Jeskyně Šipka

Štramberk - jižní část města 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Na dně Propástky v Jeskyni Šipka

Nevelká, avšak velmi známá, Jeskyně Šipka se nachází v jižní části malebného městečka Štramberk, ve stejnojmenné národní přírodní památce - Národní přírodní památka Šipka. Ta byla vyhlášena 9. ledna 1960 na ploše 29 ha za účelem ochrany významného archeologického naleziště a reliktní květeny.

Podle města Štramberk dostalo území tvořené jurským vápencem název štramberský kras. Právě Jeskyně Šipka je nejznámějším krasovým útvarem celého tohoto území, a to díky části spodní čelisti neandrtálského dítěte nalezené K. J. Maškou v roce 1880. 

Portál jeskyně má šířku 8 m a výšku 3,8 m. Za portálem následuje krátká vstupní chodba a dno Propástky (hloubka 12 m), která vznikla zřícením stropu dómu. Z Propástky vybíhají dvě chodby - Jezevčí díra a Krápníková jeskyně. Ta je dlouhá 38 m, 3 - 4 m široká a až 5 m vysoká. V přední části jsou na stropě znatelné trosky bývalé bohaté krápníkové výzdoby zničené lidmi krátce po jejím objevení v říjnu 1880. Jezevčí díra je 19 m dlouhá, 1 - 2 m široká a 1,5 m vysoká. 

Člověk využíval jeskyni již před více než 32 000 lety. Během teplých období poslední doby ledové zde našli útočiště neandrtálci, nositelé mousterienské kultury a gravettienští lovci mamutů. Na konci poslední doby ledové to byli také magdalénienští lovci sobů. Právě po těchto lidech zde zůstaly opracované kosti, parohy a kamenné nástroje z místního křemence, pazourku a křišťálu. 

Jeskyně Šipka nesloužila za úkryt pouze lidem, ale také zvířatům. Bylo zde nalezeno přes 80 000 kostí a zubů různých zvířat - jeskynního medvěda, lva jeskynního, hyeny jeskynní, nosorožce srstnatého, mamuta, zubra, pratura, pižmoně, levharta, rosomáka, soba polárního, losa, lumíka velkého, atd.

Štramberk nabízí k vidění a navštívení spoustu dalších míst. Kromě křivolakých uliček s útulnými domky a malebným náměstím s Aqua Terrou - MiniZOO Štramberk umístěnou v jednom z domků, zavítejte určitě na Štramberskou Trúbu, do Botanické zahrady a arboreta Štramberk, do několika muzeí a navštivte nedalekou Rozhlednu Bílou horu, Váňův kámen u Kopřivnice či Technické muzeum Kopřivnice Tatra a Muzeum Fojtství v Kopřivnici. 

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Hodslavice, silnice 483 Hodslavice - Veřovice, silnice 480 Veřovice - Štramberk. Ve Štramberku odbočit doleva na ulici Nádražní. Zaparkovat na parkovišti u základní školy. Pokračovat pěšky po červené turistické značce asi 500 m.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • červená Velký Javorník - Hodslavice - Kojetín - Nový Jičín - Štramberk - Jeskyně Šipka - Lichnov - Frenštát pod Radhoštěm - Trojanovice 
  • 600 m jihozápadně od modré Frýdek-Místek - Hukvaldy - Větřkovice - Muzeum Fojtství - Štramberk - Botanická zahrada a arboretum Štramberk
 4. Naučné stezky - NS Štramberk

 

Další fotografie

Vchod do jeskyněVchod do jeskyněNa dně PropástkyVchod do jeskyněPropástkaPropástkaPropástka s vchodem do jeskyněVýhled na město Štramberk od jeskyně Šipka

Mapa

GPS zem. šířka: 49.58789   zem. délka: 18.11825


Kontakt

Poznámka

 

Klíčová slova

 • informační tabule
 • jeskyně
 • Moravskoslezské Beskydy
 • národní přírodní památka
 • vápenec

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu