), Palkovické hůrky, Radhošť (1 129 m n. m.), Lysou horu (1 323 m n. m.) a na obce a města - Kunčice pod Ondřejníkem, Frýdlant nad Ostravicí, Frýdek-Místek a Ostravu.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E442) Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm, silnice 58 Rožnov pod Radhoštěm - Frenštát pod Radhoštěm, silnice 483 Frenštát pod Radhoštěm - Frýdlant nad Ostravicí, silnice 56 Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice. V obci Ostravice zaparkovat u vlakového nádraží. Pokračovat 6,5 km pěšky po červené turistické trase.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • červená Hlavatá, bus - Martiňák - Pustevny - Tanečnice - Čertův mlýn - Čeladná - Smrk - Ostravice - Lysá hora - Visalaje
 4. Naučné trasy - ne

Další fotografie

Pohled na Smrk od ČeladnéNa svazích Smrku naleznete také zachovalé bučinySměrem od Čeladné budete pozvolna stoupat zpevněnou cestou úbočím hory SmrkHorská bystřina na úbočí Smrku při výsupu směrem od ČeladnéTroudnatce na padlém kmeniTroudnatce na padlém kmeniSvahy kopce jsou místy porostlé bohatou populací kapraďorostůPadlé torzo velikána smrku u turistické trasy k vrcholu SmrkuLovecká chata Hubertka nedaleko vrcholu SmrkuPřístrešek nad studánkou u HubertkyJihozápadní hřbet Smrku je charakteristický mrtvým lesem Mrtvý lesMrtvý lesMrtvý lesPříčinu úhynu stromů je možné přičítat imisím produkovaných průmyslemMrtvý lesMrtvý les na úbočí SmrkuPod torzy odumřelých stromů vzniká přirozeně i za pomoci člověka nový lesDíky absenci lesa je možné shlédnout západní část Moravskoslezských BeskydMrtvý lesMrtvý lesMrtvý lesMrtvý lesNa samotném vrcholu Smrku si povšimněte nenápadné cestičky, která vás dovede k místu s úžasnou vyhlídkouLes na vrcholu SmrkuCestička je lemována nejen borůvkami, ale také orchidejemiVýhled směrem na OstravuVýhled na tři vrcholy kopce OndřejníkuVýhled z vrcholu SmrkuVýhled na Lysou horuVýhled z vrcholu SmrkuSmrk - sedloPři cestě z vrcholu směrem k Ostravici minete studánku s názvem Tajemná ŘásnovkaBěhem stoupání či klesání si povšimněte měnícího se lesa - jeho druhového složení a především jeho výšky

Mapa

GPS zem. šířka: 49.50831   zem. délka: 18.37053


Kontakt

 -

Poznámka

 

Klíčová slova

 • buk lesní
 • Moravskoslezské Beskydy
 • pramen
 • přírodní rezervace
 • výhled

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu