Sady (Špitálky)

Uherské Hradiště
Leží mezi ulicemi 28. října, třída Maršála Malinovského a Větrná.

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

Kostel byl postaven ještě před vznikem Velké Moravy

Na jihovýchodním okraji Uherského Hradiště, na vyvýšenině (Sadská Ostrožna), u hlavní silnice (třída Maršála Malinovského) procházející centrem města, je významné archeologické naleziště z doby velkomoravské (9. stol.), které bylo vyhlášeno národní kulturní památkou.

Přímo v terénu jsou odkryty pozůstatky po církevně-mocenském areálu, který začal vznikat na přelomu 8. a 9. století (vznik Velké Moravy je datován k roku 836) a zanikl v průběhu 13. století.

Archeologický odkryv prokázal existenci kostela s půdorysem řeckého kříže, ke kterému přiléhal sálový kostel (60. a 70. léta 9. stol.) a kaple s hrobovou komorou. V těsné blízkosti církevního areálu stálo 12 srubových staveb, ve kterých žili a pracovali řemeslníci.

Církevní komplex vznikl v době příchodu misionářů s Aquileie a Salzburku. Později přibyla i misie byzantinská, se kterou souvisí i rozšíření o sálový kostel a kapli s hrobovou komorou, ve které se předpokládá místo pohřbu knížete Svatopluka (asi 830-894).

V okolí církevního areálu bylo odkryto i 87 hrobů, ve kterých podle nalezené výbavy byli pohřbíváni členové nejvyšší společenské vrstvy velkomoravanů. Na lokalitě se nacházela ještě jedna dřevěná stavba - halový dům o délce 36 m a šířce 6 m, který sloužil ke shromažďování nebo k výuce katechetů.

Samotné lokalita, kde stál zděný kostel se čtyřhrannou věží a s vnitřní výmalbou, je po mnoha staletích stále magickým místem s nádherným rozhledem do okolní krajiny, a to i přes zástavbu města Uherského Hradiště.

Další kousek historie České země na vás dýchne ze základů velkomoravského kostela v lokalitě Na Špitálkách nedaleko rozhledny Maják Šrotík, a dále pak v Archeoskanzenu Modrá, kde je archeologický skanzen či ve Slováckém muzeu.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Otrokovice, silnice 55 Otrokovice - Napajedla. Ve městě Napajedla odbočit směrem na obec Topolná a Bílovice. V obci Bílovice pokračovat po silnici 497 Bílovice - Uherské Hradiště. V Uherském Hradišti odbočit doprava na silnici 55 směrem Uherský Ostroh (třída Maršála Malinovského). Po 1 km jízdy zaparkovat na pravé straně silnice u benziny OMV Česká republika, s. r. o. Pokračovat po zelené turistické trase pěšky asi 500 m k lokalitě.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • zelená Staré Město, železniční stanice - Rozhledna Maják Šrotík - Sady - Rozhledna Rovnina - Mistřice - Pašovice - Luhačovice
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Detail pozůstatku kostelaPohřební kaple, ve které byl asi pohřben kníže SvatoplukNárodní kulturní památka je místem k setkáváníInformační tabulePanoramatický záběr z lokality do okolní krajiny při západu slunce

Mapa

GPS zem. šířka: 49.05867   zem. délka: 17.46951


Kontakt

-

Poznámka

 

Klíčová slova

 • hrobka
 • kaple
 • kostel
 • národní kulturní památka
 • řecký kříž
 • velkomoravské osídlení

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu