Rákosina ve Stříteži

Leží 500 m východně od obce Střítež nad Bečvou
 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Vodní plocha

Celkový pohled na přírodní památku

Přírodní památka Rákosina ve Stříteži nad Bečvou se nachází ve východní části obce Střítež nad Bečvou, na louce mezi lesem na severním svahu kopce Hostýn (416 m n. m.) a silnicí spojující obce Střítež nad Bečvou a Vidče.

Území bylo vyhlášeno za přírodní památku v roce 1994. Mokřad se 3 tůněmi má rozlohu 1,76 ha. Důvodem zamokření tohoto území jsou geologické podmínky (nepropustné podloží a jílovitohlinité půdy kryjící písčitohlinité sedimenty nivy Rožnovské Bečvy, která pramení na úbočí kopce Vysoká /1 024 m n. m./ v Moravskoslezských Beskydech). Nicméně zajímavostí je, že na mapě stabilního katastru z 1. poloviny 19. století je v těchto místech vyznačen panský rybník.

Takovýchto míst, jako je Rákosina ve Stříteži nad Bečvou, je v České republice nespočet a nejsou chráněna. Avšak v rámci Chráněné krajinné oblasti Beskydy se jedná o unikátní ekosystém mokřadních společenstev rostlinných a živočišných druhů, který je právě pro tuto oblast vzácný. Ze zástupců flóry se zde vyskytují například rákos obecný (Phragmites communis), karbinec evropský (Lycopus europaeus), žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica) a ostřice řízná (Carex gracilis). Ze zástupců fauny je to například vážka jasnoskvrnná (Leucorrhinia pectoralis), šídlo rákosní (Aeschna affinis), škeble rybničná (Anodonta cygnea), rosnička zelená (Rana dalmatina), čolek velký (Triturus cristatus), chřástal vodní (Rallus aquaticus) a polák velký (Aythya ferina). Hustá rákosina je také ideálním krytem pro bažanta obecného (Phasianus colchicus) a zajíce polního (Lepus europaeus), a také pro ptactvo během tahu.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

  1. Příjezd autem - ze silnice 35 (E 442) Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radoštěm, na 7,5 km směr Rožnov pod Radhoštěm odbočit doprava na obec Střítež nad Bečvou. Projet obcí Střítež nad Bečvou ve směru obec Vidče. Po 150 m jízdy zaparkovat u krajnice. Dále pokračovat 150 m chůzí po louce k lokalitě, která je dobře viditelná z cesty.  
  2. Cyklostezky - 150 m východně od 6219
  3. Turistické trasy - ne
  4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Zamokřené území je téměř ze všech stran ohraničenou loukouHustý porost rákosu a keře jsou ideálním úkrytem pro ptactvoNedaleko rákosiny teče Rožnovská BečvaOznačení přírodní památky malým státním znakemPřístup k přírodní památce je možný loukou nebo cestou z obce Střítež nad Bečvou

Mapa

GPS zem. šířka: 49.45604   zem. délka: 18.06779


Kontakt

Poznámka


Klíčová slova

  • mokřad
  • Moravskoslezské Beskydy
  • přírodní památka
  • rákos obecný
  • rybník

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu