Štramberská Trúba

Kopec 77, Štramberk 

Kategorie: Rozhledny

Pohled na Štramberskou Trúbu od Jeskyně Šipka

Dominanta městečka Štramberk - kamenná věž nesoucí jméno Štramberská Trúba - je nejzachovalejší částí rozsáhlého hradního komplexu Hradu Štramberk, jehož historie sahá až do konce 13. století; první písemná zmínka pak pochází z roku 1359. Během pestré historie byl hrad v držení několika šlechtických rodů. Především během třicetileté války a dále pak v dalších stoletích hrad postupně chátrá a stává se z něj ruina. 

Na lepší časy se začalo blýskat až v roce 1899, kdy zříceninu získává Klub českých turistů. Byl vytvořen projekt, podle kterého měl být hradu navrácen vzhled z období gotiky s množstvím romantických prvků. Z velkolepého plánu byla realizována pouze úprava strážní věže s přebudováním na rozhlednu v letech 1901 až 1903 (podle návrhu významného pražského architekta Kamila Hilberta), jak ji známe dnes. Válcová věž o výšce 40 m a průměru 10 m byla zastřešena. Zbytek projektu nebyl vzhledem k nedostatku financí realizován. 

Na základech většího hradního paláce byla na začátku 20. století vystavěna nová turistická útulna Mudr. Adolfa Hrstky. Při její výstavbě v roce 1924 byla při kopání základů nalezena puklinová jeskyně o průlezné hloubce 54 m. Byla pojmenována Slámova jeskyně podle povídkáře Dr. Františka Slámy, který jeskynní prostory pod hradem zmiňoval často ve svých povídkách. Od roku 1994 je majitelem Trúby město Štramberk.

Samotný výstup na dřevěný vyhlídkový ochoz je po dřevěném schodišti. Jako odměna za pokoření Trúby vás čekají úžasné výhledy na nejbližší okolní kopce, jimiž jsou z jedné části odtěžený vrch Kotouč (532 m n. m.) a kopec Bílá hora (556 m n. m.) s rozhlednou na vrcholu. V pozadí se pak tyčí zvlněné hřbety vrcholků Moravskoslezských Beskyd a kopec Starý Jičín se zříceninou hradu, který je posledním vyvýšeným předělem od sníženiny - tzv. Moravské brány, která odděluje Moravskoslezské Beskydy od Oderských vrchů a Jeseníků. 

Město Štramberk a jeho okolí je bohaté na zajímavá místa, která stojí za to navštívit. Ve Štramberku samotném je to především Botanická zahrada a arboretum Štramberk, Jeskyně Šipka, na náměstí pak Aqua Terra - MiniZOO a v jedné z uliček pramen Horní koryto. Při scházení z Rozhledny Bílá hora minete Váňův kámen a za navštívení v Kopřivnici stojí mimo jiné Muzeum Fojtství a Technické muzeum Tatra Kopřivnice.

Otevírací doba

Otevírací doba a vstupné:
Informace o otevírací době a vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Hodslavice, silnice 483 Hodslavice - Veřovice, silnice 480 Veřovice - Štramberk. Ve Štramberku zaparkovat na parkovišti na náměstí.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • modrá Frýdek-Místek - Hukvaldy - Větřkovice - Muzeum Fojtství - Štramberk - Botanická zahrada a arboretum Štramberk
  • žlutá Štramberk - Příbor
 4. Naučné stezky - NS Štramberk  

Další fotografie

Pohled na Štramberskou Trúbu z jedné z uličekPohled na Štramberskou Trúbu z náměstíPohled na Štrambreskou Trúbu z náměstíChata Dr. HrstkyŠtramberská TrúbaŠtramberská TrúbaJaroňkova útulna je pokladnou pro zakoupení vstupenek na Trúbu, dárků a suvenýrůPříchod k TrúběPříchod k TrúběPohled na Trúbu a Štramberk

Mapa

GPS zem. šířka: 49.59224   zem. délka: 18.11624


Kontakt

 • Adresa: Valašské Království
 • Telefon: 774 668 045
 • E-mail: truba@valasske-kralovstvi.cz
 • Internet: www.stramberskatruba.cz 

Poznámka

Slámova jeskyně je po předchozí domluvě na vlastní nebezpečí a na vlastní zodpovědnost přístupná. Více informací naleznete na www.stramberskatruba.cz.

Klíčová slova

 • Jeseníky
 • jeskyně
 • Moravskoslezské Beskydy
 • národní kulturní památka
 • pověst
 • rozhledna
 • technická zajímavost

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu