Lázně Luhačovice

Lázeňské náměstí, Luhačovice 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Studánka, Pramen

Pro turisty je zde vytvořené zázemí se spoustou obchůdků a atrakcí

Lázně Luhačovice se nachází v severovýchodní části města Luhačovice. Největší moravské lázně nejsou proslulé pouze léčebnými účinky kyselek a pramenů, ale také romantickou architekturou Dušana Jurkoviče (mimo jiné autor dřevěných staveb v lidovém slohu na Pustevnách v Moravskoslezských Beskydech) zasazenou do údolí podél říčky Šťávnice v nadmořské výšce okolo 250 m. Údolí je obklopeno lesnatými svahy, což propůjčuje nížinatému terénu ráz vrchoviny.

Kdy přesně byly objeveny léčivé a blahodárné účinky chutných minerálních pramenů na Luhačovicku, není přesně známo. První písemná zmínka o minerálních vodách pochází od fyzika a lékaře Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu, který v roce 1669 vydal písemnou zprávu o chemickém složení luhačovické vody, popsal způsob pitné léčby a úspěšné výsledky léčení. Postupně se do Luhačovic začali sjíždět první hosté. Léčba přírodními minerálními koupelemi byla zahájena až v roce 1790, kdy byly vybudovány první dřevěné koupelny s kabinami. O vznik lázní jako takových se zasloužil šlechtický rod Serényiů, jehož příslušníci na konci 18. století a během století 19. nechali postavit léčebná a ubytovací zařízení a pojmenovali rodinnými křestními jmény všechny tehdy známé prameny. 

Dnes se při využití přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami v Luhačovicích léčí onemocnění dýchacího ústrojí (astma, chronická bronchitida, poruchy hlasu), trávicího ústrojí (poruchy trávení a nechutenství), nemoci z poruch látkové výměny (cukrovka, otylost), poruchy pohybového aparátu, nemoci oběhového ústrojí a onkologické nemoci.

V současnosti se na území města Luhačovice a v jeho nejbližším okolí nachází 16 minerálních pramenů, z nichž jeden je pramen sirný, ostatní jsou hydrogenuhličitanochloridosodné kyselky.

Nejznámější a pravděpodobně nejchutnější pramen je Vincentka, který je nad areálem lázní stáčen v plnírně a distribuován nejen v České republice. Plnění a rozvoz Vincentky má v Luhačovicích několikasetletou tradici - již v roce 1780 vozili luhačovští občané Vincentku až do Vídně, kde šla na odbyt v restauracích, vinárnách a lékárnách. Návštěvník lázní má však možnost se dosytosti napít Vincentky v pavilónu vedle kolonády. Dokonce je možno si zvolit mezi teplou a studenou Vincentkou. 

Dalšími známými prameny jsou Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa. Ze všech 16 pramenů vytéká na povrch každou hodinu 15 tisíc litrů vody, která je pro vysoký obsah minerálních látek považována za jednu z nejúčinnějších v Evropě.

Mimo léčivé vody, krásné prostředí lázeňského areálu, spousty méně i více náročných turistických tras po okolí Luhačovic (např. k Vodní nádrži Luhačovice), je lázeňský areál a celé město Luhačovice zázemím pro velké množství kulturních a společenských akcí.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Otevírací doba pramen Vincentka:
pondělí - pátek: 6:30 - 11:30, 13:30 - 17:30
sobota, neděle, svátky: 6:45 - 17:30

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Vsetín, silnice 69 Vsetín - Vizovice, silnice 49 Vizovice - Zádveřice-Raková, silnice 492 Zádveřice-Raková - Luhačovice. Zaparkovat na jednom z mnoha parkovišť u lázeňského areálu.
 2. Cyklostezky - 5054; cykloturistická stezka Po stopách osídlení Slovanů na jihovýchodní Moravě  
 3. Turistické trasy:
  • žlutá Luhačovice, Vincentka - Řetěchov - Provodov - Zlín
  • zelená Luhačovice, Vincentka - Polichno - Pašovice - Mistřice - Uherské Hradiště
  • modrá Huslenky - Zděchov - Pulčínské skály - Klášťov - Pod Doubravou (rozhledna) - Starý Světlov - Pozlovice - Luhačovice, Vincentka - Bojkovice - Horná Súča (SK) - Trenčín (SK)
 4. Naučné stezky - červená - okruh D. Jurkoviče

Další fotografie

Příjemný dojem parku dotváří vybudované otevřené kanályPohled parkem na lázeňské budovyLázeňský areálČást parku Interiér budovy u pramene VincentkaVodu z pramene Vincentka je možné si natočit do kelímkuVincentku je možné pít teplou i studenouLázeňský areál je vhodný k procházkám a odpočinkuKašna v lázeňském areáluSpolečenský důmVodu z pramene Dr. Šťastného je možné si načepovat kdykoliPramen Dr. ŠťastnéhoZbarvení kašny u pramene Dr. Šťastného svědčí o přítomnosti minerálních látekJedním z lázeňských domů je Společenský důmPramen Aloiska

Mapa

GPS zem. šířka: 49.10709   zem. délka: 17.76209


Kontakt

Luhainfo - Městské turistické a informační centrum:

 • Adresa: Luhainfo - Městské turistické a informační centrum, Masarykova 950, 763 26 Luhačovice
 • Telefon: 577 133 980
 • E-mail: luhainfo@město.luhacovice.cz
 • Internet: www.luhacovice.cz  

Lázně Luhačovice, a. s.:

 • Adresa: Lázně Luhačovice, a. s., Lázeňské náměstí 436, 763 26 Luhačovice 
 • Telefon: 577 682 111
 • E-mail: info@lazneluhacovice.cz
 • Internet: www.lazneluhacovice.cz 

Poznámka

1. Vhodné pro rodiny s kočárky a dětmi, vhodné pro osoby pohybově méně zdatné
2. Chemické složení jednotlivých pramenů je možné nalézt na tomto odkazu: www.luhacovice.cz/page/1687.charakteristika-pramenu-luhacovice
 

Klíčová slova

 • Aloiska
 • Jurkovič Dušan
 • kanál
 • lázně
 • léčivý pramen
 • minerální pramen
 • park
 • Vincentka

NovinkyNoc padajících hvězd

05.08.2020

Meteorický roj Perseidy patří ke každoročním vrcholům astronomického léta. Jako každým rokem,... číst více

Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

 U města Odry na Novojičínsku se nedávno otevřel Flascharův důl. Toto důlní dílo z přelomu... číst více

I tma je přírodní bohatství, tvrdí Libor Lenža

02.07.2020

Najít místo, odkud lze za bezoblačných nocí pozorovat oblohu posetou hvězdami, je kvůli narůstajícímu... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu