Štoly v Liptále

Liptál - místní část Kopřivná 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Těžební místa jsou zasypána a zarostlá náletovou dřevinnou vegetací

Pozůstatky (zasypané vchody do štol, štoly, haldy) těžby břidličnatých pískovců, které byly využívány k výrobě brousků ať v domácích výrobnách nebo později ve výrobním družstvu Lipta Liptál, se nacházejí 2 km jihozápadně od centra obce Liptál, v místní části Kopřivné, na pravém břehu toku Rokytenka.

Tyto poměrně odolné pískovce vystupují ze svahů ve formě hřbetů a hřbítků, které jsou porostlé lesíky s habrem a bukem. Na těchto místech byly v minulosti otevřeny nejdříve povrchové lomy, následně i podzemní štoly.

Nejintenzivnější těžba probíhala po 1. světové válce, kdy se těžilo v řadě nevelkých lomů v pruzích pískovců. Ve velkém byly lomy a štoly využívány ještě po druhé světové válce. Nyní jsou štoly a vchody do štol zasypány haldami a po lomech zůstaly v krajině patrné ostrůvky listnatých lesíků na svažitých loukách a pastvinách. Jedna ze štol však zůstala zachována. S průměrnou výškou 4 m a délkou 40 m patří k nejdelším štolám na Valašsku. Díky přítomnosti vody a nízkému provětrávání vzduchu je zde vysoká vlhkost a stabilní teplota.

Díky těmto skutečnostem je štola ideálním zimovištěm netopýrů - např. vrápence malého (Rhinolophus hipposideros) nebo netopýra velkého (Myotis myotis).

Bývalé lomy, haldy a štoly jsou zajímavé nejen díky své geologické odlišnosti od okolí, ale jsou také ukázkou důmyslného zpracování a využití místních surovin člověkem.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín; silnice 69 Vsetín - Vizovice, silnice Liptál - Všemina. Před koncem obce Liptál odbočit doprava (točna autobusu). Po 370 m jízdy odbočit na křižovatce doleva. Po 350 m jízdy zaparkovat na krajnici u silnice. Ve vzdálenosti 70 m od cesty na obě strany se ve svahu nachází opuštěné lomy a štoly.
 2. Cyklostezky - 200 m západně od 6117
 3. Turistické trasy:
  • zelená Hošťálková - Liptál - Vartovna
 4. Naučná stezka - ne  

Další fotografie

Svah s pozůstatky těžbyZbytky po bývalé těžbě pískovcůDetail břidličnatých pískovců využívaných pro výrobu brouskůSilnice vedoucí ke štolám v místní části Kopřivná

Mapa

GPS zem. šířka: 49.29601   zem. délka: 17.90423


Kontakt

-

Poznámka


Klíčová slova

 • brousek
 • netopýr
 • opuštěný lom
 • pískovec
 • štola

NovinkyV království motocyklů

15.01.2021

V mládí závodil na motorkách, postupně je začal také sbírat a opravovat. Odtud už byl jenom... číst více

Odpočívejte v pokoji, portáši!

15.01.2021

„Smilujte se nade mnou aspoň vy, přátelé moji.“ Tak zní do kamene vytesaný posmrtný vzkaz... číst více

Jednou jsi nahoře, jednou (v) dole

14.01.2021

Byla to jasná volba. Naše největší hornické muzeum nemohlo vzniknout jinde než v moravskoslezské... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu