Hvězdárna a planetárium Brno

Kraví hora 2, Brno (městská čtvrť Brno - střed)

Kategorie: Hvězdárny

Hvězdárna a planetárium Brno z ptačí perspektivy

Hvězdárna a planetárium Brno je příspěvkovou organizací zřízenou statutárním městem Brnem.
 
V létě roku 1953 proběhla první veřejná pozorování na Oblastní lidové hvězdárně v Brně, k oficiálnímu zprovoznění však došlo až 16. 10. 1954. V té době byla otevřena jižní městská hvězdárna a severní univerzitní pozorovatelna. Obě tyto budovy jsou zachovány ve své původní podobě dodnes a nacházejí se symetricky před hlavní budovou. V městské kopuli je doposud umístěn a využíván čočkový dalekohled o průměru objektivu 20 cm, v univerzitní observatoři se pracovníci Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity aktivně zabývají studiem horkých hvězd.

K výraznému rozšíření zázemí došlo roku 1959, kdy byla otevřena oddělená budova (architekt František Šteflíček) s přednáškovým sálem, malým planetáriem, dvěma pozorovatelnami, pracovnami a dílnou. Nejen potřeby široké veřejnosti, ale především zapojení do pozorovatelské činnosti si žádaly stále nové přístroje, které byly v průběhu času doplňovány a zdokonalovány. Chod stávající hvězdárny a malého planetária výrazně ovlivnilo otevření a zprovoznění velkého planetária v roce 1991. Oba optomechanické přístroje planetárií dodala německá firma Carl Zeiss Jena.

Během celého fungování hvězdárny a později planetária na Kraví hoře stál v popředí zájem o veřejnost (ať už se jedná o laiky nebo astronomy amatéry). V současné době tomu není jinak. Probíhající rekonstrukce zasáhne všechny oblasti dosavadního vzdělávání a přinese nové možnosti.

Budovu Hvězdárny a planetária Brno v moderním funkcionalistickém stylu zrekonstruovala v letech 2010 a 2011 společnost Skanska dle návrhu architekta Martina Rudiše. Najdete v ní 47 km kabelů zajišťujících přenos dat a 25 km rozvodů elektrického proudu. Unikátní plášť celého objektu zdobí 8 576 389 dírek. Celková výše stavební investice dosáhla 92,4 miliónu Kč, z toho 65 miliónů Kč z evropských fondů a 27,4 miliónu z rozpočtu statutárního města Brna. 

Co tedy návštěvníkům kompletně zmodernizovaná budova nyní nabízí?  

VELKÉ PLANETÁRIUM
Na kopuli o průměru 18 metrů je možné promítnout kolem devíti tisíc hvězd, dvacet mlhovin i hvězdokup a také řadu těles Sluneční soustavy, v libovolný okamžik z kteréhokoli místa na Zemi. Projekční zařízení doplňují speciální projektory, stejně jako netradiční sedadla. Jedinečný sál planetária lze také využít pro kongresové a společenské akce. Především v dopoledních hodinách zde probíhají vzdělávací pořady pro školy. Večery jsou vyhrazeny pro širokou veřejnost - ať už se jedná o naučná představení s astronomickou tématikou, cestopisné pořady nebo odborné přednášky. Víkendový program je pak věnován zejména rodinám s dětmi. Na své si přijdou i milovníci hudby či divadelních představení. 

MALÉ PLANETÁRIUM 

Také malé planetárium dokáže na klenbě o průměru 8 metrů vykouzlit iluzi hvězdné oblohy s několika nápadnými planetami a Měsícem. Na rozdíl od modernějšího a většího protějšku však nabízí intimní atmosféru s příjemným posezením.

ASTRONOMICKÁ POZOROVATELNA
Už jste na vlastní oči spatřili sluneční skvrny, krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, jiskřivé hvězdokupy, jemné mlhoviny anebo galaxie vzdálené miliony světelných roků? To všechno můžeme pohodlně ukázat pomocí moderních automaticky naváděných dalekohledů. Tyto prohlídky vedou tzv. demonstrátoři (speciálně školení průvodci). 

POZOROVACÍ TERASA

Z pozorovací terasy se nabízí téměř magický pohled na denní i noční Brno. Pouhýma očima, ale také s pomocí přenosných dalekohledů se odtud podíváte také na noční oblohu. Není sice nijak tmavá, ale nejnápadnější souhvězdí odtud naštěstí uvidíte.

EXPLORATORIUM
Interaktivní exponáty, vzorky mimozemských hornin, čarokrásné reprodukce vesmírných objektů, jedinečný projekční systém, stejně jako planetární váhy jsou připraveny v podzemním, mnohaúčelovém sále. Prožijete neuvěřitelný příběh Sluneční soustavy, fascinujícího koutu vesmíru, který tvoří náš svět.

VSTUPNÍ HALA
Prodej i rezervace vstupenek s malým astronomickým obchůdkem, stejně jako posezení u jednoduchého občerstvení a výstavy, nabízí foyer Hvězdárny a planetária Brno. Snad nejzajímavější je obrovský snímek (patrně jeden z největších na světě svého druhu) malé části souhvězdí Plachty, ve které před 11 tisíci roky explodovala jedna velmi hmotná hvězda. Expandující rázová vlna je zde patrná dodnes.

Otevírací doba

Program a vstupné:

Informace o programu a vstupném zde:

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Hulín, dálnice D1 Hulín - Brno (Exit 203). Průjezd Brnem k hvězdárně na Kraví hoře (Brno - střed) doporučujeme detailněji prostudovat.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy -ne
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Hvězdárna a planetárium Brno z ptačí perspektivyHvězdárna a planetárium Brno z ptačí perspektivyHvězdárna a planetárium Brno z ptačí perspektivyHvězdárna a planetárium Brno z ptačí perspektivyExteriérExteriérExteriérExteriérExteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérInteriérPozorování částečného zatmění Slunce na Špilberku

Mapa

GPS zem. šířka: 49.20488   zem. délka: 16.58364


Kontakt

 • Adresa: Hvězdárna a planetárium Brno, p. o., Kraví hora 2, 616 00 Brno
 • Telefon: 515 917 596
 • E-mail: e-mail@hvezdarna.cz
 • Internet: www.hvezdarna.cz

Klíčová slova

 • dalekohled
 • hvězdárna
 • kopule

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu