Rozhledna Hostýn

Vrch Svatý Hostýn (734 m n. m.) - Hostýnské vrchy 

Kategorie: Rozhledny

Rozhledna na Svatém Hostýně

Vrch Svatý Hostýn (734 m n. m.), na jehož vrcholu kromě rozhledny naleznete také  baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Sarkandrovou kapli, klášter, Starou křížovou cestu, Jurkovičovu křížovou cestu, Vodní kapli, hřbitov, 242 m dlouhé pískovcové schodiště, kramářské boudy, poutní domy, Ovčárnu - ubytovací hostinec, památníky prvního, druhého a třetího odboje, větrnou elektrárnu a Svatohostýnské muzeum, není sice nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů (tím je Kelčský Javorník /865 m n. m./), ale bezpochyby je nejznámějším a nejnavštěvovanějším.

Historie rozhledny na Svatém Hostýně sahá do konce 19. století, kdy současně s myšlenkou na výstavbu rozhledny byla navržena oprava a posvěcení chrámu, výstavba cyrilometodějské kaple, rozšíření jezuitského domu a vybudování první křížové cesty. Rozestavěná rozhledna však byla kompletně zničena velkou letní vichřicí. Ani toto však neodradilo snahy o vybudování rozhledny a i přes finanční obtíže mohl 1. září 1897 císař František Josef I. podepsat zakládací listinu rozhledny a dotknout se základního kamene rozhledny přímo na Svatém Hostýně.

Půdorys rozhledny je tvořen dvěma velkými kruhy o průměru 7 m a 3 m. Tloušťka zdiva z tvrdého hostýnského kamene je 70 cm. Původní vzhled se poněkud lišil od současného. Na zděné části o výšce 12 m byla otevřená vyhlídka a stavba dále pokračovala štíhlou dřevěnou nadstavbou s malou věžičkou na jejím konci. Na ní se otáčel pozlacený obraz Panny Marie Hostýnské a nad obrazem zářil kříž. Celková výška stavby byla 27 m. Dnes je to přibližně 15 m a vyhlídka je krytá.

V období první republiky byla věžička snesena a k rozhlížení sloužila jen hlavní terasa překrytá jehlancovitou střechou. V letech 1957 až 1971 sloužila rozhledna jako retranslační stanice pro dálkový přenos televizního signálu a nebyla návštěvníkům přístupná. Až teprve v roce 1987 přivítala rozhledna znovu turisty. To už byl vyhlídkový prostor opatřen skleněnými okny a zakryt plochou střechou s kovovým zábradlím. V letech 2002 - 2003 byla rozhledna kompletně zrekonstruována, a to za účelem jejího využívání jako důležitého bodu integrovaného záchranného systému. Byl zpevněn obvodový plášť, byla zcela obnovena horní dřevěná nástavba včetně ocelové konstrukce a oken. Takto můžete rozhlednu spatřit i dnes.

V přízemí rozhledny je kaple Svatého kříže, která zde byla vybudována současně s výstavbou rozhledny. Přes ručně kované železné dveře spatříte oltář a nad ním pískovcovou sochu Panny Marie Bolestné a mramorový kříž. Dne 14. září 1898 byla kaple posvěcena a první mši v ní sloužil její zakladatel (a také zakladatel rozhledny) P. Cibulka aby, jak píše: "Svatý kříž, jejž vštípili sv. Cyril a Metoděj, posilnil a potěšil věřící a aby svítilo světlo milosti a slávy ctitelům Panny Marie Hostýnské".

Z vyhlídkové plošiny rozhledny spatříte jako na dlani město Bystřici pod Hostýnem a okolní vrcholky Hostýnských vrchů.

Úžasný zážitek vám již při příchodu k rozhledně a i samotný výhled z ochozu může ovlivnit - ať negativně či pozitivně - jen pár desítek metrů vzdálená větrná elektrárna, která zde stojí od roku 1994. Výška ocelového stožáru je 30 m a délka jedné ze tří lopatek je 13,5 m. Výkon zažízení je 225 kW.

Kromě tradiční návštěvy baziliky Nanebevzetí Panny Marie na vrchu Hostýn si dopřejte také prohlídku Svatohostýnského muzea a projděte se po kamenném schodišti dolů k pramenu Vodní kaple, kde najdete příjemné zákoutí v lese s občerstvující chladivou vodou.


Otevírací doba

Otevírací doba:
červenec, srpen:
pondělí - neděle: 8:30 - 12:00; 12:30 - 16:30
květen, červen, září:
sobota, neděle: 8:30 - 12:00; 12:30 - 16:30

Mimo provozní dobu lze návštěvu domluvit v kanceláři Matice svatohostýnské.

Vstupné:
- osoby nad 15 let - 10 Kč
- děti 3 - 15 let - 5 Kč
- děti do 3 let - zdarma

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem. Ulicí Hostýnská dojet do místní části Vinohrádek, kde je možné zaparkovat. Automobilová doprava na vrch Hostýn je regulována. Byla zde zavedena pravidelná autobusová doprava.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • červená Bystřice pod Hostýnem - Hostýn - Rozhledna Hostýn - Obřany - Rusava - Holešov
  • 400 m severovýchodně od žluté Hostýn - Pod Valy
 4. Naučné stezky - NS Hostýnské vrchy 

Další fotografie

Výhled směrem Bystřice pod HostýnemAž metr tlusté zdi jsou tvořené z tvrdého hostýnského kameneVýhled na Bystřici pod HostýnemVýhled na Bystřici pod HostýnemKaple Svatého kříže v přízemí rozhledny Příchod k rozhledně směrem od hřbitova na Svatém HostýněRozhledna s větrnou elektrárnouVětrná elektrárna u rozhledny

Mapa

GPS zem. šířka: 49.38019   zem. délka: 17.70176


Kontakt

 • Adresa: Matice svatohostýnská, občanské sdružení, Svatý Hostýn 115, 768 61 Bystřice pod Hostýnem
 • Telefon: 573 381 693
 • E-mail: matice@hostyn.cz
 • Internet: www.hostyn.cz

Poznámka


Klíčová slova

 • Hostýnské vrchy
 • kaple
 • kříž
 • rozhledna

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu