Kelčský Javorník

Vrch Kelčský Javorník (865 m n. m.) - Hostýnské vrchy
Leží 4 km západně od obce Rajnochovice.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Kopec, Vyhlídkový bod

Na vrcholu Kelčského Javorníku je malé prostranství pro odpočinek

Nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů - Kelčský Javorník (865 m n. m.) - se nachází mezi obcí Rajnochovice a městem Bystřice pod Hostýnem.

Na rozdíl od nejznámějšího vrcholu Hostýnských vrchů - Hostýnu (734 m n. m.) je Kelčský Javorník navštěvován především turisty toužícími se projít krásnými smrkovými a bukovými lesy, a kterým je dostatečným uspokojením namísto panoramatických výhledů do okolí a možnosti občerstvení zápis do vrcholového deníku a pohled na pokřivené kmeny okolních buků. 

Přesně to totiž nabízí samotný vrchol Kelčského Javorníku. Pro odpočinek je zde na nevelkém prostranství bez stromů několik laviček. V hromadě kamení je zabudován dřevěný sloup se schránkou ukrývající vrcholovou knihu hory.

Severním směrem od vrcholu se na území 122 ha rozprostírá Přírodní rezervace Kelčský Javorník, ve které jsou chráněny lesní porosty pralesovitého charakteru, tvořené především bukem lesním (Fagus sylvatica), javorem klenem (Acer pseudoplatanus) a jasanem ztepilým (Fraxinus excelsior). 

Zvolíte-li si výstup na vrchol Kelčského Javorníku po zelené turistické trase od obce Podhradní Lhota, čeká vás cesta kolem dvou zřícenin hradů, které byste však v terénu kolem sebe hledali marně. Pouze informační tabule a několik osamocených balvanů připomínají stavby, které zde ve 13. a 14. století stávaly. 

Nedaleko před vrcholem minete ocelový stožár vysílače. Během 150 m, které vás dělí od nejvyšší kóty Hostýnských vrchů, pečlivě sledujte nenápadné pěšiny směřující napravo od zelené turistické trasy.

Na vrcholu stojí nová rozhledna (zpřístupněna veřejnosti 16. 9. 2015).

Rozhledna zde vyrostla díky 15 obcím sdruženým v mikroregionu Podhostýnsko. Neobyčejná stavba má elegantní konstrukci z modřínového dřeva a zinkované oceli a je na ní vidět rukopis ženy, architektky Marty Balážikové.
Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 metrů vede 156 schodů. V pravidelných intervalech jsou na schodišti rozmístěny vyhlídkové podesty umožňujících postupně nahlížet na okolí, případně odpočinek či míjení návštěvníků.
Rozhledna poskytuje dokonalý kruhový výhled do krajiny. Na severu spatříte Jeseníky i kouřící komíny Ostravska. Západním směrem máte jako na dlani Hostýn s poutní bazilikou, větrnou elektrárnou a kamennou rozhlednou Františka Josefa I., která je nejstarší rozhlednou regionu. Uvidíte také hřeben Chřibů s hradem Buchlovem. Pohled na jih odhalí druhý hřeben Hostýnských vrchů, na kterém stojí nevelká rozhledna Maruška, za ní pak Vizovické vrchy. Kruhové panorama pak doplňují na východě Veřovické vrchy, Beskydy a Javorníky.

Výletem na vrch Kelčský Javorník se pokocháte krásnou přírodou, jejíž vnímání vám nenaruší davy turistů. 

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Komárno. Mezi obcemi Kunovice a Komárno odbočit asi 1,5 km za obcí Kunovice doleva směrem na obec Podhradní Lhota. Zaparkovat na parkovišti u obecního úřadu v obci Podhradní Lhota. Pokračovat pěšky necelých 5 km po zelené turistické trase.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • zelená Podhradní Lhota - Kelčský Javorník - Loukov
  • 700 m severovýchodně od žluté (Cesta bojovníků za mír) Tesák - Javorník - Bystřice pod Hostýnem
 4. Naučné stezky - ne

Další fotografie

Schránka s vrcholovou knihou a v pozadí turistický rozcestníkLavičky na vrcholu Kelčského Javorníku, v pozadí vysílačVrchol kopce je zarostlý lesemLesy na severním hřbetu tvoří Přírodní rezervaci Kelčský JavorníkProvizorní dřevěná rozhledna nedaleko zelené turistické značkyVýhled z rozhlednyVysílač nedaleko vrcholu Kelčského JavorníkuJeden z výhledů během stoupání k vrcholuMladý bukový les na hřbetu Kelčského JavorníkuRozhledna Kelčský Javorník - otevřená v září 2015

Mapa

GPS zem. šířka: 49.40016   zem. délka: 17.76577


Kontakt

Klíčová slova

 • buk lesní
 • Hostýnské vrchy
 • hrad
 • les
 • ocelová věž
 • přírodní rezervace
 • rozhledna
 • zřícenina

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu