Jeskyně Šipka

Štramberk - jižní část města 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Na dně Propástky v Jeskyni Šipka

Nevelká, avšak velmi známá, Jeskyně Šipka se nachází v jižní části malebného městečka Štramberk, ve stejnojmenné národní přírodní památce - Národní přírodní památka Šipka. Ta byla vyhlášena 9. ledna 1960 na ploše 29 ha za účelem ochrany významného archeologického naleziště a reliktní květeny.

Podle města Štramberk dostalo území tvořené jurským vápencem název štramberský kras. Právě Jeskyně Šipka je nejznámějším krasovým útvarem celého tohoto území, a to díky části spodní čelisti neandrtálského dítěte nalezené K. J. Maškou v roce 1880. 

Portál jeskyně má šířku 8 m a výšku 3,8 m. Za portálem následuje krátká vstupní chodba a dno Propástky (hloubka 12 m), která vznikla zřícením stropu dómu. Z Propástky vybíhají dvě chodby - Jezevčí díra a Krápníková jeskyně. Ta je dlouhá 38 m, 3 - 4 m široká a až 5 m vysoká. V přední části jsou na stropě znatelné trosky bývalé bohaté krápníkové výzdoby zničené lidmi krátce po jejím objevení v říjnu 1880. Jezevčí díra je 19 m dlouhá, 1 - 2 m široká a 1,5 m vysoká. 

Člověk využíval jeskyni již před více než 32 000 lety. Během teplých období poslední doby ledové zde našli útočiště neandrtálci, nositelé mousterienské kultury a gravettienští lovci mamutů. Na konci poslední doby ledové to byli také magdalénienští lovci sobů. Právě po těchto lidech zde zůstaly opracované kosti, parohy a kamenné nástroje z místního křemence, pazourku a křišťálu. 

Jeskyně Šipka nesloužila za úkryt pouze lidem, ale také zvířatům. Bylo zde nalezeno přes 80 000 kostí a zubů různých zvířat - jeskynního medvěda, lva jeskynního, hyeny jeskynní, nosorožce srstnatého, mamuta, zubra, pratura, pižmoně, levharta, rosomáka, soba polárního, losa, lumíka velkého, atd.

Štramberk nabízí k vidění a navštívení spoustu dalších míst. Kromě křivolakých uliček s útulnými domky a malebným náměstím s Aqua Terrou - MiniZOO Štramberk umístěnou v jednom z domků, zavítejte určitě na Štramberskou Trúbu, do Botanické zahrady a arboreta Štramberk, do několika muzeí a navštivte nedalekou Rozhlednu Bílou horu, Váňův kámen u Kopřivnice či Technické muzeum Kopřivnice Tatra a Muzeum Fojtství v Kopřivnici. 

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Hodslavice, silnice 483 Hodslavice - Veřovice, silnice 480 Veřovice - Štramberk. Ve Štramberku odbočit doleva na ulici Nádražní. Zaparkovat na parkovišti u základní školy. Pokračovat pěšky po červené turistické značce asi 500 m.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • červená Velký Javorník - Hodslavice - Kojetín - Nový Jičín - Štramberk - Jeskyně Šipka - Lichnov - Frenštát pod Radhoštěm - Trojanovice 
  • 600 m jihozápadně od modré Frýdek-Místek - Hukvaldy - Větřkovice - Muzeum Fojtství - Štramberk - Botanická zahrada a arboretum Štramberk
 4. Naučné stezky - NS Štramberk

 

Další fotografie

Vchod do jeskyněVchod do jeskyněNa dně PropástkyVchod do jeskyněPropástkaPropástkaPropástka s vchodem do jeskyněVýhled na město Štramberk od jeskyně Šipka

Mapa

GPS zem. šířka: 49.58789   zem. délka: 18.11825


Kontakt

Poznámka

 

Klíčová slova

 • informační tabule
 • jeskyně
 • Moravskoslezské Beskydy
 • národní přírodní památka
 • vápenec

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu