Na Špitálkách

Pod Cukrovarem, Staré Město 

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

Základy kostela z doby Velké Moravy

„Velká Morava“ u kovošrotu - i tak lze charakterizovat archeologickou lokalitu „Na Špitálkách“ ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Taková je současná situace základů velkomoravského kostela z 9. stol. n. l., který byl objeven v roce 1949 při těžbě štěrku ze slepého ramene řeky Moravy. Ke kostelu přiléhá areál firmy na zpracování odpadu. Kromě již zmíněných základů zde bylo objeveno 38 hrobů s bohatou výbavou (ostruhy, železné nože, stříbrné i zlaté náušnice a gombíky, kování rakví). Nejznámějším nálezem je kruhovitá plaketa s vytepaným reliéfem jezdce se sokolem.

Samotný kostel měl délku 18,5 m a šířku 8 m. Do kostela se vstupovalo přes předsíň (nartex) do obdélníkové lodi rozčleněné šesti podpěrkami a zakončené polokruhovou apsidou. U severovýchodního rohu kostela byla objevena ještě jedna stavba. Nejspíše se jednalo o baptisterium, tedy křtící kapli.

Z archeologického průzkumu okolí kostela se dá určit i lokalizace areálu opevněného sídla. Kostel stál v prostoru vnějšího opevnění u komunikace u brány.

I přes poněkud neutěšené okolí této národní kulturní památky stojí za to ji navštívit. Stejně tak další nedaleké závany z minulosti Českých zemí, který mi jsou nedaleký Archeoskanzen Modrá, Slovácké muzeum a Sady (Špitálky).

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Hulín, silnice R 55 Hulín - Otrokovice (nebo silnice 655 Hulín - Otrokovice), silnice 55 Otrokovice - Staré Město. Po průjezdu městem se silnice 55 (ulice Tovární) kříží s ulicí Brněnskou (napojení na silnici 50 směr Brno) na světelné křižovatce. Na této křižovatce pokračovat rovně - ulice Pod Cukrovarem. Na konci této slepě končící ulice zaparkovat na okraji silnice.
 2. Cyklostezky - 350 m jižně od 5150
 3. Turistické trasy:
  •  350 m jižně od zelené Staré Město, železniční stanice - Rozhledna Maják Šrotík - Rozhledna Rovnina - Mistřice - Pašovice - Luhačovice
  •  350 m jižně od červené Buchlov - Břestecká skála - Velehrad - Staré Město - Rozhledna Maják Šrotík - Staré Město, železniční stanice
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie


Mapa

GPS zem. šířka: 49.07204   zem. délka: 17.42893


Kontakt

 • Adresa: Slovácké muzeum, Smetanovy sady 179, 686 01 Uherské Hradiště
 • Telefon: 572 556 556, 572 551 370
 • E-mail: info@slovackemuzeum.cz
 • Internet: www.slovackemuzeum.cz 

Poznámka

 

Klíčová slova

 • kostel
 • národní kulturní památka
 • velkomoravské osídlení

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu