Zámecký park Liptál

Liptál 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Zahrada, Park, Lesopark

Zámecký park a zámek v Liptále se nacházejí naproti Obecnímu úřadu Liptál

Torzo zámeckého parku v nejbližším okolí zámku ve středu obce Liptál je jedinou zachovalou částí původního parku z návrhu Maxmiliána Errase pro hraběte Jana Karla Stomma z roku 1822.

Menší barokní zámek byl na místě bývalého fojtství vystavěn koncem 17. století. Stavebními úpravami se z něj stal dvojkřídlý empírový zámek s barokním jádrem. Posledním vlastníkem obce byl hrabě Brandenstein-Zeppelin - vynálezce vzducholodí, kterému byl jako německému státnímu příslušníkovi zámek zkonfiskován ve prospěch obce.

V současné době není zámek přístupný a chátrá. Čeká se na schválení projektu a finanční podpory pro možné využití zámku pro sociální a zdravotní účely seniorům s Alzheimerovou chorobou. Původní plocha parku s bohatou dendrologickou sbírkou a anglické zahrady navazující lipovou alejí na areál daňčí obory a bažantnice byla výstavbou kulturních, sportovních a hospodářských staveb a budov zredukována až do dnešní podoby.

Nejkrásnější část s velikány buku, jilmu, smrku ztepilého a smrku hadího se nachází v nejužším okolí zámku. Upravené chodníky s lavičkami ve stínu těchto stromů jsou vítaným zpříjemněním dne.

V roce 2007 byly v parku vyhlášeny památnými stromy buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica ´Artropunicea´) s výškou 20 m a obvodem 360 cm - Liptálský buk, a jilm habrolistý (Ulmus minor) s výškou 22 m a obvodem 560 cm - Liptálský jilm.

V zámeckém parku byl v roce 1970 odhalen pomník místnímu rodákovi - malíři, grafiku a spisovateli Janu Kobzáňovi (1901-1959).

Přímo naproti budově zámku, před obecním úřadem, je Strom života. Jedná se o dílo řezbáře Zdeňka Matyáše, které vzniklo z kmene jedné ze stoletých lip aleje, které v roce 2005 musely ustoupit rozšíření silnice na Všeminu. Do asi 4 m vysokého kmene je drobnou ruční prací vyřezáno sedmnáct reliéfů zpodobňujících životní cyklus

V zámeckém parku začíná Naučná stezka Kobzáňův chodník, která vás dovede k romantickému zákoutí u Rybníčku Obora ležícím na toku Syrávkovka, a dále pak k rozhledně Vartovna, kde vám bude za absolvované 4 km odměnou úžasný rozhled z vyhlídkové plošiny rozhledny.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín; silnice 69 Vsetín - Vizovice. Po 7 km jízdy odbočit doprava směrem na obec Liptál. Po 200 m jízdy zaparkovat - např. na parkovišti před obecním úřadem.
  2. Cyklostezky - 46
  3. Turistické trasy:
    • zelená  Hošťálková - Liptál - Vartovna  
  4. Naučné stezky - NS Kobzáňův chodník (končí u rozhledny Vartovna, kde na ni navazují NS Vartovna, NS Chodníček k rozhledně, NS Portášská)  

Další fotografie

Památný strom - Liptálský bukZámek v Liptále čeká na rekonstrukciSoučasný park je pouze zbytek z původního vekého parkuPohled na část parku se zámkemPamátný strom - Liptálský jilmZámecký park LiptálPamátný strom - Liptálský bukVendelín - Platan javorolistý zasazený dětmi z Mateřské školky Liptál dne 23.10.2009Strom životaVýjevy vyřezané do kmene lípy zobrazují

Mapa

GPS zem. šířka: 49.29063   zem. délka: 17.92414


Kontakt

  • Adresa: Obecní úřad Liptál, Liptál 331, 756 31 Liptál
  • Telefon: 571 483 074
  • E-mail:   obec@liptal.cz
  • Internet: liptal.cz

Klíčová slova

  • buk červenolistý
  • jilm
  • památný strom
  • platan javorolistý
  • pomník
  • Strom života
  • zámek

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu