Prales Razula

Velké Karlovice - místní část Leskové 
Leží v závěru údolí Hanzlůvka.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Les

Ponechání odumřelých stromů v lese je typické pro bezzásahové území národní přírodní rezervace

Prales Razula byl vyhlášen Národní přírodní rezervací již v roce 1933. Výměra rezervace je 23,52 ha. Nachází se asi 2 km jihovýchodně od Leskového - místní části obce Velké Karlovice - v závěru údolí Hanzlůvka, v nadmořeské výšce 660 - 812 m n. m.

Předmětem ochrany je lesní porost letitých velikánů jedlí bělokorých (Abies alba) a buků lesních (Fagus sylvatica) s příměsí smrku ztepilého (Picea abies) a javoru klenu (Acer pseudoplatanus). Les je ponechán přírodním zákonitostem a samovolnému vývoji bez zásahu člověka. Díky tomu jsou zde k vidění všechny fáze života stromu - jak malinkaté semenáčky rok nebo dva staré, tak stromy dorůstající a jen pár metrů vysoké, dále pak stromy dospělé v nejlepších letech svého života, v nepolední řadě stromy staré, často napadené dřevokaznými houbami a hmyzími škůdci, a nakonec stromy mrtvé - ať odumřelé stářím nebo díky vlivům životního prostředí. Takto různorodý les - jak počtem druhů stromů, tak jejich věkem - vytváří ideální prostředí pro život spoustě jiných (často velmi vzácných) organismů - ať rostlin, živočichů nebo hub. Ze vzácných druhů rostlin je to například samorostlík klasnatý (Actaea spicata), z živočichů čáp černý (Ciconia nigra) a z hub korálovec jedlový (Hericium flagellum).

Pokud by člověk neovlivňoval les svou činností, především nevysazoval druhy stromů, které jsou k užitku pro něj a ne pro přírodu, vypadal by les v našich zeměpisných šířkách a v nadmořských výškách okolo 700 m n. m. právě tak, jak vypadá malinkatý ostrůvek "divoké přírody" nedaleko obce Velké Karlovice. Zároveň je toto místo zdrojem poznání souvislostí různých živočišných říší a jejich vzájemné závislosti jedné na druhé.

U pomyslného "vstupu" do Národní přírodní rezervace Razula směrem do Velkých Karlovic je na břehu potoka postaven kruhový dřevěný altánek s lavičkami, u kterého je nainstalována informační tabule upozorňující mimo přírodní zajímavosti také na určitá omezení pro návštěvníky rezervace vyplývající ze zákona.

Pokud vaše cesta z pralesa bude pokračovat směrem Velké Karlovice, určitě navštivte Karlovské muzeum a Kostel Panny Marie Sněžné v historickém centru.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E 442) Valašské Meziříčí - Prostřední Bečva, silnice 481 Prostřední Bečva - Velké Karlovice. Odbočit doleva na silnici 487 směr Makov. Po 6 km jízdy odbočit v místní části obce Leskové u dřevěné kaple doprava na místní komunikaci. Po 1,5 km jízdy (silnice končí závorou) zaparkovat na okraji silnice. Pokračovat pěšky asi 500 m na křižovatku lesních cest. Lokalita se nachází mezi dvěma cestami vedoucími východním směrem.  
 2. Cyklostezky - 6020/4
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Rozcestník cyklostezek vedoucí po lesních cestách lemující hranice RazulyAltánek s informační tabulí při "vstupu" do pralesaOdumřelé dřevo poskytuje útočiště druhům hmyzu a dřevokazných hubTroudnatce kopytovité na padlém kmeni pomáhají rozkladu stromu a uvolnění živinObrovské statné jedle vzbuzují v návštěvníkovi údivPohled do koruny jedleJedna z lesních cest lemující pralesRozložené dřevo slouží jako zdroj živin pro další generace lesaKoryto potoka Malá HanzlůvkaChůdovité kořeny smrkuTéměř rozložené kmeny stromů

Mapa

GPS zem. šířka: 49.36113   zem. délka: 18.37662


Kontakt

Poznámka


Klíčová slova

 • altán
 • buk lesní
 • jedle bělokorá
 • les
 • Moravskoslezské Beskydy
 • národní přírodní rezervace
 • prales

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu