Prales Javorina

Vrch Velká Javorina (970 m n. m.) - Bílé Karpaty
Leží 3,4 km západně od obce Strání - místní části Květná.
 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Les

Bohatá různorodost výšky, věku a druhů dřevinné vegetace

Národní přírodní rezervace Javorina o rozloze 165,9 ha byla vyhlášena roku 2007. Spojuje dvě dříve vyhlášené rezervace - NPR Javořina a PR Javoina - a rozprostírá se na České i Slovenské straně. Nachází se na severním svahu kopce Velká Javorina (970 m n. m.) - nejvyššího vrcholu Bílých Karpat, asi 3,4 km západně od obce Strání - její místní části Květná.

Cenné a chráněné jsou především původní listnaté porosty javoru klenu (Acer pseudoplatanus), buku lesního (Fagus sylvatica) a jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior), které jsou díky téměř 200 let trvajícímu bezzásahovému režimu pralesovitého charakteru.  Ve srovnání s lesy tvořené jednou dřevinou stejného věku vytváří zdejší věkové, výškově a druhově různorodý les ideální životní podmínky pro velké množství dalších druhů rostlin, živočichů a hub. 

Díky zelené turistické trase vedoucí skrz celý prales Javorina a díky lesní cestě vedoucí po hřebenu mezi kopci Velká Javorina a Jelenec, která je současně státní hranicí, je návštěvníkovi celý tento přírodní skvost zpřístupněn. Občasné přelézání kmenů na stezku spadlých donutí člověka soustředit se také na flóru a faunu žijící na těchto odumřelých jedincích.

Zelená stezka vede na odlesněný vrchol Velká Javorina, který je také součástí rezervace a který byl pravděpodobně v minulosti klučením zbaven stromů. V současnosti je na něm jediná horská smilková louka v Bílých Karpatech. Dříve zde rostly vzácné druhy rostlin typické pro vysokohorské oblasti. Hnojením v minulosti však byly tyto druhy zničeny. Nyní se zde opět navrací.

Na vrchu Jelenec (925 m n. m.), který se nachází ve východní části rezervace, stojí bývalá vojenská věž. Dodnes nejsou vyřešeny majetkové spory mezi Českou a Slovenskou republikou po rozdělení Československé republiky a o věž a okolní bývalé vojenské objekty nikdo nepečuje. Na vlastní nebezpečí je věž volně přístupná a slouží jako rozhledna (Rozhledna Jelenec). Úžasný výhled, jaký se rozevře odvážnému turistovi po adrenalinovém výstupu na věž, nenabízí žádná jiná rozhledna v okolí. 

Od vysílače umístěného na vrcholu Velké Javoriny je nádherný výhled na okolní vrcholy Bílých Karpat. 

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice, silnice 49 Vizovice - Zádveřice-Raková, silnice 492 Zádveřice-Raková - Biskupice, silnice 490 Biskupice - Dolní Němčí, silnice 498 Dolní Němčí - Slavkov, silnice 54 Slavkov - Strání (místní část Květná). Zaparkovat v obci Květná. Pokračovat 3,5 km pěšky po zelené turistické trase.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • zelená Velký Lopeník - Květná - NPR Javorina - Velká Javorina
  • červená (Cesta Hrdinů Slovenského národního povstání) - Kykula - Troják - Kamenná bouda - Velká Javorina - Myjava
  • modrá Velká nad Veličkou - Nová Lhota - Velká Javorina - Lubina
  • žlutá  Stará Turá - Velká Javorina  
 4. Naučné stezky - NS Javořinská 

Další fotografie

Odumřelé, zlomené a vyvrácené stromy jsou ponechány v národní přírodní rezervaciNPR Velká JavorinaOdumřelé stromy jsou domovem pro dřevokazné druhy hub - např. korálovceRozklad mrtvého dřeva je především díky houbám a hmyzuDetail houby korálovecVysílač na nejvyšším vrcholu Bílých Karpat - Velké Javorině (970 m n .m.)Pohled na vrchol Velká Javorina z cesty na Velký Lopeník (911 m n. m.)Smilková horská louka u vrcholu Velké JavorinyBývalá vojenská věž - v současné době rozhledna se vstupem na vlastní nebezpečí - na vrcholu Jelenec (925 m n. m.)

Mapa

GPS zem. šířka: 48.86179   zem. délka: 17.68343


Kontakt

Poznámka

Na vrcholu Velké Javoriny stojí na slovenské straně turistická chata - Holubyho chata, kde je možné se občerstvit a případně ubytovat. Více na odkaze: www.freewebs.com/holubyhochata/index.htm

Klíčová slova

 • Bílé Karpaty
 • buk lesní
 • javor klen
 • les
 • národní přírodní rezervace
 • naučná stezka
 • prales
 • smilková louka
 • vojenská věž

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu