Růždecký Vesník

Vrch Na Vlčici (606 m n. m.) - jižní svah
Vsetín - místní část Růždecký Vesník - osada Hlinský

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Louka

Jalovcová pastvina je předmětem ochrany v PR Růždecký Vesník

Přírodní památka Růždecký Vesník byla vyhlášena v roce 1999 a její rozloha je 3,65 ha. Nachází se na východním okraji osady Hlinský. 

Důvodem ochrany této odlehlé louky jsou - v dřívějších dobách na pastvinách běžně rostoucí - jalovce obecné (Juniperus communis), dále pak zvláště chráněné druhy orchidejí: vstavač kukačka (Orchis morio), kruštík bahenní (Epipactis palustris), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia). Romantická louka s jalovci je důmyslně skryta na svahu mezi lesy nedaleko několika - v současnosti trvale neobydlených - stavení, která jsou od nejbližší vesnice Vesník vzdálena téměř 2 km.

Najít a bez problémů vystoupat k osadě, projít ji a dostat se až k samotné přírodní památce je tedy poměrně náročný úkol a bez mapy se neobejdete. Pokud to ale dokážete, budete odměněni překrásným zákoutím přírody s výhledy na protější svahy kopců. Máte-li navíc zájem o přírodu kolem sebe, je Růždecký Vesník ideálním místem, kde si rozšířit - s klíčem nebo atlasem rostlin v ruce - své znalosti nejen rostlinných druhů. 

Největší a nejzachovalejší jalovcová pastvina Jalovcová stráň u Nedašova se nachází asi 35 km jižně od Růždeckého Vesníku. 

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín-Bobrky, silnice 437 Vsetín-Bobrky - Vsetín. Za průmyslovou zónou odbočit 300 m za železničním přejezdem doleva směrem do místní části Vesník. Po 1,5 km jízdy obcí pokračovat na křižovatce rovně a pokračovat 800 m podél potoku Vesník. U křižovatky účelových komunikací zaparkovat auto u cesty a dále po provizorně zpevněné cestě pokračovat pěšky. Po 1 km chůze se nachází několik stavení. Po průchodu mezi nimi ve směru na sever je za potůčkem vjezd na louku. Na louce se vydat doprava východním směrem. Po dalších 150 m chůze loukou se nachází lokalita.
  2. Cyklostezky - 6118, 6018  
  3. Turistické trasy - ne  
  4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Jalovce obecné neodmyslitelně doprovázely na Valašsku pastviny ovcí a kravPohled jihovýchodním směrem na PP Růždecký VesníkJalovce obecnéPopulace kruštíků a vstavačů jsou součástí lučního společenstva v PR Růždecký VesníkJalovce obecnéLuční společenstvo bývalé pastvinyJalovčinkyPlody jalovce se nazývají jalovčinky Samičí rostlina jalovce obecného s jalovčinkamiJedno z několika stavení neobývané osady Hlinský

Mapa

GPS zem. šířka: 49.37747   zem. délka: 17.99035


Kontakt

Poznámka


Klíčová slova

  • jalovcová pastvina
  • jalovec obecný
  • orchidej
  • přírodní památka

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu