Rybníky Kačeňák a Hubertek

Leží 2,5 km východně od obce Pozděchov. 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Vodní plocha

Upravené a zpevněné břehy rybníků jsou osázeny listnatými druhy dřevin

Dva malé rybníky - Kačeňák a Hubertek - se nachází asi 2,5 km východně od obce Pozděchov a asi 120 m a 250 m severně od loveckého zámečku Trubiska.

Přesný rok jejich vybudování není znám, ale pravděpodobně byly vystavěny na Trubiském potoku ve stejné době, jako byl postaven lovecký zámeček rodem Stillfriedů z Ratěnic, tj. v polovině 19. století. Stejně jako pozděchovské lesy bohaté na zvěř sloužily vrchnosti k lovu, oddechu a zábavě, sloužily také rybníky Kačeňák a Hubertek nejen k rybolovu, ale i k odpočinku (existují dobové fotografie, kde na hladině rybníků plují lodičky).

Po povodních v roce 1997 byly rybníky zaneseny naplaveninami, a také byla narušena pevnost hrází a funkčnost výpustných zařízení. Díky příspěvkům z fondu Evropské unie, Státního fondu životního prostředí a Lesů České republiky, které rybníky vlastní, byly vodní nádrže vyčištěny od nánosů a splavenin, hráze byly zatěsněny a opatřeny novými výpustnými zařízeními.

Funkce těchto vodních ploch je nyní především retenční (zadržení vody v krajině a zmírnění povodňových vln), dále jsou významným krajinným prvkem poskytujícím životní prostředí vodním živočichům a rostlinám a dalším organismům na vodu vázaným. Po všech zásazích má v současnosti nádrž Kačeňák rozlohu 0,21 ha a Hubertek 0,13 ha.

V obou je čistá a průzračná voda, okolí je osázeno stromy a k oddechu a relaxaci je možno využít několik laviček a posezení.   

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 57 Vsetín - Valašské Klobouky. Na konci obce Valašská Polanka (směr Valašské Klobouky) odbočit doprava směr obce Prlov a Pozděchov. Zaparkovat po 1,3 km jízdy u Rybníku Neratov.  
 2. Cyklostezky - 6117
 3. Turistické trasy :
  • zelená  Vartovna - Valašská Polanka - Neratov - rybníky Kačeňák a Hubertek - Trubiska - památník Ploština - Drnovice  
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Rybníky Kačeňák a Hubertek slouží jako retenční nádržeRybníky se nacházejí na Trubiském potoceHráz rybníku se stavidlemVodní plochy postupně zarůstají řasamiRybníky leží v malebné krajině podhůří Vizovických vrchůZpevněná strouha propojující oba rybníky

Mapa

GPS zem. šířka: 49.22803   zem. délka: 17.98639


Kontakt

Poznámka

Směrem od Neratova po zelené turistické trase je zpevněná přístupová cesta k rybníkům a zámečku, vhodná pro rodiny s kočárky nebo pro rodiny na kolech s malými dětmi. 

Klíčová slova

 • hráz
 • les
 • lovecký zámeček
 • retenční nádrž
 • rybník
 • Vizovická vrchovina

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu