Lázně Luhačovice

Lázeňské náměstí, Luhačovice 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Studánka, Pramen

Pro turisty je zde vytvořené zázemí se spoustou obchůdků a atrakcí

Lázně Luhačovice se nachází v severovýchodní části města Luhačovice. Největší moravské lázně nejsou proslulé pouze léčebnými účinky kyselek a pramenů, ale také romantickou architekturou Dušana Jurkoviče (mimo jiné autor dřevěných staveb v lidovém slohu na Pustevnách v Moravskoslezských Beskydech) zasazenou do údolí podél říčky Šťávnice v nadmořské výšce okolo 250 m. Údolí je obklopeno lesnatými svahy, což propůjčuje nížinatému terénu ráz vrchoviny.

Kdy přesně byly objeveny léčivé a blahodárné účinky chutných minerálních pramenů na Luhačovicku, není přesně známo. První písemná zmínka o minerálních vodách pochází od fyzika a lékaře Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu, který v roce 1669 vydal písemnou zprávu o chemickém složení luhačovické vody, popsal způsob pitné léčby a úspěšné výsledky léčení. Postupně se do Luhačovic začali sjíždět první hosté. Léčba přírodními minerálními koupelemi byla zahájena až v roce 1790, kdy byly vybudovány první dřevěné koupelny s kabinami. O vznik lázní jako takových se zasloužil šlechtický rod Serényiů, jehož příslušníci na konci 18. století a během století 19. nechali postavit léčebná a ubytovací zařízení a pojmenovali rodinnými křestními jmény všechny tehdy známé prameny. 

Dnes se při využití přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami v Luhačovicích léčí onemocnění dýchacího ústrojí (astma, chronická bronchitida, poruchy hlasu), trávicího ústrojí (poruchy trávení a nechutenství), nemoci z poruch látkové výměny (cukrovka, otylost), poruchy pohybového aparátu, nemoci oběhového ústrojí a onkologické nemoci.

V současnosti se na území města Luhačovice a v jeho nejbližším okolí nachází 16 minerálních pramenů, z nichž jeden je pramen sirný, ostatní jsou hydrogenuhličitanochloridosodné kyselky.

Nejznámější a pravděpodobně nejchutnější pramen je Vincentka, který je nad areálem lázní stáčen v plnírně a distribuován nejen v České republice. Plnění a rozvoz Vincentky má v Luhačovicích několikasetletou tradici - již v roce 1780 vozili luhačovští občané Vincentku až do Vídně, kde šla na odbyt v restauracích, vinárnách a lékárnách. Návštěvník lázní má však možnost se dosytosti napít Vincentky v pavilónu vedle kolonády. Dokonce je možno si zvolit mezi teplou a studenou Vincentkou. 

Dalšími známými prameny jsou Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa. Ze všech 16 pramenů vytéká na povrch každou hodinu 15 tisíc litrů vody, která je pro vysoký obsah minerálních látek považována za jednu z nejúčinnějších v Evropě.

Mimo léčivé vody, krásné prostředí lázeňského areálu, spousty méně i více náročných turistických tras po okolí Luhačovic (např. k Vodní nádrži Luhačovice), je lázeňský areál a celé město Luhačovice zázemím pro velké množství kulturních a společenských akcí.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Otevírací doba pramen Vincentka:
pondělí - neděle:10:00 - 17:30

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice, silnice 49 Vizovice - Zádveřice-Raková, silnice 492 Zádveřice-Raková - Luhačovice. Zaparkovat na jednom z mnoha parkovišť u lázeňského areálu.
  2. Cyklostezky - 5054; cykloturistická stezka Po stopách osídlení Slovanů na jihovýchodní Moravě  
  3. Turistické trasy:
    • žlutá Luhačovice, Vincentka - Řetěchov - Provodov - Zlín
    • zelená Luhačovice, Vincentka - Polichno - Pašovice - Mistřice - Uherské Hradiště
    • modrá Huslenky - Zděchov - Pulčínské skály - Klášťov - Pod Doubravou (rozhledna) - Starý Světlov - Pozlovice - Luhačovice, Vincentka - Bojkovice - Horná Súča (SK) - Trenčín (SK)
  4. Naučné stezky - červená - okruh D. Jurkoviče

Další fotografie

Příjemný dojem parku dotváří vybudované otevřené kanályPohled parkem na lázeňské budovyLázeňský areálČást parku Interiér budovy u pramene VincentkaVodu z pramene Vincentka je možné si natočit do kelímkuVincentku je možné pít teplou i studenouLázeňský areál je vhodný k procházkám a odpočinkuKašna v lázeňském areáluSpolečenský důmVodu z pramene Dr. Šťastného je možné si načepovat kdykoliPramen Dr. ŠťastnéhoZbarvení kašny u pramene Dr. Šťastného svědčí o přítomnosti minerálních látekJedním z lázeňských domů je Společenský důmPramen Aloiska

Mapa

GPS zem. šířka: 49.10709   zem. délka: 17.76209


Kontakt

Luhainfo - Městské turistické a informační centrum:

  • Adresa: Luhainfo - Městské turistické a informační centrum, Masarykova 950, 763 26 Luhačovice
  • Telefon: 577 133 980
  • E-mail: luhainfo@město.luhacovice.cz
  • Internet: www.luhacovice.cz  

Lázně Luhačovice, a. s.:

  • Adresa: Lázně Luhačovice, a. s., Lázeňské náměstí 436, 763 26 Luhačovice 
  • Telefon: 577 682 111
  • E-mail: info@lazneluhacovice.cz
  • Internet: www.lazneluhacovice.cz 

Poznámka

1. Vhodné pro rodiny s kočárky a dětmi, vhodné pro osoby pohybově méně zdatné
2. Chemické složení jednotlivých pramenů je možné nalézt na tomto odkazu: https://luhacovice.cz/mineralni-prameny/
 

Klíčová slova

  • Aloiska
  • Jurkovič Dušan
  • kanál
  • lázně
  • léčivý pramen
  • minerální pramen
  • park
  • Vincentka

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu