Sady (Špitálky)

Uherské Hradiště
Leží mezi ulicemi 28. října, třída Maršála Malinovského a Větrná.

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

Kostel byl postaven ještě před vznikem Velké Moravy

Na jihovýchodním okraji Uherského Hradiště, na vyvýšenině (Sadská Ostrožna), u hlavní silnice (třída Maršála Malinovského) procházející centrem města, je významné archeologické naleziště z doby velkomoravské (9. stol.), které bylo vyhlášeno národní kulturní památkou.

Přímo v terénu jsou odkryty pozůstatky po církevně-mocenském areálu, který začal vznikat na přelomu 8. a 9. století (vznik Velké Moravy je datován k roku 836) a zanikl v průběhu 13. století.

Archeologický odkryv prokázal existenci kostela s půdorysem řeckého kříže, ke kterému přiléhal sálový kostel (60. a 70. léta 9. stol.) a kaple s hrobovou komorou. V těsné blízkosti církevního areálu stálo 12 srubových staveb, ve kterých žili a pracovali řemeslníci.

Církevní komplex vznikl v době příchodu misionářů s Aquileie a Salzburku. Později přibyla i misie byzantinská, se kterou souvisí i rozšíření o sálový kostel a kapli s hrobovou komorou, ve které se předpokládá místo pohřbu knížete Svatopluka (asi 830-894).

V okolí církevního areálu bylo odkryto i 87 hrobů, ve kterých podle nalezené výbavy byli pohřbíváni členové nejvyšší společenské vrstvy velkomoravanů. Na lokalitě se nacházela ještě jedna dřevěná stavba - halový dům o délce 36 m a šířce 6 m, který sloužil ke shromažďování nebo k výuce katechetů.

Samotné lokalita, kde stál zděný kostel se čtyřhrannou věží a s vnitřní výmalbou, je po mnoha staletích stále magickým místem s nádherným rozhledem do okolní krajiny, a to i přes zástavbu města Uherského Hradiště.

Další kousek historie České země na vás dýchne ze základů velkomoravského kostela v lokalitě Na Špitálkách nedaleko rozhledny Maják Šrotík, a dále pak v Archeoskanzenu Modrá, kde je archeologický skanzen či ve Slováckém muzeu.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Otrokovice, silnice 55 Otrokovice - Napajedla. Ve městě Napajedla odbočit směrem na obec Topolná a Bílovice. V obci Bílovice pokračovat po silnici 497 Bílovice - Uherské Hradiště. V Uherském Hradišti odbočit doprava na silnici 55 směrem Uherský Ostroh (třída Maršála Malinovského). Po 1 km jízdy zaparkovat na pravé straně silnice u benziny OMV Česká republika, s. r. o. Pokračovat po zelené turistické trase pěšky asi 500 m k lokalitě.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • zelená Staré Město, železniční stanice - Rozhledna Maják Šrotík - Sady - Rozhledna Rovnina - Mistřice - Pašovice - Luhačovice
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Detail pozůstatku kostelaPohřební kaple, ve které byl asi pohřben kníže SvatoplukNárodní kulturní památka je místem k setkáváníInformační tabulePanoramatický záběr z lokality do okolní krajiny při západu slunce

Mapa

GPS zem. šířka: 49.05867   zem. délka: 17.46951


Kontakt

-

Poznámka

 

Klíčová slova

 • hrobka
 • kaple
 • kostel
 • národní kulturní památka
 • řecký kříž
 • velkomoravské osídlení

NovinkyV království motocyklů

15.01.2021

V mládí závodil na motorkách, postupně je začal také sbírat a opravovat. Odtud už byl jenom... číst více

Odpočívejte v pokoji, portáši!

15.01.2021

„Smilujte se nade mnou aspoň vy, přátelé moji.“ Tak zní do kamene vytesaný posmrtný vzkaz... číst více

Jednou jsi nahoře, jednou (v) dole

14.01.2021

Byla to jasná volba. Naše největší hornické muzeum nemohlo vzniknout jinde než v moravskoslezské... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu