Prales Javorina

Vrch Velká Javorina (970 m n. m.) - Bílé Karpaty
Leží 3,4 km západně od obce Strání - místní části Květná.
 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Les

Bohatá různorodost výšky, věku a druhů dřevinné vegetace

Národní přírodní rezervace Javorina o rozloze 165,9 ha byla vyhlášena roku 2007. Spojuje dvě dříve vyhlášené rezervace - NPR Javořina a PR Javoina - a rozprostírá se na České i Slovenské straně. Nachází se na severním svahu kopce Velká Javorina (970 m n. m.) - nejvyššího vrcholu Bílých Karpat, asi 3,4 km západně od obce Strání - její místní části Květná.

Cenné a chráněné jsou především původní listnaté porosty javoru klenu (Acer pseudoplatanus), buku lesního (Fagus sylvatica) a jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior), které jsou díky téměř 200 let trvajícímu bezzásahovému režimu pralesovitého charakteru.  Ve srovnání s lesy tvořené jednou dřevinou stejného věku vytváří zdejší věkové, výškově a druhově různorodý les ideální životní podmínky pro velké množství dalších druhů rostlin, živočichů a hub. 

Díky zelené turistické trase vedoucí skrz celý prales Javorina a díky lesní cestě vedoucí po hřebenu mezi kopci Velká Javorina a Jelenec, která je současně státní hranicí, je návštěvníkovi celý tento přírodní skvost zpřístupněn. Občasné přelézání kmenů na stezku spadlých donutí člověka soustředit se také na flóru a faunu žijící na těchto odumřelých jedincích.

Zelená stezka vede na odlesněný vrchol Velká Javorina, který je také součástí rezervace a který byl pravděpodobně v minulosti klučením zbaven stromů. V současnosti je na něm jediná horská smilková louka v Bílých Karpatech. Dříve zde rostly vzácné druhy rostlin typické pro vysokohorské oblasti. Hnojením v minulosti však byly tyto druhy zničeny. Nyní se zde opět navrací.

Na vrchu Jelenec (925 m n. m.), který se nachází ve východní části rezervace, stojí bývalá vojenská věž. Dodnes nejsou vyřešeny majetkové spory mezi Českou a Slovenskou republikou po rozdělení Československé republiky a o věž a okolní bývalé vojenské objekty nikdo nepečuje. Na vlastní nebezpečí je věž volně přístupná a slouží jako rozhledna (Rozhledna Jelenec). Úžasný výhled, jaký se rozevře odvážnému turistovi po adrenalinovém výstupu na věž, nenabízí žádná jiná rozhledna v okolí. 

Od vysílače umístěného na vrcholu Velké Javoriny je nádherný výhled na okolní vrcholy Bílých Karpat. 

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice, silnice 49 Vizovice - Zádveřice-Raková, silnice 492 Zádveřice-Raková - Biskupice, silnice 490 Biskupice - Dolní Němčí, silnice 498 Dolní Němčí - Slavkov, silnice 54 Slavkov - Strání (místní část Květná). Zaparkovat v obci Květná. Pokračovat 3,5 km pěšky po zelené turistické trase.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • zelená Velký Lopeník - Květná - NPR Javorina - Velká Javorina
  • červená (Cesta Hrdinů Slovenského národního povstání) - Kykula - Troják - Kamenná bouda - Velká Javorina - Myjava
  • modrá Velká nad Veličkou - Nová Lhota - Velká Javorina - Lubina
  • žlutá  Stará Turá - Velká Javorina  
 4. Naučné stezky - NS Javořinská 

Další fotografie

Odumřelé, zlomené a vyvrácené stromy jsou ponechány v národní přírodní rezervaciNPR Velká JavorinaOdumřelé stromy jsou domovem pro dřevokazné druhy hub - např. korálovceRozklad mrtvého dřeva je především díky houbám a hmyzuDetail houby korálovecVysílač na nejvyšším vrcholu Bílých Karpat - Velké Javorině (970 m n .m.)Pohled na vrchol Velká Javorina z cesty na Velký Lopeník (911 m n. m.)Smilková horská louka u vrcholu Velké JavorinyBývalá vojenská věž - v současné době rozhledna se vstupem na vlastní nebezpečí - na vrcholu Jelenec (925 m n. m.)

Mapa

GPS zem. šířka: 48.86179   zem. délka: 17.68343


Kontakt

Poznámka

Na vrcholu Velké Javoriny stojí na slovenské straně turistická chata - Holubyho chata, kde je možné se občerstvit a případně ubytovat. Více na odkaze: www.freewebs.com/holubyhochata/index.htm

Klíčová slova

 • Bílé Karpaty
 • buk lesní
 • javor klen
 • les
 • národní přírodní rezervace
 • naučná stezka
 • prales
 • smilková louka
 • vojenská věž

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu