Obydlí zvěrokleštiče

Komňa 6, Komňa 

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

Stylově zrekonstruovaný památkově chráněný objekt a kulturní památka se nachází v centru obce Komňa naproti kostelu, asi 200 m severně od místního obecního úřadu.

V tomto netradičním muzeu budete jen těžko hledat expozice věnované např. místním tradicím a zvykům, krojům či okolní přírodě. Domek slouží jako ukázka bydlení zvěrokleštiče v 2. pol. 19. století a je zde umístěna expozice kdysi rozšířeného a dnes již neexistujícího řemesla zvěrokleštičství.

Objekt s více než stopadesátiletou historií, z níž velká část je pevně spjatá se zvěrokleštičstvím, vykoupila v roce 2006 obec Komňa a po zrekonstruování a vybavení interiéru dobovým nábytkem zpřístupnila v roce 2009 veřejnosti.

Ústředním tématem celé prohlídky je řemeslo, které bylo právě v okolí měst Bojkovice (vzdálené asi 6 km od Komni) a Slavičína (vzdálené asi 17 km od Komni) velmi rozšířené a místní mistři kastrovali zvířata nejen v přilehlých vesnicích, ale také po celé Moravě a Evropě.

Profese zvěrokleštiče, který byl často nazýván jako nunvář, na Valašsku a Slovácku pak miškář nebo švihák, zanikla v 50. letech 20. století po ustanovení veterinárních práv, která umožnila tyto zákroky provádět pouze zvěrolékařům. Nicméně až do počátku 20. století bylo toto řemeslo velmi ceněno a mezi lidmi váženo. 

Klestěním jsou zvířata zbavována pohlavních žláz, což především u hospodářských zvířat snižuje agresivitu, zvířata jsou klidnější (důležité především při využívání zvířat při pracích v lese a na poli) a tento zákrok má také vliv na chuť a kvalitu masa chovaných zvířat. 

Zvěrokleštiči si svou prací přišli k slušnému výdělku a byli také nositeli pokroku, když se vraceli domů ze svých cest po Evropě. Není tedy divu, že Komňa byla jedním z prvních míst u nás, kde se začaly používat různé nástroje a nářadí v té době již běžně užívané v jiných zemích, např. ruchadlo. 

Česko-slovenské pohraničí a Bílé Karpaty vám nabízí spoustu dalších míst k navštívení - např. nedaleký Lom Rasová či Rozhledna Lopeník

Otevírací doba

Otevírací doba:
- otevřeno na požádání (viz kontakt na průvodce)

Vstupné:
 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice, silnice 49 Vizovice - Zádveřice-Raková, silnice 492 Zádveřice-Raková - Pozlovice, silnice 493 Pozlovice - Slavičín. 1,5 km před městem Slavičín odbočit doprava směr obec Rudimov, Bojkovice. Silnice 496 Bojkovice - Komňa. V obci Komňa zaparkovat u kostela.
 2. Cyklostezky - 5056
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - NS Koménka

Další fotografie


Mapa

GPS zem. šířka: 48.99588   zem. délka: 17.79958


Kontakt

 • Adresa: Obecní úřad obec Komňa, Komňa 42, 687 71 Komňa 
 • Telefon:  572 641 140, 763 750 290
 • Průvodce: Miroslava Šašinková
 • Telefon - průvodce: 572 642 430
 • E-mail: obeckomna@quick.cz, obec@komna.cz
 • Internet: www.komna.cz

Poznámka

 

Klíčová slova

 • kulturní památka
 • muzeum

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu