ZOO a zámek Zlín - Lešná

Lukovská 112, Zlín

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Zahrada, Park, Lesopark

Žirafa Rothschildova patří k největším a nejvzácnějším poddruhům žiraf na světě

Zoologická zahrada se nachází u silnice 491 mezi Fryštákem a Slušovicemi.

Založení areálu současné ZOO bylo na přelomu let 1804–1805. Samotná ZOO pak byla otevřena v roce 1948. Od té doby navštívilo zahradu 14 396 624 návštěvníků (údaj k 31. 12. 2010).

V současné době žije na rozloze 52 ha 1 163 zvířat patřících k 211 živočišným druhům.

Zlínská zoologická zahrada je koncipována svým rozdělením jednotlivých částí podle kontinentů. Plynule tak můžete přecházet mezi Afrikou, Asií, Austrálií, Střední a Jižní Amerikou.

ZOO Lešná má pro návštěvníky přichystáno také několik zajímavostí, které nikde jinde neuvidíte, např.:

 • tropická hala Yucatan s tropickými rostlinami pralesa Střední Ameriky, ve kterém je schována dávná civilizace Mayů,
 • Amazonie s komplexem přírodních expozic, ve kterém vás nadchne ostrov kotulů veverkovitých a průchozí voliéra papoušků ara,
 • Etiopie s africkou expozicí paviánů, damanů a největší voliérou v České republice,
 • africké pavilony ve tvaru domorodých chýší se slony, žirafami, nosorožci, zebrami a pštrosy,
 • expozice pro lvy, ve které vás od těchto šelem nebude dělit žádná mříž či sklo, ale pouze soustava vodních ploch,
 • ostrov lemurů kata s průchozí ostrovní expozicí,
 • průchozí voliéra pro supy a langusty je jedinou voliérou v evropských zoologických zahradách, která vám umožní vstoupit k těmto vzácným mrchožroutům,
 • stezka běžce emu, kde vás v australské expozici přivítají klokani rudokrcí a běžci emu.

Další dominantou zahrady je Zámek Lešná, který byl postaven v letech 1804–1810 hraběcí rodinou Seilernů. Po 80 let sloužil pouze jako letní sídlo. Roku 1887 nechal tehdejší majitel panství František Seilern původní zámek zbourat a na stejném místě zahájil výstavbu nové reprezentativní rezidence, která byla dokončena v roce 1891. Na tehdejší dobu byl zámek pokrokově vybaven ústředním teplovodním topením, elektřinou, vodovodem s teplou a studenou vodou, domácím telefonem a splachovacími toaletami. Do roku 1945 byl zámek sídlem Seilernů.

Při návštěvě zámku, která trvá s prohlídkou necelou hodinu, se ocitnete na začátku 19. století. Ve vstupní hale, malém salonku, jídelně, Sále předků, kulečníkové herně, dámském salonku, ložnici, koupelně, společenském salonu, zámecké kapli a knihovně můžete obdivovat kromě dobových předmětů a sbírek z cesty kolem světa především uměleckou dřevořezbářskou výzdobu.

K zámku také neodmyslitelně patří romantický anglický park budovaný v letech 1884–1888. Jsou zde dřeviny jak z Evropy, tak i ze Severní Ameriky či Asie. Nejvzácnější dřeviny rostou pod restaurací Tyrol.

Mimo park jsou dle tématických celků doplňovány dřeviny a byliny v celém areálu zahrady (např. expozice japonských zahrad v asijské oblasti, tropický deštný prales v hale Yucatan nebo pajasany připomínající palmy v Amazonii). V současnosti je zde 1 100 druhů variet dřevin a bylin. Tímto patří zahrada z hlediska dendrologického a botanického k nejvýznamnějším místům ve zlínském regionu.

Samozřejmostí je v zoologické zahradě nespočet větších čí menších občerstvovacích zařízení v různých koutech areálu, stejně tak atrakce pro děti v podobě dětských hřišť, vláčku, jízdě na ponících nebo velbloudech.

Během dne můžete být také svědky krmení některých druhů zvířat, případně jejich sprchování nebo údržby jejich pavilónu. Při některých z těchto úkonů vám také odborníci řeknou bližší informace o životě zvířete. Mimo to jsou zde během roku pořádány různé akce - společenské, kulturní a osvětové, které určitě stojí za to také navštívit (více na www.zoozlin.eu).

Na návštěvu ZOO a zámku Zlín - Lešná je nutné si vyhradit celý den. Pokud vám však zbývají po shlédnutí stovek druhů zvířat ještě síly, zajeďte si na nedalekou romantickou zříceninu Hradu Lukov schovaného v lesích nad obcí Lukov. Naučná stezka Lukov vás těsně před cílem zavede ke skalním stěnám Přírodní památky Králky.

Otevírací doba

Otevírací doba:

ZOO
Informace o otevírací době zde:
Zámek Lešná
Informace o otevírací době zde:
 
Vstupné:

ZOO
Aktuální ceník vstupného zde:

Zámek Lešná
Aktuální ceník vstupného zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Jablůnka, silnice 437 Jablůnka - Bystřice pod Hostýnem. Ze silnice 437 za obcí Hošťálková odbočit doleva na silnici 489 směr Lukov (Fryšták). V obci Lukov odbočit doleva. Po 2 km zaparkovat na parkovišti před vstupem do ZOO.
 2. Cyklostezky - 5036
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Jeden ze dvou možných vstupů do ZOOStylový pavilón s výběhem pro žirafy, zebry a další zvířataCelkem bylo v ZOO Lešná odchováno 10 mláďat žirafy RothschildovyPro ZOO Lešnou jsou typické expozice, kde mezi člověkem a zvířetem nejsou mříze nebo sklaNezbytností každé expozice jsou informační tabule se základními údaji i zajímavostmi o daném druhuExpozice afrických slonůV ZOO Lešná jsou 3 samice afrických slonů dovezené v roce 2003 z Krügerova národního parku v Jihoafrické republiceZdejší slonice nejsou součástí žádného cirkusového vystoupení - i přes to překvapují atrakcemi, které dělají dobrovolněJezírko s altánem před vstupem do zámkuVstupní schodiště do zámkuV jednom z jezírek u zámku žijí plameňáci a drobné vodní ptactvoZámek býval reprezentativním sídlem rodiny SeilernůZámek Lešná - pohled od expozice s plameňákyKolem zámku je romantický anglický park se vzácnými druhy dřevin pocházejících z několika kontinentůVaran Salvadoriův je plaz původem z AustráliePohled na tropickou halu YucatanTropická hala Yucatan může překvapit svým futuristickým vzhledem, představuje však bohatost a pestrost středoamerického deštného pralesa Voliéry pro ptactvo. Některými z nich je možné dokonce procházet a sledovat tak bezprostředně jejich obyvatele.Dětské hřiště s průlezkami je oblíbeným místem oddechu rodin s dětmiV korunách stromů se nemusí prohánět vždy opice nebo ptáciJízdu vláčkem uvítáte především v rozpálených horkých letních dnechBezpečnou vzdálenost mezi Vámi a králem zvířat je zajištěna soustavou vodních plochLví samec Trezor a samice Míša jsou v lešenské zoo od roku 1995Tučňák Humboldtův patří k nejteplomilnějším druhům tučňáků žijících na pobřeží Chile a PeruZOO Lešná nabízí i řadu zákoutí k odpočinku i pozorování zvířat z pěkně upraveného areáluJeden z mnoha druhů papoušků (Ara vojenský)Slípka modrá žije v hustých porostech při okrajích vod jižní Evropy a Asie, dále pak v Austrálii, Indonésii a na Novém ZélanděMláďata lemura katy kojí kterákoliv dospělá samice z tlupy Lemur kata pochází z Madagaskaru

Mapa

GPS zem. šířka: 49.27331   zem. délka: 17.71782


Kontakt

 • Adresa: ZOO a zámek Zlín-Lešná, příspěvková organizace, Lukovská 112, 763 14 Zlín 12
 • Telefon: 577 914 180
 • E-mail: zamek@zoozlin.eu
 • Internet: www.zoozlin.eu

Poznámka

 1. Do areálu je zákaz vstupu se psy.
 2. Pro návštěvu zoologické zahrady lze využít dva vstupy:

1. Hlavní (celoroční) vstup
- při příjezdu ze Zlína první možný vstup do zoo
- poblíž zastávky MHD, ČSAD, parkoviště P1.

2. Sezónní vstup (otevřen od 1. 4. do 31. 10.)
- při hlavní cestě (směr Lukov) cca 600 m od hlavního vstupu
- v dubnu a říjnu otevřen pouze o víkendech (při příznivém počasí může být otevřen i před 1. dubnem)
- poblíž rozsáhlé parkoviště P2 i pro autobusy

Klíčová slova

 • anglický styl
 • dendrologie
 • dětská atrakce
 • expozice
 • výstava
 • zámecký park
 • zámek

NovinkyV království motocyklů

15.01.2021

V mládí závodil na motorkách, postupně je začal také sbírat a opravovat. Odtud už byl jenom... číst více

Odpočívejte v pokoji, portáši!

15.01.2021

„Smilujte se nade mnou aspoň vy, přátelé moji.“ Tak zní do kamene vytesaný posmrtný vzkaz... číst více

Jednou jsi nahoře, jednou (v) dole

14.01.2021

Byla to jasná volba. Naše největší hornické muzeum nemohlo vzniknout jinde než v moravskoslezské... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu