Lesní lom - Brno - Líšeň

Severně od městské části Brna - Líšně ve velkém aktivním lomu. Lesní lom u Velké Klajdovky.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Pohled na Lesní lom směrem od jihu

Lesní lom je víceetážový jámový lom jehož provoz byl zastaven, ale v posledních letech se zde příležitostně těží. Nachází se severně od městské části Brna, Líšně; severovýchodně od Velké Klajdovky, východně od cesty č. 373 směrem z Brna-Líšně do Ochozu u Brna.

Lom je velmi vizuálně atraktivní a najdete v něm zejména vápence (macošského a líšeňského souvrství) a také sedimenty flyšového stádia tzv. kulmu Drahanské vrchoviny. Jsou zde k vidění různé druhy fácií od hlíznatých či bioklastických vápenců, přes vápence s rohovci až po droby a slepence. Svým časovým zařazením patří horniny v lokalitě do svrchního devon a spodního karbonu (kulm). Podrobnější informace o geologii lokality můžete najít na webu ČeGeS (viz, níže poznámka).

Lokalita je však zajímavé i z pohledu vyskytujících se rostlin, zajímavých přírodních biotopů, výskytem ptactva v okolních lesících a keřích.

Otevírací doba

-

Přístup

Přístup k lokalitě je relativně velmi pohodlný. Lze dojet automobilem k Hotelu Velká Klajdovka a pokud je to možné, naproti něj u hlavní cesty (č. 373) podélně zaparkovat (nedoporučujeme vjezd autem na odbočku).
Ve směru na Ochoz u Brna, nad Hotelem Velká Klajdovka je asfaltová odbočka doprava (naproti ní je odbočka na parkoviště k lomu Hády). Po odbočení doprava na asfaltovou cestu pak pěšky cca 10 minut pohodlnou chůzí. Cesta vás dovede až ke vstupu do lomu.

Do lomu je možné využít i alternativní přístup. Pokud byste zvolili cestu hromadnou dopravou po Brně, dojeďte na zastávku Podbělová (Brno-Líšeň), pak se vydáte směrem na sever mezi domky a můžete využít cestu pro pěší a kola, která vás přivede na výše zmíněnou asfaltovou komunikaci, přibližně do poloviny její vzdálenosti od cesty č. 373. Pak se můžete dát doprava po asfaltové cestě nebo rovně přejdete asfaltovou cestu a budete pokračovat po stezce v lese. Po asi 200 m odbočíte doprava stezkou směrem na východ, která vás do lomu přivede.

Lom je pod správou těžební společnosti a přístup je omezený.

Další fotografie

Přístup k Lesnímu lomu vede po asfaltové komunikaciPohled na Lesní lom od jihuPohled na Lesní lom od jihuPohled na Lesní lom od jihuPohled na jihovýchodní stěny lomy již postižené zvětrávánímMalý výchoz s vrstevnatými horninamiPoheld ze západní části lomu na jihovýchodní stěnyStěny lomu a cestaNa stěnách lomu je možné pozorovat vrstvy vápenců zvrásněné geologickými silamiPři podrobnějším pohledu je možné vysledovat základní rysy geologických strukturCelkový pohled na východní stěny lomuJihovýchodní stěny lomuVrstvy horniny v horních partiích lomu v západní částiCelkový pohled na plochá dno jámového lomuCesta podél západní stěny. V lomu se musíme pohybovat s maximální opatrností a respektovat bezpečnostní pravidla!!Zajímavý je i přechod podloží do svrchního horninového pláště do půdního horizontu ve východní stěně lomuNádherné vrásy dokladující mohutnost geologických procesůJedna z mnoha hezkých kytek v Lesním lomu a okolíHezky patrný přechod horninového podloží do vrstvy půdyPohled na severní část lomuDobré světlo a pozorný pozorovatel odhalí i drobné rozdíly v odstínu vrstev horninV lomu je možné najít vzájemně složitě uložené vrstvy horninV lomu je možné najít vzájemně složitě uložené vrstvy horninPohled na nejvyšší etáž, její východní částZapadající slunce ukáže lom a jeho stěny ve velmi atraktivních barvách a pohledechCestu k Lesnímu lomu můžete zvolit i po lesní cestěPřístup k Lesnímu lomu vede po asfaltové komunikaci

Mapa

GPS zem. šířka: 49.22176   zem. délka: 16.69327


Kontakt

-

Poznámka

Další podrobnosti ke geologii lokality najdete na webových stránkách České geologické služby.

Databáze významných geologických lokalit: 3276 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2019-05-11]. Dostupné zde.

Klíčová slova

  • lom
  • skalní odkryv

NovinkyVápenné pece ve Vendryni

14.08.2019

Chceme Vám představit unikátní technickou památku - Vápenné pece, která se nachází na území... číst více

Větrný mlýn - Stará Ves - Horní Nový Dvůr

30.07.2019

Nejstarší písemné zprávy o větrných mlýnech v Čechách a na Moravě pocházejí ze stol. 12.... číst více

Meziříčská noc padajících hvězd

23.07.2019

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Maximum jeho činnosti... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     Letní prázdninový program

1. 7. - 31. 8. 2019


mapa webu