Jezero

Velké Karlovice - místní část Jezerné 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Geologická lokalita

Jezero je schováno mezi lesy Beskyd

Jezero s příhodným názvem Jezero nebo také Karlovské jezero leží 4 km severně od historického centra Velké Karlovice, 1 km severně od silnice 481 spojující Velké Karlovice a Hutisko-Solanec, schováno mezi lesy okolních Beskydských kopců.

Jezero patří do kategorie tzv. závalových jezer, která vznikají sesuvem půdy do vodního toku nebo zatarasením vodního toku kameny. Je napájeno vodou Jezerního potoka a několika dalších bezejmenných potůčků. Přesné datování, kdy k sesuvu došlo, nebylo provedeno. Existují domněnky, že k tomuto geologickému pochodu na tektonické poruše probíhající územím mohlo dojít poměrně nedávno - v 16. nebo 17. století. Možná právě proto, že se zde odehrávají tyto geologické pochody, se kterými údajně souvisí další neobvyklé jevy, je Karlovské jezero opředeno mnoha pověstmi a legendami. Například přilehlou strouhu prý vyhloubil ďábel, který se pokoušel odvést vodu z Jezera na svůj mlýn na Radhošti. Zvláštní rýhy a útvary v okolních balvanech vyhloubili čerti svými drápy a řetězy, když v tom ďáblovi pomáhali. Koluje také legenda, že se v Jezeře rodili a žili draci. Tento motiv ve své pověsti Karlovské jezero, kterou najdeme v Národních pohádkách, zpracoval Karel Jaromír Erben

Mimo tyto "zvláštnosti" je vodní prostředí a jeho okolí také domovem (mimo draků) mnoha živočichů (například raka - pravděpodobně křížence raka říčního /Astacus astacus/ a raka bahenního /Astacus leptodactylus/ a škeble rybniční /Anodonta cygnea/) či rostlin (například orobinec úzkolistý /Typha angustifolia/). 

Jezero je především úžasným místem k relaxaci a načerpání klidu a pohody z klidně se vlnící hladiny hnědé vody mezi lesy.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E442) Valašské Meziříčí - Prostřední Bečva, silnice 481 Prostřední Bečva - Karolinka. 1,8 km před obcí Velké Karlovice v části obce Jezerné odbočit doleva. Po necelých 2 km jízdy po silnici s nerovným povrchem dojet až k Jezeru.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • žlutá Jezerné - Jezero - Horní Bečva - Martiňák
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Jezero patří do kategorie závalových jezerČást břehů je porostlá mokřadní vegetacíNa břehu Jezera stojí několik soukromých rekreačních zařízeníPohled na Jezero z východuPod vodní hladinou žije početná populace škeble rybničnéPodél břehu vede žlutá turistická trasa Do Jezera vtéká i vytéká Jezerní potokBalvany tvořící přirozenou hráz Jezera

Mapa

GPS zem. šířka: 49.39015   zem. délka: 18.27456


Kontakt

Poznámka

Pověst Karlovské jezero od Karla Jaromíra Erbena naleznete na odkaze: senovunovehojicina.cz/encyklopedie/objekty1.phtml

Klíčová slova

 • mokřad
 • Moravskoslezské Beskydy
 • obojživelník
 • pověst
 • vodní plocha
 • závalové jezero

NovinkyNa skok do pravěku!

11.09.2019

Období pravěku na Valašsku a Kelečsku přibližuje zajímavá interaktivní výstava Na skok do pravěku!,... číst více

Večer EXPERIMENTŮ

10.09.2019

Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. připravila pro všechny zvídavé návštěvníky na pátek... číst více

Stará řemesla na hradě Malenovice

21.08.2019

Jak se ve středověku tavilo železo nebo pekl chléb? Jak fungují některé z muzejních exponátů... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj

tip měsíce

     VEČER EXPERIMENTŮ

27. 9. 2019 od 18:00 hod.


mapa webu