ZOO a zámek Zlín - Lešná

Lukovská 112, Zlín

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Zahrada, Park, Lesopark

Žirafa Rothschildova patří k největším a nejvzácnějším poddruhům žiraf na světě

Zoologická zahrada se nachází u silnice 491 mezi Fryštákem a Slušovicemi.

Založení areálu současné ZOO bylo na přelomu let 1804–1805. Samotná ZOO pak byla otevřena v roce 1948. Od té doby navštívilo zahradu 14 396 624 návštěvníků (údaj k 31. 12. 2010).

V současné době žije na rozloze 52 ha 1 163 zvířat patřících k 211 živočišným druhům.

Zlínská zoologická zahrada je koncipována svým rozdělením jednotlivých částí podle kontinentů. Plynule tak můžete přecházet mezi Afrikou, Asií, Austrálií, Střední a Jižní Amerikou.

ZOO Lešná má pro návštěvníky přichystáno také několik zajímavostí, které nikde jinde neuvidíte, např.:

 • tropická hala Yucatan s tropickými rostlinami pralesa Střední Ameriky, ve kterém je schována dávná civilizace Mayů,
 • Amazonie s komplexem přírodních expozic, ve kterém vás nadchne ostrov kotulů veverkovitých a průchozí voliéra papoušků ara,
 • Etiopie s africkou expozicí paviánů, damanů a největší voliérou v České republice,
 • africké pavilony ve tvaru domorodých chýší se slony, žirafami, nosorožci, zebrami a pštrosy,
 • expozice pro lvy, ve které vás od těchto šelem nebude dělit žádná mříž či sklo, ale pouze soustava vodních ploch,
 • ostrov lemurů kata s průchozí ostrovní expozicí,
 • průchozí voliéra pro supy a langusty je jedinou voliérou v evropských zoologických zahradách, která vám umožní vstoupit k těmto vzácným mrchožroutům,
 • stezka běžce emu, kde vás v australské expozici přivítají klokani rudokrcí a běžci emu.

Další dominantou zahrady je Zámek Lešná, který byl postaven v letech 1804–1810 hraběcí rodinou Seilernů. Po 80 let sloužil pouze jako letní sídlo. Roku 1887 nechal tehdejší majitel panství František Seilern původní zámek zbourat a na stejném místě zahájil výstavbu nové reprezentativní rezidence, která byla dokončena v roce 1891. Na tehdejší dobu byl zámek pokrokově vybaven ústředním teplovodním topením, elektřinou, vodovodem s teplou a studenou vodou, domácím telefonem a splachovacími toaletami. Do roku 1945 byl zámek sídlem Seilernů.

Při návštěvě zámku, která trvá s prohlídkou necelou hodinu, se ocitnete na začátku 19. století. Ve vstupní hale, malém salonku, jídelně, Sále předků, kulečníkové herně, dámském salonku, ložnici, koupelně, společenském salonu, zámecké kapli a knihovně můžete obdivovat kromě dobových předmětů a sbírek z cesty kolem světa především uměleckou dřevořezbářskou výzdobu.

K zámku také neodmyslitelně patří romantický anglický park budovaný v letech 1884–1888. Jsou zde dřeviny jak z Evropy, tak i ze Severní Ameriky či Asie. Nejvzácnější dřeviny rostou pod restaurací Tyrol.

Mimo park jsou dle tématických celků doplňovány dřeviny a byliny v celém areálu zahrady (např. expozice japonských zahrad v asijské oblasti, tropický deštný prales v hale Yucatan nebo pajasany připomínající palmy v Amazonii). V současnosti je zde 1 100 druhů variet dřevin a bylin. Tímto patří zahrada z hlediska dendrologického a botanického k nejvýznamnějším místům ve zlínském regionu.

Samozřejmostí je v zoologické zahradě nespočet větších čí menších občerstvovacích zařízení v různých koutech areálu, stejně tak atrakce pro děti v podobě dětských hřišť, vláčku, jízdě na ponících nebo velbloudech.

Během dne můžete být také svědky krmení některých druhů zvířat, případně jejich sprchování nebo údržby jejich pavilónu. Při některých z těchto úkonů vám také odborníci řeknou bližší informace o životě zvířete. Mimo to jsou zde během roku pořádány různé akce - společenské, kulturní a osvětové, které určitě stojí za to také navštívit (více na www.zoozlin.eu).

Na návštěvu ZOO a zámku Zlín - Lešná je nutné si vyhradit celý den. Pokud vám však zbývají po shlédnutí stovek druhů zvířat ještě síly, zajeďte si na nedalekou romantickou zříceninu Hradu Lukov schovaného v lesích nad obcí Lukov. Naučná stezka Lukov vás těsně před cílem zavede ke skalním stěnám Přírodní památky Králky.

Otevírací doba

Otevírací doba:

ZOO
Informace o otevírací době zde:
Zámek Lešná
Informace o otevírací době zde:
 
Vstupné:

ZOO
Aktuální ceník vstupného zde:

Zámek Lešná
Aktuální ceník vstupného zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Jablůnka, silnice 437 Jablůnka - Bystřice pod Hostýnem. Ze silnice 437 za obcí Hošťálková odbočit doleva na silnici 489 směr Lukov (Fryšták). V obci Lukov odbočit doleva. Po 2 km zaparkovat na parkovišti před vstupem do ZOO.
 2. Cyklostezky - 5036
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Jeden ze dvou možných vstupů do ZOOStylový pavilón s výběhem pro žirafy, zebry a další zvířataCelkem bylo v ZOO Lešná odchováno 10 mláďat žirafy RothschildovyPro ZOO Lešnou jsou typické expozice, kde mezi člověkem a zvířetem nejsou mříze nebo sklaNezbytností každé expozice jsou informační tabule se základními údaji i zajímavostmi o daném druhuExpozice afrických slonůV ZOO Lešná jsou 3 samice afrických slonů dovezené v roce 2003 z Krügerova národního parku v Jihoafrické republiceZdejší slonice nejsou součástí žádného cirkusového vystoupení - i přes to překvapují atrakcemi, které dělají dobrovolněJezírko s altánem před vstupem do zámkuVstupní schodiště do zámkuV jednom z jezírek u zámku žijí plameňáci a drobné vodní ptactvoZámek býval reprezentativním sídlem rodiny SeilernůZámek Lešná - pohled od expozice s plameňákyKolem zámku je romantický anglický park se vzácnými druhy dřevin pocházejících z několika kontinentůVaran Salvadoriův je plaz původem z AustráliePohled na tropickou halu YucatanTropická hala Yucatan může překvapit svým futuristickým vzhledem, představuje však bohatost a pestrost středoamerického deštného pralesa Voliéry pro ptactvo. Některými z nich je možné dokonce procházet a sledovat tak bezprostředně jejich obyvatele.Dětské hřiště s průlezkami je oblíbeným místem oddechu rodin s dětmiV korunách stromů se nemusí prohánět vždy opice nebo ptáciJízdu vláčkem uvítáte především v rozpálených horkých letních dnechBezpečnou vzdálenost mezi Vámi a králem zvířat je zajištěna soustavou vodních plochLví samec Trezor a samice Míša jsou v lešenské zoo od roku 1995Tučňák Humboldtův patří k nejteplomilnějším druhům tučňáků žijících na pobřeží Chile a PeruZOO Lešná nabízí i řadu zákoutí k odpočinku i pozorování zvířat z pěkně upraveného areáluJeden z mnoha druhů papoušků (Ara vojenský)Slípka modrá žije v hustých porostech při okrajích vod jižní Evropy a Asie, dále pak v Austrálii, Indonésii a na Novém ZélanděMláďata lemura katy kojí kterákoliv dospělá samice z tlupy Lemur kata pochází z Madagaskaru

Mapa

GPS zem. šířka: 49.27331   zem. délka: 17.71782


Kontakt

 • Adresa: ZOO a zámek Zlín-Lešná, příspěvková organizace, Lukovská 112, 763 14 Zlín 12
 • Telefon: 577 914 180
 • E-mail: zamek@zoozlin.eu
 • Internet: www.zoozlin.eu

Poznámka

 1. Do areálu je zákaz vstupu se psy.
 2. Pro návštěvu zoologické zahrady lze využít dva vstupy:

1. Hlavní (celoroční) vstup
- při příjezdu ze Zlína první možný vstup do zoo
- poblíž zastávky MHD, ČSAD, parkoviště P1.

2. Sezónní vstup (otevřen od 1. 4. do 31. 10.)
- při hlavní cestě (směr Lukov) cca 600 m od hlavního vstupu
- v dubnu a říjnu otevřen pouze o víkendech (při příznivém počasí může být otevřen i před 1. dubnem)
- poblíž rozsáhlé parkoviště P2 i pro autobusy

Klíčová slova

 • anglický styl
 • dendrologie
 • dětská atrakce
 • expozice
 • výstava
 • zámecký park
 • zámek

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu