Zámecký park Liptál

Liptál 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Zahrada, Park, Lesopark

Zámecký park a zámek v Liptále se nacházejí naproti Obecnímu úřadu Liptál

Torzo zámeckého parku v nejbližším okolí zámku ve středu obce Liptál je jedinou zachovalou částí původního parku z návrhu Maxmiliána Errase pro hraběte Jana Karla Stomma z roku 1822.

Menší barokní zámek byl na místě bývalého fojtství vystavěn koncem 17. století. Stavebními úpravami se z něj stal dvojkřídlý empírový zámek s barokním jádrem. Posledním vlastníkem obce byl hrabě Brandenstein-Zeppelin - vynálezce vzducholodí, kterému byl jako německému státnímu příslušníkovi zámek zkonfiskován ve prospěch obce.

V současné době není zámek přístupný a chátrá. Čeká se na schválení projektu a finanční podpory pro možné využití zámku pro sociální a zdravotní účely seniorům s Alzheimerovou chorobou. Původní plocha parku s bohatou dendrologickou sbírkou a anglické zahrady navazující lipovou alejí na areál daňčí obory a bažantnice byla výstavbou kulturních, sportovních a hospodářských staveb a budov zredukována až do dnešní podoby.

Nejkrásnější část s velikány buku, jilmu, smrku ztepilého a smrku hadího se nachází v nejužším okolí zámku. Upravené chodníky s lavičkami ve stínu těchto stromů jsou vítaným zpříjemněním dne.

V roce 2007 byly v parku vyhlášeny památnými stromy buk lesní červenolistý (Fagus sylvatica ´Artropunicea´) s výškou 20 m a obvodem 360 cm - Liptálský buk, a jilm habrolistý (Ulmus minor) s výškou 22 m a obvodem 560 cm - Liptálský jilm.

V zámeckém parku byl v roce 1970 odhalen pomník místnímu rodákovi - malíři, grafiku a spisovateli Janu Kobzáňovi (1901-1959).

Přímo naproti budově zámku, před obecním úřadem, je Strom života. Jedná se o dílo řezbáře Zdeňka Matyáše, které vzniklo z kmene jedné ze stoletých lip aleje, které v roce 2005 musely ustoupit rozšíření silnice na Všeminu. Do asi 4 m vysokého kmene je drobnou ruční prací vyřezáno sedmnáct reliéfů zpodobňujících životní cyklus

V zámeckém parku začíná Naučná stezka Kobzáňův chodník, která vás dovede k romantickému zákoutí u Rybníčku Obora ležícím na toku Syrávkovka, a dále pak k rozhledně Vartovna, kde vám bude za absolvované 4 km odměnou úžasný rozhled z vyhlídkové plošiny rozhledny.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín; silnice 69 Vsetín - Vizovice. Po 7 km jízdy odbočit doprava směrem na obec Liptál. Po 200 m jízdy zaparkovat - např. na parkovišti před obecním úřadem.
 2. Cyklostezky - 46
 3. Turistické trasy:
  • zelená  Hošťálková - Liptál - Vartovna  
 4. Naučné stezky - NS Kobzáňův chodník (končí u rozhledny Vartovna, kde na ni navazují NS Vartovna, NS Chodníček k rozhledně, NS Portášská)  

Další fotografie

Památný strom - Liptálský bukZámek v Liptále čeká na rekonstrukciSoučasný park je pouze zbytek z původního vekého parkuPohled na část parku se zámkemPamátný strom - Liptálský jilmZámecký park LiptálPamátný strom - Liptálský bukVendelín - Platan javorolistý zasazený dětmi z Mateřské školky Liptál dne 23.10.2009Strom životaVýjevy vyřezané do kmene lípy zobrazují

Mapa

GPS zem. šířka: 49.29063   zem. délka: 17.92414


Kontakt

 • Adresa: Obecní úřad Liptál, Liptál 331, 756 31 Liptál
 • Telefon: 571 483 074
 • E-mail:   obec@liptal.cz
 • Internet: liptal.cz

Klíčová slova

 • buk červenolistý
 • jilm
 • památný strom
 • platan javorolistý
 • pomník
 • Strom života
 • zámek

NovinkyNoc padajících hvězd

05.08.2020

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Jako každým rokem,... číst více

Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

 U města Odry na Novojičínsku se nedávno otevřel Flascharův důl. Toto důlní dílo z přelomu... číst více

I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu