Zámecký park Lešná

Lešná 1, Lešná

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Zahrada, Park, Lesopark

Slavnostní otevření parku a zámku v listopadu 2011

Zámecký park Lešná se nachází u zámku Lešná, v centru stejnojmenné obce.

První písemné zmínky o tvrzi obklopené vodním příkopem, kterou obývali vladykové, pocházejí z roku 1415. Pravděpodobně na přelomu 16. a 17. století došlo k přestavbě tvrze na pozdně renesanční čtyřkřídlý jednopatrový zámek s arkádovým nádvořím.

Během 18. století došlo k dalším přestavbám a opravám zámku. V 1. patře byly vybudovány reprezentativní místnosti, tzv. piano nobile. Na konci 19. století získal zámek podobu, ve které jej můžeme vidět dnes. Klasicizující ráz s romantizujícími novogotickými detaily vtiskla objektu přestavba údajně podle projektu Johanna Micka a Viktora Siedeka. V této době byl také zasypán hradní vodní příkop a císařský komoří hrabě August Kinský nechal v přilehlém přírodně krajinářském parku vysadit velké množství introdukovaných i kultivovaných domácích druhů dřevin.

Konfiskace majetku hraběcího rodu Kinských v roce 1945 vedla k postupné devastaci zámku i parku. V roce 1975 přešel památkově chráněný lešenský zámek i s parkem do správy Okresního vlastivědného muzea Vsetín. Rekonstrukční práce probíhaly od roku 1983, kdy muzeum nechalo provést statické zabezpečení budovy, osazení původních dřevěných a zborcených stropů, opravu střechy a fasády. Od roku 1997 má zámek novou fasádu a obnovena byla i střecha. Během roku 2011 byly vnitřní prostory zámku zrekonstruovány za spolufinancování z evropského fondu Regionálního operačního programu. Po více než 40 letech byl zámek 1. listopadu 2011 slavnostně otevřen veřejnosti. V zámku je možné shlédnout historickou expozici dokumentující život na zámku na konci 19. století, kdy zámek vlastnili Kinští, a enviromentální expozici věnující se parku, stromům a využití dřeva. 

Před zřízením samotného parku v 19. století se jižně od hospodářského dvora rozkládala okrasná zámecká zahrada užitkového rázu. Tehdejší majitel Jiří Bees zde vysázel také dřeviny domácího původu. Tyto stromy patří mezi nejstarší stromy v parku. Rozkvět parku nastal s vlastnictvím parku i zámku hraběcím rodem Kinských. Na konci 19. století byly vysázeny introdukované druhy dřevin (cypřišky, jalovce, zeravy, liliovníky a další) a kultivované druhy domácích dřevin. Byla také zvelebena nedaleká obora se zvěří, založena ovocná školka, postaveny 3 skleníky, založeny 2 rybníčky a bažantnice.

Po konfiskaci majetku došlo k úpadku zámku a parku. Díky volnému přístupu do parku, absenci odborných ošetřujících zásahů dřevin a výsadby dřevin nových a zřízení silážní jámy u zámku místním JZD došlo ke zhoršovování zdravotního stavu dřevin a jejich usychání. Po přechodu parku do správy Okresního vlastivědného muzea se započalo s úpravami a rekonstrukcí parku - odstranění náletových druhů dřevin, vysázení druhů nových, vybudování chodníků a oplocení a likvidace černých skládek.

V současnosti je park o rozloze 7,16 ha odborníky hodnocen jako druhý nejcennější na území Moravy a Slezska. V parku naleznete velké množství jehličnanů a dalších stromů, bohaté keřové patro se sbírkou azalek a rododendronů. Díky penězům z Evropského fondu pro regionální rozvoj byl také park částečně obnoven a byla vybudována naučná stezka.

Jen pár metrů od hlavního vstupu do parku se u kostela nachází památný strom - Buk lesní v Lešné.

Otevírací doba

Otevírací doba a vstupné:

Informace o otevírací době a vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E 442) Valašské Meziříčí - Lhotka nad Bečvou. Na kruhovém objezdu u Lhotky nad Bečvou odbočit doprava směrem na obec Lešná. Zaparkovat na parkovišti naproti zámeckému parku a prodejny pekárny Lešňanka.
 2. Cyklostezky - 501
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Slavnostní otevření parku a zámku v listopadu 2011Slavnostní otevření parku a zámku v listopadu 2011Zámecký parkZámecký parkZámecký parkPohled na zámek z parkuVstupní brána do parku od silnice vedoucí obcí Lešná Pohled na zámek od vstupní bránySloupy v průčelí zámkuPrůhled od zámku býval volný pro výhled až na bývalou oboruParkem vedou upravené chodníkyVolné plochy bez stromů jsou střídány skupinkami dřevinNa 7 ha je k vidění velká spousta dřevinných a bylinných druhů rostlinPáteř parku je tvořena až 200 let starými stromyDřeviny jsou postupně dosazovány - např. cedrem

Mapa

GPS zem. šířka: 49.51982   zem. délka: 17.92914


Kontakt

 • Adresa: Zámek a park Lešná, Lešná 1, 756 41 Lešná
 • Telefon: 734 420 009 
 • E-mail: lysa@muzeumvalassko.cz
 • Internet: www.muzeumvalassko.cz

Poznámka

Bezbariérový přístup do celého objektu zámku i do areálu zámeckého parku.

Klíčová slova

 • dendrologie
 • expozice
 • kulturní památka
 • park
 • zámecký park
 • zámek

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu