Růždecký Vesník

Vrch Na Vlčici (606 m n. m.) - jižní svah
Vsetín - místní část Růždecký Vesník - osada Hlinský

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Louka

Jalovcová pastvina je předmětem ochrany v PR Růždecký Vesník

Přírodní památka Růždecký Vesník byla vyhlášena v roce 1999 a její rozloha je 3,65 ha. Nachází se na východním okraji osady Hlinský. 

Důvodem ochrany této odlehlé louky jsou - v dřívějších dobách na pastvinách běžně rostoucí - jalovce obecné (Juniperus communis), dále pak zvláště chráněné druhy orchidejí: vstavač kukačka (Orchis morio), kruštík bahenní (Epipactis palustris), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia). Romantická louka s jalovci je důmyslně skryta na svahu mezi lesy nedaleko několika - v současnosti trvale neobydlených - stavení, která jsou od nejbližší vesnice Vesník vzdálena téměř 2 km.

Najít a bez problémů vystoupat k osadě, projít ji a dostat se až k samotné přírodní památce je tedy poměrně náročný úkol a bez mapy se neobejdete. Pokud to ale dokážete, budete odměněni překrásným zákoutím přírody s výhledy na protější svahy kopců. Máte-li navíc zájem o přírodu kolem sebe, je Růždecký Vesník ideálním místem, kde si rozšířit - s klíčem nebo atlasem rostlin v ruce - své znalosti nejen rostlinných druhů. 

Největší a nejzachovalejší jalovcová pastvina Jalovcová stráň u Nedašova se nachází asi 35 km jižně od Růždeckého Vesníku. 

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín-Bobrky, silnice 437 Vsetín-Bobrky - Vsetín. Za průmyslovou zónou odbočit 300 m za železničním přejezdem doleva směrem do místní části Vesník. Po 1,5 km jízdy obcí pokračovat na křižovatce rovně a pokračovat 800 m podél potoku Vesník. U křižovatky účelových komunikací zaparkovat auto u cesty a dále po provizorně zpevněné cestě pokračovat pěšky. Po 1 km chůze se nachází několik stavení. Po průchodu mezi nimi ve směru na sever je za potůčkem vjezd na louku. Na louce se vydat doprava východním směrem. Po dalších 150 m chůze loukou se nachází lokalita.
  2. Cyklostezky - 6118, 6018  
  3. Turistické trasy - ne  
  4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Jalovce obecné neodmyslitelně doprovázely na Valašsku pastviny ovcí a kravPohled jihovýchodním směrem na PP Růždecký VesníkJalovce obecnéPopulace kruštíků a vstavačů jsou součástí lučního společenstva v PR Růždecký VesníkJalovce obecnéLuční společenstvo bývalé pastvinyJalovčinkyPlody jalovce se nazývají jalovčinky Samičí rostlina jalovce obecného s jalovčinkamiJedno z několika stavení neobývané osady Hlinský

Mapa

GPS zem. šířka: 49.37747   zem. délka: 17.99035


Kontakt

Poznámka


Klíčová slova

  • jalovcová pastvina
  • jalovec obecný
  • orchidej
  • přírodní památka

NovinkyMeziříčská noc padajících hvězd

23.07.2019

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Maximum jeho činnosti... číst více

50 let od přistání na Měsící

11.07.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. si Vás dovoluje pozvat 20. 7. 2019 na vzpomínkové sobotní... číst více

Hradní Planetárium na hradě Starý Jičín

24.06.2019

Hrad Starý Jičín Vám mimo dokonalý klid a pohodu nabízí nejen bohatou historii, ale i několik... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     Letní prázdninový program

1. 7. - 31. 8. 2019


mapa webu