Zámecký park Lešná

Lešná 1, Lešná

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Zahrada, Park, Lesopark

Slavnostní otevření parku a zámku v listopadu 2011

Zámecký park Lešná se nachází u zámku Lešná, v centru stejnojmenné obce.

První písemné zmínky o tvrzi obklopené vodním příkopem, kterou obývali vladykové, pocházejí z roku 1415. Pravděpodobně na přelomu 16. a 17. století došlo k přestavbě tvrze na pozdně renesanční čtyřkřídlý jednopatrový zámek s arkádovým nádvořím.

Během 18. století došlo k dalším přestavbám a opravám zámku. V 1. patře byly vybudovány reprezentativní místnosti, tzv. piano nobile. Na konci 19. století získal zámek podobu, ve které jej můžeme vidět dnes. Klasicizující ráz s romantizujícími novogotickými detaily vtiskla objektu přestavba údajně podle projektu Johanna Micka a Viktora Siedeka. V této době byl také zasypán hradní vodní příkop a císařský komoří hrabě August Kinský nechal v přilehlém přírodně krajinářském parku vysadit velké množství introdukovaných i kultivovaných domácích druhů dřevin.

Konfiskace majetku hraběcího rodu Kinských v roce 1945 vedla k postupné devastaci zámku i parku. V roce 1975 přešel památkově chráněný lešenský zámek i s parkem do správy Okresního vlastivědného muzea Vsetín. Rekonstrukční práce probíhaly od roku 1983, kdy muzeum nechalo provést statické zabezpečení budovy, osazení původních dřevěných a zborcených stropů, opravu střechy a fasády. Od roku 1997 má zámek novou fasádu a obnovena byla i střecha. Během roku 2011 byly vnitřní prostory zámku zrekonstruovány za spolufinancování z evropského fondu Regionálního operačního programu. Po více než 40 letech byl zámek 1. listopadu 2011 slavnostně otevřen veřejnosti. V zámku je možné shlédnout historickou expozici dokumentující život na zámku na konci 19. století, kdy zámek vlastnili Kinští, a enviromentální expozici věnující se parku, stromům a využití dřeva. 

Před zřízením samotného parku v 19. století se jižně od hospodářského dvora rozkládala okrasná zámecká zahrada užitkového rázu. Tehdejší majitel Jiří Bees zde vysázel také dřeviny domácího původu. Tyto stromy patří mezi nejstarší stromy v parku. Rozkvět parku nastal s vlastnictvím parku i zámku hraběcím rodem Kinských. Na konci 19. století byly vysázeny introdukované druhy dřevin (cypřišky, jalovce, zeravy, liliovníky a další) a kultivované druhy domácích dřevin. Byla také zvelebena nedaleká obora se zvěří, založena ovocná školka, postaveny 3 skleníky, založeny 2 rybníčky a bažantnice.

Po konfiskaci majetku došlo k úpadku zámku a parku. Díky volnému přístupu do parku, absenci odborných ošetřujících zásahů dřevin a výsadby dřevin nových a zřízení silážní jámy u zámku místním JZD došlo ke zhoršovování zdravotního stavu dřevin a jejich usychání. Po přechodu parku do správy Okresního vlastivědného muzea se započalo s úpravami a rekonstrukcí parku - odstranění náletových druhů dřevin, vysázení druhů nových, vybudování chodníků a oplocení a likvidace černých skládek.

V současnosti je park o rozloze 7,16 ha odborníky hodnocen jako druhý nejcennější na území Moravy a Slezska. V parku naleznete velké množství jehličnanů a dalších stromů, bohaté keřové patro se sbírkou azalek a rododendronů. Díky penězům z Evropského fondu pro regionální rozvoj byl také park částečně obnoven a byla vybudována naučná stezka.

Jen pár metrů od hlavního vstupu do parku se u kostela nachází památný strom - Buk lesní v Lešné.

Otevírací doba

Otevírací doba a vstupné:

Informace o otevírací době a vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E 442) Valašské Meziříčí - Lhotka nad Bečvou. Na kruhovém objezdu u Lhotky nad Bečvou odbočit doprava směrem na obec Lešná. Zaparkovat na parkovišti naproti zámeckému parku a prodejny pekárny Lešňanka.
 2. Cyklostezky - 501
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Slavnostní otevření parku a zámku v listopadu 2011Slavnostní otevření parku a zámku v listopadu 2011Zámecký parkZámecký parkZámecký parkPohled na zámek z parkuVstupní brána do parku od silnice vedoucí obcí Lešná Pohled na zámek od vstupní bránySloupy v průčelí zámkuPrůhled od zámku býval volný pro výhled až na bývalou oboruParkem vedou upravené chodníkyVolné plochy bez stromů jsou střídány skupinkami dřevinNa 7 ha je k vidění velká spousta dřevinných a bylinných druhů rostlinPáteř parku je tvořena až 200 let starými stromyDřeviny jsou postupně dosazovány - např. cedrem

Mapa

GPS zem. šířka: 49.51982   zem. délka: 17.92914


Kontakt

 • Adresa: Zámek a park Lešná, Lešná 1, 756 41 Lešná
 • Telefon: 734 420 009 
 • E-mail: lysa@muzeumvalassko.cz
 • Internet: www.muzeumvalassko.cz

Poznámka

Bezbariérový přístup do celého objektu zámku i do areálu zámeckého parku.

Klíčová slova

 • dendrologie
 • expozice
 • kulturní památka
 • park
 • zámecký park
 • zámek

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu