Mikuláštíkovo fojtství

Jasenná 60, Jasenná 

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

Pohled na budovu fojtství z prostranství před vchodem

Patrová dřevěná budova z ručně opracovaných trámů patřící mezi nejvýznamnější a nejzachovalejší památky lidové karpatské architektury u nás, byla postavena fojtem Jiřím Mikuláštíkem roku 1748 a nachází se 30 m východně od silnice 69 Vsetín - Vizovice.

Fojt byl člověk, který mimo to, že byl největším a nejváženějším sedlákem v kraji, stál zároveň v čele vesnice (v Čechách se jim říkalo rychtáři nebo starostové) a byl její vůdce. Vybíral poplatky a daně a měl právo soudit spory mezi sousedy. Fojtství se dědilo z generace na generaci. Vážnost rodu a bohatství vyžadovaly postavit si dům (většinou dřevěný), který sloužil nejen potřebám statku, ale také jako místní úřad, soudní budova a někdy i jako přechodné vězení.

Jiří Mikuláštík se stal Jasenským fojtem roku 1726, kdy dostal zvláštní privilegium od majitele vizovického panství hraběte Prokopa Gollena na svobodné držení fojtství. Přízeň svého pána, u kterého působil jako šafář (správce na hospodářském dvoru organizující práci čeledi), když "mne v nebezpečenství pilně opatroval tak, že když jsem já u vodě plynul, on, nelitujíce života svého, za mnou se směle pustil a od smrti mne vysvobodil", jak prohlásil sám hrabě. V celé historii nemělo fojtství jiného vlastníka než rodinu Mikuláštíkovu. V roce 1952 bylo fojtství vyhlášeno kulturní památkou. V 80. letech 20. století v něm vznikla expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně se zaměřením na život lidí na Valašsku a odboj proti fašismu. 

Dle restitučního zákona bylo roku 1992 fojtství vráceno rodině Mikuláštíkové, která v něm dodnes udržuje expozici s historickými exponáty z každodenního života tehdejších obyvatel, umístěnými ve velké jizbě, chlévě a v obytných místnostech v patře.

Pokud máte chvilku času, vydejte se asi 4 km Portášskou naučnou stezkou k Rozhledně Vartovna - výhledem určitě nebudete zklamáni. Pokud se vydáte pěšky 2,5 km silnicí směrem Ublo, sledujte bílou turistickou značku. Dovede vás k Přírodní památce Průkopa, která byla vyhlášena v roce 1984 k ochraně umělého terénního zářezu nedokončené železniční tratě z 1. republiky, kterým bylo odhaleno zajímavé geologické složení zdejší krajiny.

Otevírací doba

Otevírací doba a vstupné:
Informace o otevírací době a vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice. V obci Jasenná odbočit po asi 1 km jízdy obcí před kostelem doleva. Zaparkovat u kostela a pokračovat asi 100 m pěšky.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • zelená Syrákov - Mikuláštíkovo fojtství - Vizovice - Doubrava
 4. Naučné stezky - Portášská naučná stezka 

Další fotografie

Fojtství se honosí také balkónemZápražíPohled do jizby s dobovými denními předmětyJizba ve fojtstvíLetopočet ve štítu fojtství dokládá stáří budovyMikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Mapa

GPS zem. šířka: 49.26056   zem. délka: 17.89548


Kontakt

 • Adresa: Jasenná 60, 763 12 Jasenná
 • Telefon: 577 456 118, objednávka návštěvy květen - říjen: pondělí - pátek 732 141 768, sobota - neděle 604 220 344
 • E-mail: ou.jasenna@volny.cz
 • Internet: www.jasenna.eu

Poznámka

Bez předchozího objednání prohlídky je možné otevřeným zamřížovaným oknem nahlédnout do jizby s kuchyní. 

Klíčová slova

 • dřevěná stavba
 • expozice
 • fojtství
 • kulturní památka
 • naučná stezka
 • řemeslo
 • valašská světnice

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu