Růždecký Vesník

Vrch Na Vlčici (606 m n. m.) - jižní svah
Vsetín - místní část Růždecký Vesník - osada Hlinský

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Louka

Jalovcová pastvina je předmětem ochrany v PR Růždecký Vesník

Přírodní památka Růždecký Vesník byla vyhlášena v roce 1999 a její rozloha je 3,65 ha. Nachází se na východním okraji osady Hlinský. 

Důvodem ochrany této odlehlé louky jsou - v dřívějších dobách na pastvinách běžně rostoucí - jalovce obecné (Juniperus communis), dále pak zvláště chráněné druhy orchidejí: vstavač kukačka (Orchis morio), kruštík bahenní (Epipactis palustris), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia). Romantická louka s jalovci je důmyslně skryta na svahu mezi lesy nedaleko několika - v současnosti trvale neobydlených - stavení, která jsou od nejbližší vesnice Vesník vzdálena téměř 2 km.

Najít a bez problémů vystoupat k osadě, projít ji a dostat se až k samotné přírodní památce je tedy poměrně náročný úkol a bez mapy se neobejdete. Pokud to ale dokážete, budete odměněni překrásným zákoutím přírody s výhledy na protější svahy kopců. Máte-li navíc zájem o přírodu kolem sebe, je Růždecký Vesník ideálním místem, kde si rozšířit - s klíčem nebo atlasem rostlin v ruce - své znalosti nejen rostlinných druhů. 

Největší a nejzachovalejší jalovcová pastvina Jalovcová stráň u Nedašova se nachází asi 35 km jižně od Růždeckého Vesníku. 

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín-Bobrky, silnice 437 Vsetín-Bobrky - Vsetín. Za průmyslovou zónou odbočit 300 m za železničním přejezdem doleva směrem do místní části Vesník. Po 1,5 km jízdy obcí pokračovat na křižovatce rovně a pokračovat 800 m podél potoku Vesník. U křižovatky účelových komunikací zaparkovat auto u cesty a dále po provizorně zpevněné cestě pokračovat pěšky. Po 1 km chůze se nachází několik stavení. Po průchodu mezi nimi ve směru na sever je za potůčkem vjezd na louku. Na louce se vydat doprava východním směrem. Po dalších 150 m chůze loukou se nachází lokalita.
  2. Cyklostezky - 6118, 6018  
  3. Turistické trasy - ne  
  4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Jalovce obecné neodmyslitelně doprovázely na Valašsku pastviny ovcí a kravPohled jihovýchodním směrem na PP Růždecký VesníkJalovce obecnéPopulace kruštíků a vstavačů jsou součástí lučního společenstva v PR Růždecký VesníkJalovce obecnéLuční společenstvo bývalé pastvinyJalovčinkyPlody jalovce se nazývají jalovčinky Samičí rostlina jalovce obecného s jalovčinkamiJedno z několika stavení neobývané osady Hlinský

Mapa

GPS zem. šířka: 49.37747   zem. délka: 17.99035


Kontakt

Poznámka


Klíčová slova

  • jalovcová pastvina
  • jalovec obecný
  • orchidej
  • přírodní památka

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu