Strabišov-Oulehla

Leží několik set metrů západně od obce Chvalnov-Lísky, části Lísky.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Les

Strabišov - Oulehla: výslunná stráň se zachovalou xerotermní vegetací

Necelých 20 kilometrů jihozápadně od města Kroměříž, 600 m západně od obce Chvalnov-Lísky (části Lísky), leží jedna z nejvýznamějších lokalit výskytu vstavačovitých rostlin ve Zlínském kraji - Národní přírodní rezervace Strabišov - Oulehla, která vznikla v roce 1988 spojením dvou rezervací: Strabišovského lesa (SPR Strabišov, vyhlášeno 1956) a travnaté stráně Oulehla (SPR Oulehla, vyhlášeno v roce 1953).

Strabišov je původně lesostep na jílech a pískovcích. Dnes ji překrývá jehličnatý a smíšený les (dub, buk, javor, habr a jasan, smrk a borovice). V podrostu rostou významné druhy orchidejí, jako je například střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), vstavač nachový (Orchis purpurea), vstavač bledý (Orchis pallens), vstavač vojenský (Orchis militaris), kruštík modrofialový (Epipactis purpurata), kruštík drobnolistý (Epipactis microphylla). Z dalších druhů se zde vyskytují: lilie zlatohlavá (Lilium martagon), sasanka lesní (Anemone sylvestris), kozinec cizrnovitý (Astragalus cicer), sesel sivý (Seseli osseum), pcháč panonský (Cirsium pannonicum), kopretina chocholičnatá (Chrysanthemum corymbosum), bělozářka větvitá (Anthericum ramosum), čistec alpský (Stachys alpina), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) a další.

Lokalita Oulehla je typickou suchou výslunnou strání se zachovalou xerotermní vegetací (rostliny preferující suchá a teplá místa) s hojným výskytem travin jako je sveřep vzpřímený (Bromus erectus), válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum), kostřava žlábkatá. V místě se také hojně vyskytují zástupci vstavačovitých rostlin. V minulosti byla stráň osázena jalovci, borovicemi a třešněmi.

Celková rozloha chráněného území je necelých 70 ha.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Holešov, silnice 432 Holešov - Hulín, silnice 47 Hulín - Kroměříž, dálnice D 1 Kroměříž - Ivanovice na Hané (nebo silnice 367 Kroměříž - Bezměřov, silnice 430 Bezměřov - Mořice). Na exitu 244 sjet na silnici 433 Mořice - Lísky (část obce Chvalnov-Lísky). Zaparkovat v obci a pokračovat pěšky některou z polních cest západním směrem.
  2. Cyklostezky - ne
  3. Turistické trasy - ne
  4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Strabišov - Oulehla: lokalita byla vyhlášena národní přírodní rezervací

Mapa

GPS zem. šířka: 49.17325   zem. délka: 17.2052


Kontakt

-

Poznámka


Klíčová slova

  • les
  • národní přírodní rezervace
  • orchidej
  • teplomilná vegetace

NovinkyNoc padajících hvězd

05.08.2020

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Jako každým rokem,... číst více

Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

 U města Odry na Novojičínsku se nedávno otevřel Flascharův důl. Toto důlní dílo z přelomu... číst více

I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu