Stará pískovna - Brno-Obřany

Lokalita se nachází v severovýchodní části Brna, v části Brno-Obřany.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Stará pískovna - Brno-Obřany. Celkový pohled.

V lokalitě najdeme výchoz vzniklý dřívější těžbou písků v místní pískovně. Dnes na jejím místě stojí několik garáží. Dotčený výchoz je jejich konci. Najdete zde vegetací postupně zarůstající výchoz s obnaženými pevnějšími vápnitými pískovci ottangu.
Ve výchozu je možné pozorovat zvrstvené vápnité pískovce, nepříliš zpevněné a snadno podléhající erozi, avšak najdeme několik výrazných a odolnějších pískovcových lavic o síle do cca 30 cm.  Lokalita je mimo hlavní trasy a rychle zarůstá vegetací.

Otevírací doba

-

Přístup

Lokalita je velmi dobře přístupná pěšky, hromadnou dopravou i autem. Nachází se v části Brno-Obřany na konci ulice Hlaváčovy. Příjezd ve směru od Brna linkou 75 nebo 57 na zastávku Hlaváčova. Je možné přijet také na nedalekou zastávku tramvaje č. 4. Obřanský most.
Pokud přijedete autobusem, půjdete jen cca 30 metrů po směru jízdy autobusu (směrem od Brna) a odbočíte doleva na ulici Hlaváčovu. Na jejím konci zahnete pod železniční nadjezd směrem do zahrádkářské osady a ihned za nadjezdem se dáte doprava, kde je postaveno několik garáží. Lokalitu najdete na konci příjezdové cesty ke garážím.

Další fotografie

Stará pískovna - Brno-Obřany. Pohled na příchod k lokalitě z ulice Hlaváčovy.Stará pískovna - Brno-Obřany. Příchod po příjezdové cestě kolem garáží.Stará pískovna - Brno-Obřany. Pohled na podstatnou část stěny výchozu.Stará pískovna - Brno-Obřany. Detail výchozu zarůstajícího vegetací.Stará pískovna - Brno-Obřany. Dobře patrné lavice pevnějšího vápenitého pískovce.Stará pískovna - Brno-Obřany. Celkový pohled směrem od přístupové komunikace.Stará pískovna - Brno-Obřany. Detail pevnějších pískovcových lavic ve výchozu.Stará pískovna - Brno-Obřany. Celkový pohled.

Mapa

GPS zem. šířka: 49.2307086   zem. délka: 16.6418692


Kontakt

-

Poznámka

Další podrobnosti ke geologii lokality najdete na webových stránkách České geologické služby.
Databáze významných geologických lokalit: 3308 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2020-08-29]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/3308.

Klíčová slova

  • lom
  • skalní odkryv

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu