Jurkovičova rozhledna

Karlův kopec  (480 m n. m.), Rožnov pod Radhoštěm

Kategorie: Rozhledny

Jurkovičkova rozhledna

Od dubna roku 2012 se mohou obyvatelé a návštěvníci Rožnova pod Radhoštěm těšit z nově postavené rozhledny. Ta vyrostla na vrcholku Karlova kopce (480 m n. m.), tedy přímo nad areálem rožnovského skanzenu (Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm). 

Stavba je to stylová a vznikla podle již zaprášených skic Dušana Sama Jurkoviče (1868–1947), který ji navrhl v roce 1896 pro spolek valašskomeziříčských turistů (Klub českých turistů byl ve Valašském Meziříčí založen v roce 1895). Ti stavbu nerealizovali a Jurkovičovy skici upadly téměř v zapomnění. Až v 60. letech 20. století se znovu objevily návrhy na její postavení, ale ne v Brňově, jak bylo původně plánováno, ale v Rožnově pod Radhoštěm. K realizaci stavby, tedy opětovnému oprášení Jurkovičových skic, bylo přistoupeno až v roce 2010, a to z popudu etnografa a rožnovského zastupitele PhDr. Daniela Drápaly, Ph.D.

Radnice stavbu financovala s přispěním Regionálního operačního programu Střední Morava a Nadace Děti-Kultura-Sport. Celková suma na realizaci stavby byla vyčíslena na vice jak 10 miliónů korun. 

Popis stavby
Stavba z kamene a dřeva je vysoká 38 metrů. Je členěna na sedm podlaží. Její základ tvoří kamenná podezdívka, na které je umístěna roubená chaloupka, ze které vyrůstá členěná věžovitá nadstavba. Středem stavby je vedeno schodiště do výšky 18 metrů, kde je vyhlídková plošina. Vrcholek střechy stavby zdobí jehlancovitá střecha, čtveřice vikýřů a na vrcholu měděná hrotnice, jejíž vnitřní prostor nezůstal nevyužit. Jak TV Beskyd prozradil místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Alois Vychodil: „Uložili jsme tam historii vzniku Jurkovičovy rozhledny, a samozřejmě mince do hodnoty 50 korun a dvě čísla rožnovského spektra, které popisují to současné dění v Rožnově. Je tam samozřejmě i třetinka slivovice“. 

Stejně jako u jiných Jurkovičových staveb, tak i u rozhledny byl kladen důraz na detail a výtvarnou barevnost. Projektant stavby Ing. Antonín Závada řešil nejen složitost stavby jako takové, protože v současnosti se již některé stavební technologie nepoužívají, ale také řemeslné zpracování dřevěných a měděných detailů. Další složitostí byla barevnost stavby, protože Jurkovičův nákres barevnost neobsahoval, zde byla inspirace na Pustevnách, kde stoji komplex Jurkovičových staveb.

Osobní pocit
V rámci Astronomického cestování jsem navštívil několik rozhleden v regionu, ale žádná z nich neměla kvality architektury, řemesla, detailu a estetiky. Musím souhlasit s těmi, co se o Jurkovičově rozhledně tvrdí; že se jedná o nejkrásnější rozhlednu na Moravě.  

Otevírací doba

Otevírací doba:

Informace o otevírací době a vstupném zde:

Přístup

  1. Příjezd autem - ze silnice 35 (E 442) Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Ze silnice 35 (Meziříčská) odbočit na světelné křižovatce doprava na ulici Nádražní. Za mostem přes Rožnovskou Bečvu odbočit doleva na ulici Pionýrská. Pokračovat na ulici Palackého. Zaparkovat na parkovišti před muzeem. Zde začíná značená cesta, která vás dovede přes můstek po lesní cestě až na vrchol Karlova kopce, kde rozhledna stojí.
  2. Cyklostezky - ne
  3. Turistické trasy - ne
  4. Naučné trasy - ne  

Další fotografie

Jurkovičova rozhlednaJurkovičova rozhlednaDetaily rozhlednyJurkovičova rozhlednaDetaily rozhlednyDetaily rozhlednyDetaily rozhlednyDetaily rozhlednyDetaily rozhlednyDetaily rozhlednyDetaily rozhlednyJurkovičova rozhledna na Karlově kopci

Mapa

GPS zem. šířka: 49.46252   zem. délka: 18.1575


Kontakt

Klíčová slova

  • Jurkovič Dušan
  • Moravskoslezské Beskydy
  • muzeum
  • rozhledna
  • technická zajímavost

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu