Lysá hora

Vrch Lysá hora (1 323 m n. m.) - Moravskoslezské Beskydy
Leží 8 km východně od obce Ostravice. 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Pohled na Lysou horu z úbočí Smrku

Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd se nachází mezi obcemi Ostravice, Malenovice, Krásná a Visalaje.

Ať se na tzv. Královnu Beskyd díváte z údolí nebo z hřebene okolních kopců, díky vysílači na jejím vrcholu ji bezpečně rozeznáte od jakéhokoliv jiného kopce Moravskoslezských Beskyd.

Historie vzniku Lysé hory sahá na přelom druhohor a třetihor, kdy započalo vlivem alpinského vrásnění vznikat pásmo Západních Karpat, jehož součástí jsou i Moravskolezské Beskydy. Proces alpinského vrásnění pokračuje dodnes. Doložené historické zmínky člověka o Lysé hoře sahají pouze do roku 1261, kdy se pod názvem Lissa huera objevuje ve starých listinách. Od té doby byly nároky na Lysou horu a zařízení vybudovaná na jejím vrcholu poplatné vývoji historických událostí. Silný byl především německý vliv. Tyto události jsou však minulostí a nyní (v roce 2011), můžeme přihlížet při návštěvě Lysé hory budování ryze české Bezručovy chaty, velmi podobné její předchůdkyni z roku 1934, která však při požáru v roce 1978 shořela.

Na vrcholu Lysé hory si nelze nevšimnout televizního vysílače o výšce 78 m, který byl postaven v 70. letech 20. století. Díky tomu vede na Lysou horu z obce Krásná, části Papežov zpevněná asfaltová komunikace.

Dále zde značná část vrcholu náleží meteorologické stanici a jejím přístrojům. Pravidelné denní měření některých meteorologických prvků zde probíhá od roku 1897. Od 1. ledna 1969 je na stanici nepřetržitý 24 hodinový provoz. Zajímavostí je, že v roce 1991 byla v severním rohu zahrady meteorologické stanice instalována kamera Astronomického ústavu akademie věd Ondřejov ke snímání bolidů.

Dalšími stálými obyvateli Lysé hory jsou členové Horské služby, pro které byla na vrcholu vybudována stanice.

Pro turisty je dosažení samotného vrcholu symbolickým pohlazením tzv. hladícího bodu umístěného na obelisku na nejvyšším místě Lysé hory. U něj jsou také instalovány panoramatické informační tabule s popisem okolních kopců a pohoří. Za dobrého počasí je možné vidět Vysoké Tatry či Jeseníky. Také výhled na okolní kopce Moravskoslezských Beskyd - Smrk (1 276 m n. m.), Radhošť (1 129 m n. m.), Velký Javorník (918 m n. m.) je ojedinělý.

V současnosti se můžete po úspěšném zdolání vrcholu občerstvit v chatě Klubu českých turistů - Šantan. V roce 2015 by měla být dokončena stavba nové Bezručovy chaty, která nahradí současné občerstvovací možnosti.

O Lysé hoře a jejím okolí existuje také řada bájí a pověstí. Některé z nich naleznete na těchto stránkách: www.lysahora.cz .

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E442) Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm, silnice 58 Rožnov pod Radhoštěm - Frenštát pod Radhoštěm, silnice 483 Frenštát pod Radhoštěm - Frýdlant nad Ostravicí, silnice 56 Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice. V obci Ostravice zaparkovat u vlakového nádraží. Pokračovat 8 km pěšky po červené turistické trase.
 2. Cyklostezky - ano
 3. Turistické trasy:
  • červená Hlavatá, bus - Martiňák - Pustevny - Tanečnice - Čertův mlýn - Čeladná - Smrk - Ostravice - Lysá hora - Visalaje
  • žlutá  Smrk, sedlo - Šance, přehrada -  Kobylanka - Lysá hora - Krásná - Hájenka
  • modrá  Lysá hora -  Malenovice - Frýdlant nad Ostravicí - Ondřejník - Kunčice pod Ondřejníkem - Horní Čeladná - Ostravice - Butořanka
 4. Naučné trasy - NS Šance - Lysá hora, NS Lysá hora

Další fotografie

Pohled na Lysou horu z úbočí SmrkuVýhled z úbočí Lysé hory na hřeben OndřejníkuVýhled z úbočí Lysé hory na SmrkVýhled z úbočí Lysé hory Výhled z úbočí Lysé hory Výhled z úbočí Lysé hory na SmrkZima na úbočí Lysé horyZima na úbočí Lysé horyZima na úbočí Lysé horyZima na úbočí Lysé horyZima na úbočí Lysé horyZima na úbočí Lysé horyVýstup na Lysou horu může být také zrádnýZima na úbočí Lysé horyZima na úbočí Lysé horyZima na úbočí Lysé horyLysá horaMraky valící se přes hřeben Lysé horyMraky valící se přes hřeben Lysé horyMraky valící se přes hřeben Lysé horyMraky valící se přes hřeben Lysé horyMraky valící se přes hřeben Lysé horyMeteorologická stanice s televizním vysílačem na vrcholu Lysé horyObelisk s hladícím bodem je cílem všech návštěvníků Lysé horyHladící bod na obelisku Lysé horyTelevizní vysílač na vrcholu Lysé hory

Mapa

GPS zem. šířka: 49.5462   zem. délka: 18.44873


Kontakt

 

Poznámka

Výstup na Lysou horu může být v některých ročních obdobích nebezpečný. 

Klíčová slova

 • bolid
 • informační tabule
 • meteorologický sloup
 • Moravskoslezské Beskydy
 • naučná stezka
 • ocelová věž
 • pověst
 • svah
 • teploměr
 • výhled

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu