Jezero

Velké Karlovice - místní část Jezerné 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Jezero je schováno mezi lesy Beskyd

Jezero s příhodným názvem Jezero nebo také Karlovské jezero leží 4 km severně od historického centra Velké Karlovice, 1 km severně od silnice 481 spojující Velké Karlovice a Hutisko-Solanec, schováno mezi lesy okolních Beskydských kopců.

Jezero patří do kategorie tzv. závalových jezer, která vznikají sesuvem půdy do vodního toku nebo zatarasením vodního toku kameny. Je napájeno vodou Jezerního potoka a několika dalších bezejmenných potůčků. Přesné datování, kdy k sesuvu došlo, nebylo provedeno. Existují domněnky, že k tomuto geologickému pochodu na tektonické poruše probíhající územím mohlo dojít poměrně nedávno - v 16. nebo 17. století. Možná právě proto, že se zde odehrávají tyto geologické pochody, se kterými údajně souvisí další neobvyklé jevy, je Karlovské jezero opředeno mnoha pověstmi a legendami. Například přilehlou strouhu prý vyhloubil ďábel, který se pokoušel odvést vodu z Jezera na svůj mlýn na Radhošti. Zvláštní rýhy a útvary v okolních balvanech vyhloubili čerti svými drápy a řetězy, když v tom ďáblovi pomáhali. Koluje také legenda, že se v Jezeře rodili a žili draci. Tento motiv ve své pověsti Karlovské jezero, kterou najdeme v Národních pohádkách, zpracoval Karel Jaromír Erben

Mimo tyto "zvláštnosti" je vodní prostředí a jeho okolí také domovem (mimo draků) mnoha živočichů (například raka - pravděpodobně křížence raka říčního /Astacus astacus/ a raka bahenního /Astacus leptodactylus/ a škeble rybniční /Anodonta cygnea/) či rostlin (například orobinec úzkolistý /Typha angustifolia/). 

Jezero je především úžasným místem k relaxaci a načerpání klidu a pohody z klidně se vlnící hladiny hnědé vody mezi lesy.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E442) Valašské Meziříčí - Prostřední Bečva, silnice 481 Prostřední Bečva - Karolinka. 1,8 km před obcí Velké Karlovice v části obce Jezerné odbočit doleva. Po necelých 2 km jízdy po silnici s nerovným povrchem dojet až k Jezeru.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • žlutá Jezerné - Jezero - Horní Bečva - Martiňák
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Jezero patří do kategorie závalových jezerČást břehů je porostlá mokřadní vegetacíNa břehu Jezera stojí několik soukromých rekreačních zařízeníPohled na Jezero z východuPod vodní hladinou žije početná populace škeble rybničnéPodél břehu vede žlutá turistická trasa Do Jezera vtéká i vytéká Jezerní potokBalvany tvořící přirozenou hráz Jezera

Mapa

GPS zem. šířka: 49.39015   zem. délka: 18.27456


Kontakt

Poznámka

Pověst Karlovské jezero od Karla Jaromíra Erbena naleznete na odkaze: senovunovehojicina.cz/encyklopedie/objekty1.phtml

Klíčová slova

 • mokřad
 • Moravskoslezské Beskydy
 • obojživelník
 • pověst
 • vodní plocha
 • závalové jezero

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu