Mikuláštíkovo fojtství

Jasenná 60, Jasenná 

Kategorie: Muzea a přírodovědné expozice

Pohled na budovu fojtství z prostranství před vchodem

Patrová dřevěná budova z ručně opracovaných trámů patřící mezi nejvýznamnější a nejzachovalejší památky lidové karpatské architektury u nás, byla postavena fojtem Jiřím Mikuláštíkem roku 1748 a nachází se 30 m východně od silnice 69 Vsetín - Vizovice.

Fojt byl člověk, který mimo to, že byl největším a nejváženějším sedlákem v kraji, stál zároveň v čele vesnice (v Čechách se jim říkalo rychtáři nebo starostové) a byl její vůdce. Vybíral poplatky a daně a měl právo soudit spory mezi sousedy. Fojtství se dědilo z generace na generaci. Vážnost rodu a bohatství vyžadovaly postavit si dům (většinou dřevěný), který sloužil nejen potřebám statku, ale také jako místní úřad, soudní budova a někdy i jako přechodné vězení.

Jiří Mikuláštík se stal Jasenským fojtem roku 1726, kdy dostal zvláštní privilegium od majitele vizovického panství hraběte Prokopa Gollena na svobodné držení fojtství. Přízeň svého pána, u kterého působil jako šafář (správce na hospodářském dvoru organizující práci čeledi), když "mne v nebezpečenství pilně opatroval tak, že když jsem já u vodě plynul, on, nelitujíce života svého, za mnou se směle pustil a od smrti mne vysvobodil", jak prohlásil sám hrabě. V celé historii nemělo fojtství jiného vlastníka než rodinu Mikuláštíkovu. V roce 1952 bylo fojtství vyhlášeno kulturní památkou. V 80. letech 20. století v něm vznikla expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně se zaměřením na život lidí na Valašsku a odboj proti fašismu. 

Dle restitučního zákona bylo roku 1992 fojtství vráceno rodině Mikuláštíkové, která v něm dodnes udržuje expozici s historickými exponáty z každodenního života tehdejších obyvatel, umístěnými ve velké jizbě, chlévě a v obytných místnostech v patře.

Pokud máte chvilku času, vydejte se asi 4 km Portášskou naučnou stezkou k Rozhledně Vartovna - výhledem určitě nebudete zklamáni. Pokud se vydáte pěšky 2,5 km silnicí směrem Ublo, sledujte bílou turistickou značku. Dovede vás k Přírodní památce Průkopa, která byla vyhlášena v roce 1984 k ochraně umělého terénního zářezu nedokončené železniční tratě z 1. republiky, kterým bylo odhaleno zajímavé geologické složení zdejší krajiny.

Otevírací doba

Otevírací doba a vstupné:
Informace o otevírací době a vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice. V obci Jasenná odbočit po asi 1 km jízdy obcí před kostelem doleva. Zaparkovat u kostela a pokračovat asi 100 m pěšky.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • zelená Syrákov - Mikuláštíkovo fojtství - Vizovice - Doubrava
 4. Naučné stezky - Portášská naučná stezka 

Další fotografie

Fojtství se honosí také balkónemZápražíPohled do jizby s dobovými denními předmětyJizba ve fojtstvíLetopočet ve štítu fojtství dokládá stáří budovyMikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Mapa

GPS zem. šířka: 49.26056   zem. délka: 17.89548


Kontakt

 • Adresa: Jasenná 60, 763 12 Jasenná
 • Telefon: 577 456 118, objednávka návštěvy květen - říjen: pondělí - pátek 732 141 768, sobota - neděle 604 220 344
 • E-mail: ou.jasenna@volny.cz
 • Internet: www.jasenna.eu

Poznámka

Bez předchozího objednání prohlídky je možné otevřeným zamřížovaným oknem nahlédnout do jizby s kuchyní. 

Klíčová slova

 • dřevěná stavba
 • expozice
 • fojtství
 • kulturní památka
 • naučná stezka
 • řemeslo
 • valašská světnice

NovinkyNoc padajících hvězd

05.08.2020

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Jako každým rokem,... číst více

Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

 U města Odry na Novojičínsku se nedávno otevřel Flascharův důl. Toto důlní dílo z přelomu... číst více

I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu