Kobzova lípa

Francova Lhota
Leží u usedlostí číslo 67, 76, 77. 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Památný, Významný strom

Památný strom Kobzova lípa

Kobzova lípa (Tilia platyphyllos), nacházející se v severovýchodní části obce Francova Lhota u několika usedlostí na kopci, byla vyhlášena památným stromem v roce 1972.

Výška tohoto nejmohutnějšího památného stromu v Chráněné krajinné oblasti Beskydy je 34 m a obvod 740 cm. Stáří je odhadováno na 400 - 500 let.

Historie Kobzovy lípy sahá až do 16. století, kdy místní kronikář Josef Václavik uvádí, že strom nechal zasadit Tristram Franc z Háje v roce 1530 na paměť přejmenování Zbelohy Lhoty na Lhotu Francovu.

Při návštěvě lípy vás na první pohled mimo košaté koruny upoutá především obrovská dutina v kmeni, patrná předevšním z východní strany. Údajně byla způsobena ohněm v roce 1663 v době nájezdu Turků. Některé zdroje uvádí, že při dalším ohrožení vesnice se v ní později schovávali místní obyvatelé. Zkuste si sami do dutiny vlézt - pokud sebou máte doprovod rodiny nebo známých, určitě se tam s vámi najednou vejdou také.

Ke Kobzově lípě vás dovede Naučné stezka Javorníky západ, která dále pokračuje na krásnou rozhlednu na Čubově kopci (720 m n. m.). Na budově základní školy ve Francové Lhotě stojí za shlédnutí také zajímavé sluneční hodiny.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 57 Valašské Meziříčí - Horní Lideč, silnice 49 Horní Lideč - Lysá pod Makytou (SK). Po 1 km jízdy po silnici 49 ve směru Lysá pod Makytou odbočit doleva směrem na obec Francova Lhota. Projet obcí Francova Lhota a odbočit těsně před jejím koncem ve směru Valašská Senice doprava do místní části Pošle (odbočka značená cedulí Rozhledna Čubův kopec). Po 0,7 km jízdy zaparkovat na rozšířené krajnici a pokračovat pěšky po modré turistické trase asi 200 m.
  2. Cyklostezky - ne
  3. Turistické trasy:
    • modrá Makyta - Mikolinův vrch - Kobzova lípa - Čubův kopec - Francova Lhota
  4. Naučné stezky - NS Javorníky západ

Další fotografie

Usedlosti u Kobzovy lípyKobzova lípaNěkolik dalších stromů roste v okolí památného stromuPohled na Kobzovu lípuPamáteční kámen instalovaný obcí Francova LhotaUsedlosti u Kobzovy lípyDo dutiny Kobzovy lípy se bez problémů vejde celý člověk

Mapa

GPS zem. šířka: 49.20732   zem. délka: 18.12357


Kontakt

Poznámka

 

Klíčová slova

  • Javorníky
  • lípa velkolistá
  • památný strom

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu