Obydlí zvěrokleštiče

Komňa 6, Komňa 

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

Stylově zrekonstruovaný památkově chráněný objekt a kulturní památka se nachází v centru obce Komňa naproti kostelu, asi 200 m severně od místního obecního úřadu.

V tomto netradičním muzeu budete jen těžko hledat expozice věnované např. místním tradicím a zvykům, krojům či okolní přírodě. Domek slouží jako ukázka bydlení zvěrokleštiče v 2. pol. 19. století a je zde umístěna expozice kdysi rozšířeného a dnes již neexistujícího řemesla zvěrokleštičství.

Objekt s více než stopadesátiletou historií, z níž velká část je pevně spjatá se zvěrokleštičstvím, vykoupila v roce 2006 obec Komňa a po zrekonstruování a vybavení interiéru dobovým nábytkem zpřístupnila v roce 2009 veřejnosti.

Ústředním tématem celé prohlídky je řemeslo, které bylo právě v okolí měst Bojkovice (vzdálené asi 6 km od Komni) a Slavičína (vzdálené asi 17 km od Komni) velmi rozšířené a místní mistři kastrovali zvířata nejen v přilehlých vesnicích, ale také po celé Moravě a Evropě.

Profese zvěrokleštiče, který byl často nazýván jako nunvář, na Valašsku a Slovácku pak miškář nebo švihák, zanikla v 50. letech 20. století po ustanovení veterinárních práv, která umožnila tyto zákroky provádět pouze zvěrolékařům. Nicméně až do počátku 20. století bylo toto řemeslo velmi ceněno a mezi lidmi váženo. 

Klestěním jsou zvířata zbavována pohlavních žláz, což především u hospodářských zvířat snižuje agresivitu, zvířata jsou klidnější (důležité především při využívání zvířat při pracích v lese a na poli) a tento zákrok má také vliv na chuť a kvalitu masa chovaných zvířat. 

Zvěrokleštiči si svou prací přišli k slušnému výdělku a byli také nositeli pokroku, když se vraceli domů ze svých cest po Evropě. Není tedy divu, že Komňa byla jedním z prvních míst u nás, kde se začaly používat různé nástroje a nářadí v té době již běžně užívané v jiných zemích, např. ruchadlo. 

Česko-slovenské pohraničí a Bílé Karpaty vám nabízí spoustu dalších míst k navštívení - např. nedaleký Lom Rasová či Rozhledna Lopeník

Otevírací doba

Otevírací doba:
- otevřeno na požádání (viz kontakt na průvodce)

Vstupné:
 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice, silnice 49 Vizovice - Zádveřice-Raková, silnice 492 Zádveřice-Raková - Pozlovice, silnice 493 Pozlovice - Slavičín. 1,5 km před městem Slavičín odbočit doprava směr obec Rudimov, Bojkovice. Silnice 496 Bojkovice - Komňa. V obci Komňa zaparkovat u kostela.
 2. Cyklostezky - 5056
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - NS Koménka

Další fotografie


Mapa

GPS zem. šířka: 48.99588   zem. délka: 17.79958


Kontakt

 • Adresa: Obecní úřad obec Komňa, Komňa 42, 687 71 Komňa 
 • Telefon:  572 641 140, 763 750 290
 • Průvodce: Miroslava Šašinková
 • Telefon - průvodce: 572 642 430
 • E-mail: obeckomna@quick.cz, obec@komna.cz
 • Internet: www.komna.cz

Poznámka

 

Klíčová slova

 • kulturní památka
 • muzeum

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu