Po stopách barokních architektů

Dopravní prostředek: AUTO
Délka trasy: 56 km
Start: Ulice Komenského 1, Valašské Meziříčí
Cíl: Kroměříž

POPIS TRASY:

Dobrý den, vítejte ve Valašském Meziříčí!

Každá správná trasa musí mít výchozí bod, tedy ono místo kde vše začne. V tomto případě jsem zvolil Valašské Meziříčí, ulici Komenského 1, kde stojí barokizovaný renesanční zámek Žerotínů (zámek patřil Žerotínům do roku 1815; od roku 1855 zde byla umístěna ženská věznice).

Historie zámku sahá do 16. století, kdy v místech dnešního severního křídla byl Vilémem st. ze Žerotína vystavěn renesanční zámek. Ten byl s postupující dobou rozšiřován a přestavován. Dnešní dispozici tříkřídlé budovy získal v 18. století, kdy došlo zásadní přestavbě. Donátory byli František Ludvík ze Žerotína (†1731) a jeho manželka Karolína. Ti nechali přistavět druhé patro, třetí křídlo, vnitřní kapli a mansardovou střechu. Posledním významným zásahem byla úprava fasády někdy kolem roku 1808 do klasicistní podoby. Tento exteriér ve své podstatě můžeme obdivovat dodnes, a to i přes celkem nepovedenou rekonstrukci z let 1996-2008. Potenciální návštěvníky bych upozornil především na vnitřní arkádový dvůr a sluneční hodiny, které jsou ičeny. To platí především o západním a severním křídlu zámku. umístěny na severním křídle zámku. A co interiéry? Bohužel, interiéry zámku byly v průběhu času zničeny, to platí především o západním a severním křídle zámku. V těchto částech najdete kanceláře kulturního zařízení, restauraci a rockový klub. Jižní křídlo bylo devastací z části ušetřeno, a tak se v jeho interiérech nalézá asi 350 m2 fresek, které kolem roku 1756 vytvořil významný barokní malíř Jakub Sadler (1725-1767). K objevu a identifikaci fresek došlo v 70. let. V současnosti probíhá jejich restaurování.   

Ve Valašském Meziříčí jsou barokní památky téměř na každém rohu. V těsné blízkosti zámku je náměstí, kde stojí mariánský sloup a socha sv. Floriana. A pokud, máte při svém putování ještě trochu času, vydejte se po značkách městského informačního systému ve směru zámku Kinských. Po cestě pak narazíte na starou radnici v Krásně (do roku 1924 bylo Krásno nad Bečvou samostatným městem), která prošla v roce 1766 barokní úpravou a galerii barokních soch, které vás dovedou až k již zmíněnému zámku s rozsáhlým zámeckým parkem.

Vraťme se k zámku Žerotínů, kde začala naše cesta a považujme ho za výchozí bod. Cestovatelé, kteří využívají automobil a nebo bicykl (nedoporučuji) mohou použít silnici I/50, která vede těsně za zámkem, ti z vás, kteří používají veřejnou dopravu – autobus, zastávka je hned za zámkem; vlak - k vlakovému nádraží vás dovede informační systém města. Zatím na shledanou a uvidíme se v Kroměříži. 

Dobrý den, vítejte v Kroměříži!
Na území města Kroměříže se dochovalo do dnešních dnů několik ze současného pohledu významných památek z doby baroka. Začněme naše putování u Arcibiskupského zámku a jeho zahrad.

Zámek byl postaven na levém břehu řeky Moravy, od které je oddělen tzv. podzámkou (Podzámecká zahrada). Přístup lze realizovat přes zahradu, a nebo musíte tak říkajíc na okolo přes Velké náměstí ke Sněmovnímu náměstí. Nechci vás zdržovat textem o nádheře zámku atd. (historii zámku a další informace vám poskytnou průvodci zámku na za peníze), pouze vás upozorním na několik zajímavostí. Předně je to zámecká knihovna s více jak 40 000 svazky, kterou založil v roce 1694 biskup Karel II. Liechtenstein – Kastelkorn (1664 – 1695). Mimo jiné obsahuje i knihy s přírodovědnou tématikou. V interiéru knihovny jsou k vidění i astronomické glóby znázorňující nebeskou sféru.

Pokud vás baroko a barokní život olomouckých biskupů uchvátil, navrhuji vám navštívit Květnou zahradu. Tu najdete necelý 1 kilometr od zámku. Pro orientaci využijte městský informační systém, který vás bezpečně dovede k cíli. Během cesty k zahradě navštivte skvost pozdně barokní architektury kostel sv. Jana Křtitele. Architektem byl Ignác Josef Cyrani (1737-1766) a o vnitřní výzdobu se postarali moravští umělci.

Květná zahrada vznikla z podnětu a finančních dotací již zmíněné biskupa Karla II. Liechtensteina, který využil umu italských architektů Filiberta Lucchese (1607-1666) a Giovanniho Pietra Tencalliho (1629-1702), kteří pracovali na stavbě zámku a obnově Kroměříže, která byla zničena na sklonku 30. leté války švédskými vojsky. Návštěva záhrady je především emocionálním zážitkem. Stačí zavřít oči a představovat si špalíry duchovních, velvyslanců a biskupů, kteří zde dojednávali politiku, diplomacii, obchody a nebo zde jenom odpočívali a kochali se vodotrysky, plastikami, keři a stromy upravenými do ornamentů a geometricky souměrných grot. V zahradě najdete i trochu astronomie. že nevíte kde ji hledat. Nacházíme se přímo v centru zahrady v tzv. Lusthauzu neboli rotundě, kde je zavěšeno Foucaultovo kyvadlo, tedy experiment dokazující otáčení Země. Pokud se již cítíte unaveni a Slunce je již nízko nad západním obzorem rychle se projděte kolonádou, oranžérií (tropický skleník) a dejte sbohem barokní Kroměříži.

ČASOVÁ NÁROČNOST:

Pro tento výlet si vyhraďte celý den.

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu